Ηλεκτροκόλληση Τόξου.
  • Άβαταρ μέλους
    dimlaz
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος, 2008 22:04

    Ηλεκτροκόλληση Τόξου.

    από dimlaz » Σάβ 20 Φεβ, 2010 22:01

    Σε μια συζητηση που είχα με επαγγελματία συγκολητη ο οποιος κάνει και κολλήσεις οι οποίες παίρνουν πιστοποίηση μου είπε ένα κόλπο το οποίο και δοκίμασα για του λόγου το αληθές : Σε κόλληση με απλό ηλεκτρόδιο (γενικής χρήσης) για να γίνει μία σωστή , χωρίς πόρους και αισθητικά όμορφη κόλληση η φορά της κόλλησης πρεπει να είναι προς τα αριστερά δηλαδή μετακινούμε το ηλεκτρόδιο από τα δεξιά προς τα αριστερά.Το αποτέλεσμα που είχα ήταν δραματικά καλύτερο απ'οτι με την αντίθετη φορά.Μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί αρχικά νόμιζα ότι με δούλευε.Τελίκα αποδείχτηκε Σωστος.Βασίκα μου έρχεται και λίγο ανάποδα καθότι δεξιόχειρας, αλλα ακόμη και έτσι το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.
    Δεύτερο tip : Για βασικό ηλεκτρόδιο (7018): Κρατάμε τα ηλεκτρόδιά μας σε θερμοκρασία 60-70 βαθμούς Κελσίου και κολλάμε από αριστερά προς τα δεξιά.Το αποτέλεσμα επίσης εκπληκτικό.Ομοιόμορφη κόλληση χωρίς πόρους με πολύ καλύτερη ομοιομορφία στην ραφή από αυτη του απλού ηλεκτροδίου.
    Απαραίτητη προυπόθεση ο καλός καθαρισμός των τεμαχίων προς συγκόληση με τρόχισμα (εγώ χρησιμοποίησα γωνιακό τροχό) σε σημείο που να φαίνεται καθαρό μέταλλο.Σε δοκιμή με συρματόβουρτσα σε άλλο κομμάτι δεν είχα το ίδιο αποτέλεσμα.
    'Ολα αυτά βέβαια για όσους εχουν (όπως και εγώ) ελάχιστες γνώσεις για τη συγκόληση γιατι φαντάζομαι πως όσοι εχουν γνώσεις τα θεωρούν αυτονόητα.



    Σ.Σ. : Οι δοκιμές συγκόλλησης έγιναν με ηλεκτροκόλληση χαλκού παλια (15ετιας).Τυχεροί οσοι εχουν Mig.

    Ευχαριστώ.
  • Άβαταρ μέλους
    nekrofilos
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Πέμ 04 Φεβ, 2010 22:47
    Τοποθεσία: sifnos

    από nekrofilos » Σάβ 20 Φεβ, 2010 22:37

    kalispera kai mpravo gia tis prospathies kai to kouragio ego pote den katafera na koliso me ilektrokolisi toksou kai etsi kateliksa se arkon tin telwin 151/1 poli mikri eykoli stin metafora xoris tin mpoukala vevea kai ksekinontas me miden gnosis tora kano kolisis telies kai eimai apolita sigourosgis to spotelesma an ti mathis ligo ta perithiria lathous einai poli mikra eos midenika to leo ayto gia ti exei 500 euro mono kai kani thaymata gia ta lefta tis kai aksizi na tin agorasetai ta sidera tou sasi ta kolai panemorfa xoris na ta zesteni poli kai se plirofori poli kala sto xeri gia tin epomeni antidrasi tou kolimatos aksizi paidia na dokimasetai xrisimopio atal gia ta sidera ayta kai 08 sirma
  • Άβαταρ μέλους
    leo20
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 68
    Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ, 2008 14:56
    Τοποθεσία: veroia
    Επικοινωνία:

    από leo20 » Κυρ 21 Φεβ, 2010 12:15

    to pan einai h sosti texniki ....dld pros aristera de3ia exei na kanei pos kolaei o ka8enas...ayto p exei shmasia einai h mires toy hlektrodioy analaga me to poy kolas , to paxos toy hlektrodiou , ta amper , an exei travi3i ygrasia to hlektrodio , h taxytita poy to travas , kai polla alla ,,,

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες