Αυτόματη Μάσκα Ηλεκτροσυγκολήσεων
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    Αυτόματη Μάσκα Ηλεκτροσυγκολήσεων

    από ex_hustler » Πέμ 06 Σεπ, 2007 20:13

    Μετά από αρκετή σκέψη και αφού έκαψα 2-3 φορές τα μάτια μου από τις λάμψεις αποφάσισα πριν 2 βδομάδες να παραγγείλω μια αυτόματη μάσκα για την ηλεκτροκόληση. Είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα μια του πεθερού μου
    που έκανε γύρω στα 150 ευρώ!!!

    Τελικά εκείνη η μάσκα κατέληξε στα χέρια του πατέρα μου και επειδή τώρα τη χρειάζεται για κάτι επισκευές και επεκτάσεις στα θερμοκήπια, αποφάσισα να πάρω μια δικιά μου από το Ebay. Δεν ήμουν σίγουρος αν θα είναι καλή
    ή όχι αλλά 2 μέρες που τη χρησιμοποιώ βλέπω πως είναι ΠΟΛΥ καλή, αντίστοιχη με την άλλη την πανάκριβη την Ελληνική και λειτουργεί άψογα.

    Τι κάνει τώρα αυτή και τι βασικό πλεονέκτημα έχει σε σχέση με τις απλές μάσκες. Καταρχάς στερεώνεται στο κεφάλι και δουλεύεις έχοντας το αριστερό (ή δεξί για αριστερόχειρες) χέρι ελεύθερο. Που πρακτικά σημαίνει ότι μπορείς να κρατάς το σίδερο στο σημείο που θέλεις να κολήσεις δίχως να χρειάζεται δεύτερο άτομο ή να τα έχεις στερεώσει όλα με σφιχτήρες.

    Έχει ένα μικρό φωτοβολταικό μπροστά (δε χρειάζεται μπαταρίες) και με το που ξεκινήσει η λάμψη της ηλεκτροκόλησης αμέσως σκιαίνει τη μάσκα έτσι ώστε να μη στραβώνεσαι. Επίσης έχει και ρύθμιση της σκίανσης και το ρυθμίζεις ανάλογα με πόσα Ampere δουλεύεις και τι τύπου κόληση χρησιμοποιείς (ηλεκτροκόληση τόξου, αργκόν, οξυγονοκόληση κλπ). Για
    την βέλτιση ρύθμιση της σκίανσης στη συσκευασία είχε και ένα πινακάκι που λέει πόσο να το ρυθμίζεις βάση Ampere και τύπου ηλεκτροκόλησης.

    Τη μάσκα την αγόρασα από το Ebay από κάποιον πωλητή "amazonstar" http://myworld.ebay.com/amazonstar/ που πουλάει μόνο μάσκες. Είχε καλό ποσοστό feedback και αυτό μου έδωσε το πράσινο φως για την αγορά.
    Την αγόρασα μέσω δημοπρασίας έναντι 14.5 λιρών Αγγλίας + 13 λίρες μεταφορικά. Συνολικά σε ευρώ μου πήγε 42 ευρώ.

    Νομίζω ένα τέτοιο εργαλείο είναι απαραίτητο για όσους ξεκινάνε τώρα το σασσί και έχουν δρόμο μπροστά τους.
    Αν θέλει κάποιος να αγοράσει μια τέτοια μάσκα μπορώ να βοηθήσω στην αγορά μιας που έχω λογαριασμό στο ebay και στη paypal. :idea: :idea: :idea:
    maska1.jpg maska2.jpg
  • Άβαταρ μέλους
    Pegan
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 59
    Εγγραφή: Παρ 31 Αύγ, 2007 17:19

    από Pegan » Παρ 07 Σεπ, 2007 19:07

    Eυχαριστουμε για το feedback, θα την 'χτυπισω' κι εγω :wink:
  • Άβαταρ μέλους
    drg_vti
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 19
    Εγγραφή: Δευ 27 Αύγ, 2007 22:19
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ

    από drg_vti » Παρ 07 Σεπ, 2007 20:28

    Τους εριξα μια ματια και εγώ και οντως φαινοντε πολυ καλες και σε τρομερα καλη τιμη.


    Ειχα δει περυσι μια τετοια στα πρακτικερ αλλα η τιμη της ηταν 180....

    Πολυ καλη αγορα, θα το σκεφτω και εγω γιατι καμια φορα που εχει χρειαστει να κολλησω καποια πραγματα κολαω πολυ στο περιπου με ενα χερι και χωρις καλη στηριξη.
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    από ex_hustler » Παρ 07 Σεπ, 2007 23:06

    Έχω καταενθουσιαστεί με τη μάσκα πάντως. Και κουλός με πάρκισον να είσαι τουλάχιστον βλέπεις που χτυπάει το ηλεκτρόδιο και κάνεις σωστές κολλήσεις και όχι στο γάμο του καραγκιόζη.
    Χωρίς πολλά λόγια είναι MUST για κάθε ενδιαφερόμενο!!
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Παρ 02 Νοέμ, 2007 23:42

    Μόλις παρήγγειλα μια αυτόματη μάσκα από τον "amazonstar"! :D
    Γιώργο, πόσες ημέρες έκανε να έρθει η δική σου :?:
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Παρ 16 Νοέμ, 2007 23:18

    Παρέλαβα σήμερα τη μάσκα από τον "amazonstar".
    Πραγματικά είναι ανεκτίμητο εργαλείο και με βοήθησε να τελειοποιήσω σχεδόν τις κολλήσεις μου με την απλή MMA που έχω. Δεν είναι τόσο το ότι μπορείς να βλέπεις άνετα το σημείο που χτυπάς, αλλά το ότι μπορείς να κολλάς με πολύ σταθερότερο χέρι.
  • Άβαταρ μέλους
    ngt
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 4
    Εγγραφή: Παρ 18 Ιαν, 2008 15:30

    από ngt » Παρ 18 Ιαν, 2008 17:09

    Καλως σας βρήκα
    Για αρχή έχω να πώ οτι και εγώ είχα παραγγείλει την εν λόγω μάσκα ήρθε σε 14 μέρες περίπου + 1 μήνα το τοπικο ταχυδρομείο να μου παραδώσει το χαρτακι να παω να πάρω το κουτί (μου το δώσαν ακριβως τη μερα που έληγε η διορία) Τελικά την πήρα τη μάσκα ήταν ετοιμη να φύγει με αυτοκολλητα στα αζήτητα. Τώρα περιμένω να την χρησημοποιήσω περιμένω μια μπουκάλα Αργκον για να ξεκινήσω !
    1493907810_helms.jpg
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    από ex_hustler » Παρ 18 Ιαν, 2008 19:34

    Καλως σας βρήκα
    Για αρχή έχω να πώ οτι και εγώ είχα παραγγείλει την εν λόγω μάσκα ήρθε σε 14 μέρες περίπου + 1 μήνα το τοπικο ταχυδρομείο να μου παραδώσει το χαρτακι να παω να πάρω το κουτί (μου το δώσαν ακριβως τη μερα που έληγε η διορία) Τελικά την πήρα τη μάσκα ήταν ετοιμη να φύγει με αυτοκολλητα στα αζήτητα. Τώρα περιμένω να την χρησημοποιήσω περιμένω μια μπουκάλα Αργκον για να ξεκινήσω !
    Καλώς ήρθες στη παρέα μας ngt και με γεια η μάσκα. Καλά που έφτασε τελικά η τελευταία ειδοποίηση της μάσκας στα χέρια σου γιατί θα έχανες άδικα χρόνο και χρήμα.
    Μπορείς να μας συστηθείς στο θέμα "Welcome" και επίσης να μη ξεχάσεις να ανοίξεις ένα νέο δικό σου "θέμα" στην αντίστοιχη ενότητα Παρουσιάστε τη κατασκευή σας και να μας πεις δυο πραγματάκια για το τι σχεδιάζεις και με τι μηχανικά μέρη θα το κατασκευάσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες