Beach Buggy 13B - N/A Powered - Constructing Eddie
  • Άβαταρ μέλους
    DUKE
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 375
    Εγγραφή: Κυρ 28 Οκτ, 2007 22:30
    Τοποθεσία: Kifisia

    Beach Buggy 13B - N/A Powered - Constructing Eddie

    από DUKE » Κυρ 18 Νοέμ, 2007 20:30

    Η ιστορία ξεκινάει ως εξής:

    Απο ανέκαθεν ήμουν μεγάλος φαν του 7αριού. Κυρίως του FD. Σαν φοιτητής στην Αγγλία κατάφερα να αποκτήσω ενα FC για ενα εξεφτελιστικό ποσό και αργότερα να εκτιμήσω την φιλοσοφία του κινητήρα και του αυτοκινήτου γενικά..

    Απο τοτε πέρασαν 2 χρόνια και άλλα 8 αυτοκίνητα στην κατοχή μου μέχρι να παρω την απόφαση να φτάξω ένα Volkswagen Beach Buggy βάσει των αναγκών μου.

    Τον πολυεστέρα του καινούριου αυτοκινήτου τον είχα αποφασίσει. Έμενε να φτιαχτεί το καινούριο σασί (Σκαραβαίου 1300 απο τη μεση και μπροστά και Πόρσε 944/1303 απο τη μέση και πίσω). Η λύση αυτή μου επέτρεπε την απροβλημάτιστη χρήση δισκοφρένων μπρος πίσω καθως και αναξάρτητη ανάρτηση για τον πίσω άξονα (αγνωστη λύση για τα περισσοτερα Buggy).

    Έχοντας φτάσει σε αυτό το σημείο ήταν η ώρα να αποφιστεί ο κινητήρας. Στην Αγγλία και στην Αμερική υπάρχουν αντάπτορες για να ταιριάξεις σασμάν σκαραβαίου η απο φορτηγάκι με διάφορα μοτερ.
    Στην αρχή η σκέψη ήταν να μπει 2.2 από SUBARU ή 2.7 από PORSCHE 6κύλινδρο. Twisted Evil Twisted Evil

    Σκεπτόμενοι όμως οτι το σασμαν/διαφορικο ειναι στον πίσω άξονα, ενω το μοτέρ βρίσκεται πίσω απ αυτόν θα αντιμετόπιζα προβληματα με το βάρος αυτων των κινητήρων.
    Έτσι αποφάσισαμε με τον καλό μου φίλο και μηχανικό Boris οτι θα χρησιμοποιήσουμε έναν 13Β ατμοσφαιρικό.
    Mπορεί μερικοί να μην το ξέρετε αλλά στο εξωτερικο εβγαινε το FC με 13Β ατμοσαφαιρικό 160 άλογα. Αυτό το μοτερ κρίθηκε τέλειο αφού είναι ελαφρύ, στροφάρει πολύ και εχεί σχετικά χαμηλή ροπη που είναι το ζητούμενο για να μην φέρνει σούζες με το παραμικρό πάτημα στο γκάζι.

    Ψάχνοντας λοιπόν ξανά για FC στην Αγγλία βρήκα έναν άρρωστο Αγγλάρα που είχε κάνει παρόμοια μετατροπή σε ενα Skoda Target. Το οποίο και αγόρασα αφου (πίστευα) πως θα μου γλύτωνε πολλά λεφτα.



    Το Skoda ήρθε στην Ελλάδα όπως το σασί, ο πολυεστέρας και τα περισσότερα πράγματα.
    Shedding tears

    7 Rulez - Keep Drifting
  • Άβαταρ μέλους
    DUKE
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 375
    Εγγραφή: Κυρ 28 Οκτ, 2007 22:30
    Τοποθεσία: Kifisia

    από DUKE » Κυρ 18 Νοέμ, 2007 22:09

    1493907685_4.jpg 1493907685_5.jpg 1493907685_skostrip.jpg 1493907684_1c53_1.jpg 1493907683_3.jpg 1493907683_1.jpg
    Shedding tears

    7 Rulez - Keep Drifting
  • Άβαταρ μέλους
    Kostas Papamichalis
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 32
    Εγγραφή: Δευ 20 Αύγ, 2007 11:55
    Τοποθεσία: Κορωπί Αττικής

    από Kostas Papamichalis » Κυρ 18 Νοέμ, 2007 22:38

    Duke μου σε πάω . Αυτό είναι .... Ακολουθείς αυτό που σε προστάζει η τρέλα σου ! Keep walking για να τους τρελάνουμε όλους. Τώρα όσον αφορά την επσικευή του wankel δεν έχω ασχοληθεί, αλλά πιστεύω ότι κάτι θα καταφέρουμε....
  • Άβαταρ μέλους
    DUKE
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 375
    Εγγραφή: Κυρ 28 Οκτ, 2007 22:30
    Τοποθεσία: Kifisia

    από DUKE » Τετ 05 Δεκ, 2007 01:28

    Duke μου σε πάω . Αυτό είναι .... Ακολουθείς αυτό που σε προστάζει η τρέλα σου ! Keep walking για να τους τρελάνουμε όλους. Τώρα όσον αφορά την επσικευή του wankel δεν έχω ασχοληθεί, αλλά πιστεύω ότι κάτι θα καταφέρουμε....
    Na sai kala file Kwsta twra pou tha rthw Ellada an thes kanonizoume kafe k me Kastrato k pame na rixeis mia matia na mou peis thn apopsh sou.
    Shedding tears

    7 Rulez - Keep Drifting

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες