Κατασκευή σασί
  • Άβαταρ μέλους
    the-end
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 7
    Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ, 2007 13:47
    Τοποθεσία: Serres

    Κατασκευή σασί

    από the-end » Κυρ 29 Απρ, 2012 19:45

    Καλησπέρα και απο μένα

    πριν λίγο καιρό παρέλαβα το βιβλίο του chris gibbs .. πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τα σχεδία και την κατασκευή και έτσι με ένα φίλο μου σκεφτόμαστε σοβαρά να ξεκινήσουμε τις δικές μας κατασκευές
    η πρώτη σκέψη ήταν να πάμε να πάρουμε σίδερα και να αρχίσουμε να κολλάμε :twisted: όμως γιατί είναι λιγάκι δύσκολο να βγουν όλα τα μέτρα σωστά με ακρίβεια (είμαστε και λιγάκι ψείρες) σκεφτόμαστε να δώσουμε τις διαστάσεις στην http://www.vetasa.gr/ και να κοπούν όλα με ακρίβεια στο lazer και να μας μείνει εμάς μόνο η συναρμολόγηση ..

    το ερώτημα μου είναι το εξής .. επειδή δεν ξέρουμε να δουλεύουμε κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα για να περάσουμε όλα τα σχέδια θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τα βρω η να τα αγοράσω από κάπου

    ααυτά προς το παρών :D
  • Άβαταρ μέλους
    Constantine
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 28
    Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 11:39

    Re: κατασκευή σασί

    από Constantine » Τρί 01 Μάιος, 2012 22:05

    Άντε με το καλό και καλή αρχή :D :D
    έχεις ρωτήσει πόσο θα κοστίσει το κόψιμο ;
  • Άβαταρ μέλους
    the-end
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 7
    Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ, 2007 13:47
    Τοποθεσία: Serres

    Re: κατασκευή σασί

    από the-end » Τετ 02 Μάιος, 2012 08:36

    καλημέρα κ καλό μήνα

    ευχαριστώ Constantine

    για να τα κοστολογήσουν θα πρέπει πρώτα να τους πας τα σχέδια !!
  • Άβαταρ μέλους
    Constantine
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 28
    Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 11:39

    Re: κατασκευή σασί

    από Constantine » Τετ 02 Μάιος, 2012 11:45

    Για δες αυτό άμα σου κάνει

    http://www.locostusa.com/forums/viewtop ... =39&t=3478
    :fix:
  • Άβαταρ μέλους
    the-end
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 7
    Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ, 2007 13:47
    Τοποθεσία: Serres

    Re: κατασκευή σασί

    από the-end » Πέμ 03 Μάιος, 2012 12:28

    Για δες αυτό άμα σου κάνει

    http://www.locostusa.com/forums/viewtop ... =39&t=3478
    :fix:
    καλημέρα
    καλό φαίνεται αλλά δεν είναι όλα και να πάρεις τα μισά από εδώ τα μισά από εκεί
    καταλαβαίνεις δεν θα βγει τίποτα στο τέλος .. πάντως ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου Constantine
  • Άβαταρ μέλους
    Constantine
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 28
    Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 11:39

    Re: κατασκευή σασί

    από Constantine » Παρ 04 Μάιος, 2012 08:56

    Καλημέρα φίλε μου
    Κόπος δεν είναι καθόλου γιατί έχω κάνει μίνες έρευνα και έχω αγοράσει και κατεβάσει πολύ υλικό και σε cad συμπεριλαμβανομένου και του βιβλίου (και σε pdf τα σχέδεια) αν σε ενδιαφέρει ή όποιος θέλει από τα μέλη του forum δεν έχω κανένα πρόβλημα να το ανεβάσω στο internet στο rapidshare για παράδειγμα και να τα κατεβάσετε
    Πιστεύω γενικά ότι πρέπει να μοιραζόμαστε πράγματα
    Τώρα για κάποια cd-dvd κτλ που έχω αγοράσει τα έχω περάσει και στο pc αλλά για ευνόητους λόγους δε θέλω να τα ανεβάσω αν κάτι ενδιαφέρει κάποιον δεν έχω πρόβλημα να του το δώσω χέρι με χέρι
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    Re: κατασκευή σασί

    από γκ » Τρί 08 Μάιος, 2012 12:45

    Μπράβο the-end, καλώς ήλθες στην τρέλα, καλή αρχή και καλή δύναμη!
    Καλή και η ιδέα σου για το λέηζερ. Σίγουρα χρειάζονται σχέδια για να τα κόψουν; Σχεδόν όλα στρατζαριστά 25Χ25 κάποιου μήκους και με κάποιο φάλτσο είναι. Τους το εξήγησες;
  • Άβαταρ μέλους
    the-end
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 7
    Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ, 2007 13:47
    Τοποθεσία: Serres

    Re: κατασκευή σασί

    από the-end » Τετ 09 Μάιος, 2012 12:43

    ευχαριστώ πολύ γκ

    ξέρω από προηγούμενες δουλειές που έχω κάνει μαζί τούς ότι χρειάζονται τα σχέδια τεσπα αύριο κατά 99% θα περάσω από εκεί να ρωτήσω έχω βγάλει φωτοτυπίες το βιβλίο και βλέπουμε ..

    Constantine δεν νομίζω να έχει κάποιος πρόβλημα να τα ανεβάσεις στο φορμ ίσα ίσα θα βοηθούσες πολλούς ...
  • Άβαταρ μέλους
    cpaidas
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 3
    Εγγραφή: Κυρ 18 Μαρ, 2012 11:55

    Re: κατασκευή σασί

    από cpaidas » Κυρ 27 Μάιος, 2012 21:04

    Kalispera. Kat arxas kali arxi. Kai ego eimai stin idia katastasi.tha paraggelo ta sidera kai tha arxiso to sasi.
    Ta sidera tha ta kovo stin doulei mou, sto mixanourgeio, opou tha ftiaxo kai polla alla kommatia sto CNC.

    Exo sxediasei olo to sasi, kathos kai polla alla kommatia (kyrios lamarines) sto pro engineer. An den exeis doulepsei xana se trisdiastato min to arxiseis gia auto ton logo. Tha pelagoseis.

    Oti voitheia theleis pantos pes mou.
  • Άβαταρ μέλους
    the-end
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 7
    Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ, 2007 13:47
    Τοποθεσία: Serres

    Re: κατασκευή σασί

    από the-end » Τρί 29 Μάιος, 2012 12:27

    Kalispera. Kat arxas kali arxi. Kai ego eimai stin idia katastasi.tha paraggelo ta sidera kai tha arxiso to sasi.
    Ta sidera tha ta kovo stin doulei mou, sto mixanourgeio, opou tha ftiaxo kai polla alla kommatia sto CNC.

    Exo sxediasei olo to sasi, kathos kai polla alla kommatia (kyrios lamarines) sto pro engineer. An den exeis doulepsei xana se trisdiastato min to arxiseis gia auto ton logo. Tha pelagoseis.

    Oti voitheia theleis pantos pes mou.

    δεν μου τα κάνεις και μένα σε ένα δισκάκι να μην πελαγώσω... μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα :lol:
  • Άβαταρ μέλους
    cpaidas
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 3
    Εγγραφή: Κυρ 18 Μαρ, 2012 11:55

    Re: κατασκευή σασί

    από cpaidas » Τρί 26 Ιουν, 2012 21:39

    Kalispera kai pali. Exo kairo na bo. Eimai pnigmenos. To pro engineer to exeis? An oxi katevase to creo 1.0, etsi legetai pleon. Otan to egatastiseis pes mou pali. Steile mail kalitera pou ta vlepo sinexeia (restacopa@gmail.com)
  • Άβαταρ μέλους
    oliscor
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 6
    Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 13:58
    Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΘΗΝΑ

    Re: κατασκευή σασί

    από oliscor » Κυρ 24 Φεβ, 2013 21:47

    Καλησπερα The-end!!

    αν και εχει περασει σχεδον ενας χρονος απο τοτε που ποσταρες το μηνυμα αλλα τωρα γραφτηκα στο site.
    Δεν ξερω τελικα αν εδωσες τα σιδερα να σου τα κοψουν αλλα θεωρω οτι και εσυ θα μπορουσες να το κανεις με λιγη προσοχη.
    Το λαθος ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεις ακομα και χρησιμοποιοντας lazer (αν και σιγουρα το ποσοστο θα ειναι μικροτερο).Όπως θα ειδες τα σιδερα ειναι αρκετα αρα και το κοστος για να σου τα κοψουν.
    Επιπλεον καλο ειναι το μηκος της καθε σωληνας να αποφασιζεται συναρτησει των ανταλλακτικων και οχι μονο βασει σχεδιου.
    Τελος ενα καλο προγραμμα σχεδιασης ειναι το solidworks το οποιο σου εχει και υπολογισμο τασεων με εξομοιωση.

    Ότι και να εχεις επιλεξει μπραβο που το ξεκίνησες!!!!!
    ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ!!!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες