donner και χαρτια
  • Άβαταρ μέλους
    boxerman
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 4
    Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ, 2007 10:37

    donner και χαρτια

    από boxerman » Τετ 07 Ιούλ, 2010 20:14

    Καλησπέρα και από εμένα. Θέλω να ξεκινήσω ενα locost project και θα ήθελα τα φώτα σας. Θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο το οποίο να μην έχει πινακίδες (να έχουν παραδοθεί από τον ιδιοκτήτη), άρα να μην έχει και άδεια κυκλοφορίας. Η απορία μου είναι, τι χαρτιά ζητάω από τον ιδιοκτήτη για να βεβαιωθώ ότι η αγορά που θα γίνει θα είναι νόμιμη και για να μην έχω προβλήματα στο μέλλον.
    Ευχαριστώ
    Φάνης
  • Άβαταρ μέλους
    ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 49
    Εγγραφή: Τρί 06 Απρ, 2010 14:11

    από ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ » Πέμ 08 Ιούλ, 2010 00:42

    πας σε ενα κεντρο ανακυκλωσης-αποσυρσης αυτοκινητων

    μπορεις να βρεις ποια ειναι κοντα σου μεσω της σελιδας του ΕΔΟΕ

    διαλεγεις πιο σαπακι σου κανει απο εκει μεσα αναλογα και τον ιδιοκτητη της μαντρας

    ισως σε αφησει να παλεψεις και λιγο να το βαλεις μπροστα

    το πληρωνεις σε οτι λεφτα συμφωνησετε σου κοβει ενα τιμολογιο-δελτιο

    αποστολης φωναζεις ενα γερανομεταφορεα και το πας οπου θες..

    η πιο σιγουρη και ευκολη διαδικασια και η πιο γρηγορη..
  • Άβαταρ μέλους
    boxerman
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 4
    Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ, 2007 10:37

    από boxerman » Πέμ 08 Ιούλ, 2010 15:51

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που κάποιος ιδιώτης (όχι επαγγελματίας) πουλαει ένα αυτοκίνητο για ανταλακτικά. Πως θα βεβαιωθώ ότι έχει αποσυρθεί το αυτοκίνητο ή δεν έχει κάνει καμιά λαμογιά και βρω στο τέλος το μπελά μου. Κανονικά σύμφωνα με το νόμο για να αποσυρθεί ένα όχημα θα πρέπει να έχει πάρει πιστοποιητικό καταστροφής. Μπορεί όμως ο ιδιώτης να είχε αποσύρει το όχημα πριν ψηφιστεί ο νόμος, άρα είχε το δικαίωμα να κρατήσει το όχημα, σαν αντικείμενο, χωρίς να μπορεί να το κυκλοφορήσει. Μπορεί να έχει βρει και κάνα τρόπο $$$ και να πήρε πιστοποιητικό καταστροφής, από την ημερομηνία εφαρμογής του νόμου, άρα και πάλι είχε το όχημα. Εδώ είναι ο προβληματισμός μου. Η λογική μου λέει ότι αν μου δείξει πιστοποιητικό καταστροφής ή κάποιο έγραφο που να λέει ότι το όχημα με τον 'τάδε' αριθμό πλαισίου δεν υπάρχει στα αρχεία του υπουργείου (έχει διαγραφεί), τότε εγώ το αγοράζω όπως θα αγόραζα και ένα ματσο σίδερα.
    Φιλικά
    Φάνης
  • Άβαταρ μέλους
    ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 49
    Εγγραφή: Τρί 06 Απρ, 2010 14:11

    από ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ » Πέμ 08 Ιούλ, 2010 23:39

    μην ασχοληθεις καθολου.. ο πιο σιγουρος και ασφαλης τροπος
    ειναι ενας..
  • Άβαταρ μέλους
    theo11
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 56
    Εγγραφή: Πέμ 04 Ιουν, 2009 17:48

    από theo11 » Κυρ 11 Ιούλ, 2010 15:12

    σου κανει μια υπευθυνη δηλωση οτι πλεον ανηκει σε σενα για αννταλακτικα η για πιστα η για οτι ετιολογια 8ες δν εχεις τελη στο μονο που χρησιμευει το χαρτι αυτο ειναι οτι δν εχεις κλεψει το αυτοκινητο ....καλησπερα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες