MIG tutorial - Εκδήλωση ενδιαφέροντος.
  • Άβαταρ μέλους
    K11
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 12
    Εγγραφή: Δευ 31 Δεκ, 2007 21:59

    από K11 » Δευ 02 Νοέμ, 2009 12:09

    Θα ήθελα να σε βοηθήσω αλλά η δική μου είναι ακόμη gasless και δεν θα σου πρότεινα να το κολλήσεις έτσι για λόγους αξιοπιστίας και αντοχής.
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Δευ 02 Νοέμ, 2009 12:51

    Den peirazei se euxaristw gia thn prosfora sou pantws!
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    JohnL
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 246
    Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ, 2008 12:33

    από JohnL » Δευ 02 Νοέμ, 2009 15:35

    Αν μπορούσαμε κάπως να κανονίσουμε το πρόβλημα ότι το εργαστήριό μου είναι στην Εύβοια εγώ προσφέρομαι για βοήθεια. Το κακό είναι ότι είναι μάλλον απίθανο να μεταφερθούν τα πράγματα που χρειάζονται ...
    Τι ακριβώς θες να κάνεις ? Τι μέγεθος έχει το κλουβί ? Μεταφέρεται ?
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Δευ 02 Νοέμ, 2009 21:09

    To klouvi mporeis na to deis apo photos pou exw anarthsei sto site ana periodous.
    To provlhma tou to vasiko einai oti to ekana pio psilo apo oti xreiazetai kai meta3u tou kefaliou mou kai tou panw meros tou klouviou exw arketh apostash auto pistwuw mou xalaei ligaki to krathma afou exw varos se upsos pou den xreiazomai.
    *elw loipon na to vgalw (eukolo auto) na tou kopsw 5 ekatosta apo tis vaseis tou kai na to 3anakolhsw. Afou kanw ola auto 8elw epishs na tou valw allh mia diagwnio meta3u tou roll bar pisw apo to kefali mou kai ta podia tou sunodhgou (den exw deutero ka8isma alla ekei pou kanonika einai ta podia tou sunodhgou)
    Afou loipon to sketika kala apofasisa na to vgalw teleiws to klouvi kai gia na glutwsw arketa kila kai na ftia3w apo thn arxh ena roll bar me mia diagwnio pou 8a katalhgei sta podia tou sunoghdou opws auto edw alla me mia extra diagwnio apo to meso ths korufhs tou roll bar sta podia tou sunodhgou

    http://www.bmsengineering.co.uk/images/ ... _front.jpg
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Τετ 18 Νοέμ, 2009 18:01

    Λίγο άσχετο το ποστ αλλά να μην ανοίγω άλλο. Πήρα και εγώ την plasmadyn που προτείνει ο JohnL, δεν τη δοκίμασα ακόμα, αλλά πρέπει να είναι πραγματική ευκαιρία. 1493907815_b980989a.jpg Από περιέργεια πιό πολύ, με τη λήξη των ...καταλήψεων πήγα στο ΕΚΦΕ να μετρήσω τη ραδιενέργεια των ηλεκτροδίων φθορίου της ΤIG. Η ακτινοβολία στην αίθουσα ήταν 4~6 Βg (Μπεκερέλ). Με τον μετρητή Geiger - Muller στα ηλεκτρόδια η μεγαλύτερη ένδειξη (όχι η μέση) ήταν 12Βg. Δεδομένου ότι τα 9 ηλεκτρόδια ζυγίζουν 58gr, η ακτινοβολία ανά κιλό είναι 200 Bg. Tόση μου είπαν οι συνάδελφοι φυσικοί είναι και η ακτινοβολία του εδάφους. Υπόψη ότι όταν λειτουργεί η TIG το ηλεκτρόδιο θερμαίνεται και πιθανόν να ακτινοβολεί περισσότερο. Επίσης το ηλεκτρόδιο τροχίζεται πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει πιθανότητα να εισπνεύσετε τη σκόνη του. Γιά το αλουμίνιο δεν το τροχίζομε αλλά το σπάμε λένε οι ειδικοί.
    Συμπέρασμα: Για αλουμίνιο θα τα χρησιμοποιήσω, δεν θα τα τροχίζω και δεν θα τα αποθηκεύω κάτω από το μαξιλάρι μου.
  • Άβαταρ μέλους
    JohnL
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 246
    Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ, 2008 12:33

    Καλορίζικη φίλε γκ

    από JohnL » Πέμ 19 Νοέμ, 2009 14:17

    Καλορίζικη ! Εύχομαι χιλιάδες χιλιόμετρα trouble free κόλλησης.

    Πόσο σου πήγε τελικά τελωνείο ? 150 ?

    Ναι τόσο είναι η αναμενόμενη ακτινοβολία, όχι τίποτα τρελό αλλά σίγουρα κάτι υπαρκτό.

    Για το αλουμίνιο χρειάζεσαι AC έξοδο, που η Plasmadyn δεν έχει. Επίσης δεν τα σπάμε αλλά κάνουμε την άκρη μπαλίτσα με συγκεκριμένη ηλεκτρική διαδικασία. Αν θέλεις έχω εξαιρετικό video tutorial να σου δώσω για TIG.
    Πες το μόνο νωρίς για να το έχω στην συνάντηση έτοιμο.
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Πέμ 19 Νοέμ, 2009 20:34

    Ο εκτελωνισμός κόστισε 139€. Ναι το βίντεο θα το ήθελα αν δεν είναι κόπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες