Βάση γωνιακού τροχού
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    Βάση γωνιακού τροχού

    από Echidna » Τρί 30 Οκτ, 2007 23:28

    Βάση γωνιακού τροχού ή angle grinder stand.

    Εικόνα

    Πολύ χρήσιμο εργαλείο το οποίο επιτρέπει να κόψουμε τους σωλήνες μας στις επιθυμητές γωνίες κοπής (φάλτσα) με ακρίβεια. Επιπλέον προσφέρουν και αυξημένη ασφάλεια καθώς ο γωνιακός τροχός είναι ίσως το πλέον επικίνδυνο εργαλείο στη συλλογή ενός DIYer.
    Έχω στην κατοχή μου ένα γωνιακό τροχό, αγορασμένο σχεδόν τζάμπα από το Alex Pak. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοσή του, όμως το αρνητικό στοιχείο είναι ότι η μέγιστη διάμετρος δίσκων που δέχεται είναι στα 115mm. Κάτι που σημαίνει ότι κατά 90% είναι αδύνατον να κόψεις "πέρα-πέρα" ένα οποιοδήποτε κομμάτι πάχους 25mm.
    Η λύση που αρχικά σου έρχεται στο μυαλό -και χωρίς να χρειαστεί να καταφύγεις σε μεγαλύτερο και ακριβότερο τροχό- είναι να αφαιρέσεις το ημικυκλικό κάλυμμα ασφαλείας και απλά να προσαρμόσεις ένα δίσκο μεγαλύτερης διαμέτρου. Όμως στην περίπτωση αυτή ο τροχός γίνεται εξαιρετικά επικίνδυνος, αφενός μεν γιατί λείπει το απαραίτητο για την κακιά ώρα κάλυμμα και αφετέρου γιατί όντας το όλο εξάρτημα μικρού μήκους το χέρι σου είναι πολύ κοντά στο άκρο του μεγάλης διαμέτρου δίσκου κοπής.
    Φυσικά δεν είναι σοφό να παίζουμε με αυτά τα θέματα, οπότε αυτό το stand εξυπηρετεί δύο σκοπούς. Από τη μία σου επιτρέπει να κόβεις τους σωλήνες με ακρίβεια (όχι μόνο όσον αφορά το φάλτσο που θέλεις να δώσεις αλλά σου εξασφαλίζει ότι θα κοπεί και εντελώς κάθετα) και από την άλλη σε απαλλάσσει από τον κίνδυνο αφού το μόνο που κάνεις είναι να μετακινείς την λαβή της βάσης η οποία είναι φυσικά μακριά από το δίσκο.
    Το μόνο που μου δημιουργεί αμφιβολίες είναι η περιορισμένου μήκους εγκοπή της βάσης η οποία "δέχεται" στο εσωτερικό της το δίσκο όταν αυτός έχει κατέβει στο σημείο στο οποίο έχει κόψει το σωλήνα. Ίσως όμως να μπορεί να γίνει κάποια "πατέντα" και να λυθεί και αυτό το πρόβλημα.
    Είναι πάμφθηνο στο ebay!

    Angle Grinder Stand
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    από ex_hustler » Τετ 31 Οκτ, 2007 00:35

    Πολύ χρήσιμο εργαλείο. Το συγκεκριμένο που δείχνεις στο Link είναι "μαζί"
    με το γωνιακό τροχό που δε ξέρω αν θα κάνει για χρήση στην Ελλάδα
    (νομίζω έχουν 110v και άλλου τύπου μπρίζες στην Αμερική).

    Καλό είναι μια τέτοια βάση γωνιακού τροχού να έχει και μοιρογνωμόνιο για
    να ρυθμίζεις τις μοίρες της κοπής και κάποιους σφιχτήρες για να στερεώνεις
    τα σίδερα στη κατάλληλη γωνία. Το είχα ψάξει και εδώ αλλά το παράτησα
    γιατί τα είχα βρει ακριβά. Κάποια κοπτικά εργαλεία που έχει στο praktiker
    και νόμιζα ότι κάναν ήταν τελικά για κοπή ξύλου. Και έτσι κόβω τα σίδερα στο "χέρι" στερεώνοντας τα με ένα σφιχτήρα στο τραπέζι και έχοντας τα
    μαρκάρει με μαρκαδόρο. Δύσκολες στη κοπή είναι οι στρογγυλές σωλήνες
    και όχι τόσο τα τετράγωνα στρατζαριστά. Τη σωλήνα? πως τη μαρκάρεις λοξά στις 37.5 μοίρες πχ? :shock: είναι λίγο μανίκι !
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Τετ 31 Οκτ, 2007 07:21

    Στρογγυλούς σωλήνες; :shock:
    Δεν αρκεί να τους μαρκάρεις στην ακριβή γωνία συναρμογής της με μια άλλη στρογγυλή σωλήνα. Είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα. Χρειάζεται να γίνει ειδικό "pattern" κοπής για κάτι τέτοιο με κυλινδρικό δράπανο και όχι με δίσκο! Ένα προγραμματάκι που βοηθάει είναι και το tubemiter το οποίο υπάρχει για κατέβασμα εδώ

    http://www.ozhpv.org.au/shed/tubemiter.htm

    Για να γίνει σωστή δουλειά χρειάζεται ειδικό εργαλείο που λέγεται "tube notcher". 1493907676_12-30000.jpg
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    από ex_hustler » Τετ 31 Οκτ, 2007 09:23

    Με ένα τέτοιο εργαλείο και ένα κουρμπαδόρο φτιάχνεις εύκολα και σωληνωτό σασσί
    (για καρτ, buggy κλπ) :D


    Δεν εννοούσα για τέτοιες κοίλες κοπές για να "αγκαλιάζονται"
    οι σωλήνες. Εννοούσα ένα απλό φάλτσο στην άκρη μιας σωλήνας για να πατήσει σε μια επίπεδη επιφάνεια. Πχ για τις διαγώνιες κόντρες στα πλαινά.

    Εικόνα
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Τετ 31 Οκτ, 2007 14:50

    Έτσι, έτσι, να μας ανοίγει και η όρεξη σιγά σιγά! :D 8)
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    Re: Βάση γωνιακού τροχού

    από ex_hustler » Πέμ 01 Νοέμ, 2007 21:36

    Βάση γωνιακού τροχού ή angle grinder stand.
    Είναι πάμφθηνο στο ebay!
    Angle Grinder Stand
    Δυστηχώς ο συγκεκριμένος πωλητής δεν στέλνει πράγματα εκτός Αμερικής. Τους έστειλα ερώτηση και απάντησαν :
    "Hello,
    Thank you for your interest in our product. We do not ship internationally at this time.
    Sincerely,
    Toolamerica"
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Σάβ 03 Νοέμ, 2007 21:20

    Την βρήκα σε ένα αγγλικό site... και την παρήγγειλα. Η τιμή της ήταν 14 λίρες Αγγλίας συν περίπου 4 λίρες ακόμη για τα ταχυδρομικά. Για όσους ενδιαφέρονται για την αγορά της, δεν συνιστώ ακόμη να προχωρήσουν, καθώς παρατήρησα κάτι περίεργο με την παραγγελία. Πιο συγκεκριμένα, παρόλο που είχε επιλογή για αποστολή στην Ελλάδα, στο τέλος και στο Shipping information η ελληνική διεύθυνση παρέμενε η ίδια με αυτή στο Billing information, όμως η χώρα αποστολής δεν μπορούσε να αντικατασταθεί και ήταν η Αγγλία... Λίγο περίεργο, αλλά ελπίζω ότι θα τους κόψει και θα μου τη στείλουν κανονικά. Το ρισκάρισα λίγο αλλά ελπίζω να δικαιωθώ... :P

    Ωραίο μηχανηματάκι δείχνει!

    Εικόνα

    http://www.choiceful.com/choiceful-id-1 ... Stand.html
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Παρ 09 Νοέμ, 2007 20:33

    Τελικά δεν στέλνουν Ελλάδα και η παραγγελία μου ακυρώθηκε.
    Ευτυχώς γιατί διάβασα τα χειρότερα στο locostbuilders.co.uk σχετικά με αυτά τα stands...
  • Άβαταρ μέλους
    ChrisZ750
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 31
    Εγγραφή: Σάβ 17 Οκτ, 2009 19:18
    Τοποθεσία: Ροδος

    από ChrisZ750 » Δευ 19 Οκτ, 2009 20:40

    Το εχω αυτο το σταντ και πιστεψτε με δεν κανει καθολου στεθερη δουλεια.
    Μαπα ειναι αν υπολογισουμε τα λεφτα ενως μετριου γωνιακου και της βασης παιρνουμε εναν μετριο σταθερο δισκο κοπης ετσι εκανα εγω κ βρηκα την υγεια μου!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες