Cosworth
  • Άβαταρ μέλους
    Constantine
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 28
    Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 11:39

    Cosworth

    από Constantine » Παρ 17 Μάιος, 2013 10:51

    Καλημέρα παιδιά
    Χριστός ανέστη

    Φτάνω όλο και ποιο κοντά στη στιγμή που θα ξεκινήσω και εγώ τη κατασκευή που θέλω
    Αφού μετακόμισα σε καινούριο διαμέρισμα όπου διαθέτω δικό μου κλιστώ parking και η γυναίκα μου δέχτηκε να μου το παραχωρήσει και να παρκάρουμε το αυτοκίνητό μας έξω
    (νομίζω πως έπρεπε να πάρω και γραπτός τη δήλωση της :P ) βέβαια λόγο οικονομικών και αυξημένου φόρτου εργασίας με βλέπω να ξεκινώ από το Σεπτέμβρη.
    Ήθελα λιπών να κάνω μία ερώτηση, σκεπτόμουν να φτιάξω ένα bec αλλά ανεβαίνει αρκετά το κόστος καθότι χρειάζομαι δύο donor, έλεγα λιπών να χρησιμοποιήσω ένα sierra cosworth 2wd αλλά δεν βρίσκω στο internet κάποιον που να έχει χρησιμοποίηση cosworth για donor εκτός από κάποιους που έχουν αγοράσει σασί από εταιρία που προσφέρει λύσεις ιδικά για το μοτέρ αυτό,
    Ξέρω ότι το mcsorley +442 το χωράει γιατί το έχουν χρησιμοποιήσει για παρόμοιες κατασκευές αλλά η απορία μου είναι η εξής
    Τι κάνεις με τα ψαλίδια; Πρέπει να τα μεγαλώσεις ανάλογα με το μέγεθος που έχει το σασί ή χρησιμοποιείς τις διαστάσεις του βιβλίου ;
    Έχω βασικές γνώσεις μηχανολογίας οπότε προχωρώ διαβάζοντας άμα κάποιος ξέρει παρακαλώ γράψτε μου την άποψη σας γιατί θέλω να είμαι όσο περισσότερο οργανωμένος μπορώ για να ξεκινήσω ευχαριστώ.
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    Re: Cosworth

    από γκ » Παρ 14 Ιουν, 2013 12:50

    Καλή αρχή φιλε, καλώς ήλθες στη παρέα.

    Γιατί 2 ντόνορ;
    Τα ψαλίδια των Locost κατά κανόνα είναι ιδιοκατασκευή, όπως το σασσί.
    Τα σχέδια των ψαλιδιών είναι για συγκεκριμένα ντόνορ, αν χρησιμοποιήσεις άλλο, θα πρέπει να τροποποιήσεις το σχέδιο των ψαλιδιών, ώστε αφενός να παίρνουν τα μπαλάκια του ντόνορ που επέλεξες, αφετέρου να έχεις τη σωστή γεωμετρία ανάρτησης.
  • Άβαταρ μέλους
    Constantine
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 28
    Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 11:39

    Re: Cosworth

    από Constantine » Τρί 20 Αύγ, 2013 09:31

    Καλημέρα γκ

    Ευχαριστώ για την απάντηση αρχίζω και οργανώνομαι σιγά σιγά έχω φέρει το γκαράζ μου σε ένα καλό σημείο (ράφια με εργαλεία κτλ. :P ) ελπίζω να έρθουν καλά τα πράγματα και να ξεκινήσω :fix:
    Αναφέρομε σε 2 Donor διότι από ότι έχω καταλάβη χρειάζομαι ένα donor (sierra) για τα κυρίως μέρη του αυτοκινήτου και άλλο ένα για το μοτέρ (bec) σκεφτόμουν αν πάω σε bec να πάρω μία τρακαρισμένη ή χωρίς πινακίδες μοτοσυκλέτα για να έχω εγκέφαλο – μοτέρ και ότι άλλο χρειαστεί αλλά λόγο κόστους σκέφτομαι σοβαρά να μείνω με τις οδηγίες του βιβλίου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες