Ψαχνοντας για σιδερα
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    Ψαχνοντας για σιδερα

    από gerwn » Παρ 18 Ιουν, 2010 01:30

    Οπως εχω αναφερει ατυχως σε αλλο τοπικ θελω το σασσσι να το φτιαξω απο τουμποσωληνα διαστασεων φ30χ2mm το οποιο εχει την ιδια περιμετρο με το 25χ25χ2mm.

    Μιλωντας με τον γαμπρο γνωστου λαστιχα μου ειπε οτι μπορει να με βοηθηση αρκει να του πω αν τα σιδερα θα ειναι σαν και αυτα που βαζουν εδω στην ελλαδα στα rollcage οι driftαδες χωρις ποιστοποιηση η ποιστοποιημενα βαση των κανονισμων της ΕΛΠΑ ωστε να μπορω να συμμετεχω ακομα και σε αναβασεις.

    Μπηκα λοιπον στο site της ΕΛΠΑ για να βρω τι ακριβως ζητανε απο σιδερα και με ποιο τροπο απαιτουνται να ειναι φτιαγμενα αλλα τζιφος.
    Δεν μπορεσα να βρω τιποτα.
    Το παλικαρι μου μιλησε για omologation οτι βεβαια και αν σημαινη αυτο και επειδη δεν καταφερα τιποτα να βρω θελω να ρωτησω εαν ξερει καποιος απο εδω ττον τυπο του σωληνα που ζηταν στην ΕΛΠΑ ωστε να φτιαξω ειτε ολο το σασσι και το rollcage απο αυτο ειτε μονο το rollcage ωστε να μπορω να τρεξω και εκτος της πιστας των Μεγαρων
  • Άβαταρ μέλους
    ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 49
    Εγγραφή: Τρί 06 Απρ, 2010 14:11

    από ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ » Σάβ 19 Ιουν, 2010 00:15

    παρε τηλ το herby που τους φτιαχνει τα roll cage να σου πει τη σωληνα χρησιμοποιει..

    αλλα δε υπαρχει περιπτωση να τρεξεις με το locost σε αναβασεις κτλ
    με οτι σιδερα και να φτιαξεις το σασσι
    γιατι δεν υπαρχει ομολογκασιον για ιδιοκατασκευες..
    ιδιοκατασκευες τρεχουν σε ειδικη κατηγορια στα drag και παλι
    πρεπει να τηρουν προδιαγραφες..
    οποτε παρε 25χ25χ2 που ειναι πανφτηνη να κανεις τη δουλεια σου
    γιατι αν παρεις τουμποσωληνα θα χρειαστεις και μεγαλο κουρμπαδορο
    για 2 ιντσες περιπου σωληνα που σημαινει οτι θα πας σε χειροκινητο υδραυλικο κουρμπαδορο και κανα 500αρικο στη καλυτερη η αγορα του

    το ειχα σκεφτει και εγω για τουμποσωλινιο σασσι εχει παρα πολλα υπερ σε αντοχη στρεβλωσεις κτλ αλλα το κοστος ανεβαινει κατακορυφα..

    για μενα καλυτερα φτιαξε το πρωτο σασσι με στρατζαριστο και οταν το κοψεις και εχεις μαθει και 5 πραματα πανω στις κατασκευες επιχειρεις να το
    κανεις τουμποσωληνιο..
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Σάβ 19 Ιουν, 2010 07:42

    +1
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Σάβ 19 Ιουν, 2010 11:08

    Είναι πολύ δύσκολο με την πρώτη να κάνεις κάτι απόλυτο, ακόμα και αν τα έχεις όλα ξεκάθαρα στο μυαλό σου.

    Για αρχή θα πρότεινα να ακολουθήσεις την πεπατημένη και αφού καταλήξεις σοφότερος μετά τη πρώτη κατασκευή, αποφασίζεις.
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Δευ 21 Ιουν, 2010 11:34

    Δεν εχετε αδικο γι αυτα που γραφετε αλλα λογω ηλικιας δεν εχω πλεον την υπομονη ωστε ν ασχοληθω δυο φορες με το ιδιο πραγμα.

    Βαριεμαι πολυ γρηγορα και συνεχως παρουσιαζονται διαφορα προβληματα της καθημερινοτητας που σπρωχνουν προς τα πισω την ολη ιδεα.

    Δεν θελω να κανω τον πονηρο η να πουλησω μουρη αλλα για 25 περιπου χρονια δουλευα σαν εφαρμοστης συντηρητης.

    Οπως καταλαβαινετε αυτο με κανει να θελω η κατασκευη μου να ειναι καπως πιο δυσκολη απο το βιβλιο και συμφωνα με αυτα που εχω αποκομισει τοσα χρονια.

    Ο αλλος λογος ειναι οτι επειδη θελω δυνατες συγκινησεις αυτο που μ ενδιαφερει περισσοτερο ειναι η ασφαλεια. Δλδ στην πρωτη εξοδο ή τουμπα να μη τσακιστω γιατι οπως λεει και ο θυμοσοφος λαος μας ο γερος παει η απο πεσιμο η απο χ....ο :lol: :lol: :lol:

    Υ.Γ Διαμαντη εχεις σχεση με την θερμουδραυλικη ;;; Το τουμποσωληνιο που αναφερεις μου εκανε συνειρμο το μονοσωληνιο στη θερμανση.
    Επισης αν ξερεις που θα βρω τις προδιαγραφες για τα drag καποιο link ;;;
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Δευ 21 Ιουν, 2010 14:52

    Κατι τεοια σκεφτομαι και προσανατολιζομαι σ αυτη την ιδεα

  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Δευ 21 Ιουν, 2010 15:03

    Μπράβο Γέρων τέτοια βάλε μας να βλέπουμε!! Η μάνα μου έχει το 307 CC που θεωρούσα πολύ ασφαλές αμάξι.... με βλέπω να τις βάζω cage σε λιγάκι αν δω κι άλλο τέτοιο video.....
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Δευ 21 Ιουν, 2010 15:08

    Μπες youtube απο αυτο το βιντεο και δες να φρικαρης.
    Οποτε μπορεσω θα βαλω ενα σχεδιαγραμμα προχειρο μεν αλλα κατανοητο ωστε να μου πειτε και σεις τη γνωμη σας γι αυτο που σκεφτομαι να κανω
  • Άβαταρ μέλους
    ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 49
    Εγγραφή: Τρί 06 Απρ, 2010 14:11

    από ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ » Δευ 21 Ιουν, 2010 21:24

    εχω τελειωσει ιεκ ψυκτικος οποτε ανακατευομαι με σωληνες κτλ
    και τωρα κυνηγαω το φυσικο αεριο 8)

    για τα drag θα κοιταξω τι μπορω να βρω στο νετ
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Σάβ 26 Ιουν, 2010 01:47

    Ρε παιδια ξερει κανεις ποιο ειναι το καλυτερο υλικο για γεμισμα των τουμποσωληνων ωστε με το κουρμπαρισμα η παραμορφωση να εναι οσο το δυνατον μικροτερη
  • Άβαταρ μέλους
    theo11
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 56
    Εγγραφή: Πέμ 04 Ιουν, 2009 17:48

    από theo11 » Σάβ 26 Ιουν, 2010 09:35

    γεμισετα με αμμο στουμπωσε καλα τις ακρες και 8α γινει καλη δουλεια καλημερα 8)
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Κυρ 27 Ιουν, 2010 02:05

    γεμισετα με αμμο στουμπωσε καλα τις ακρες και 8α γινει καλη δουλεια καλημερα 8)
    Δεν εχεις αδικο.
    προσωπικα χρησιμοποιουσα αμμο θαλασσης που ειναι πιο ψιλη και η διαμορφωση της γινεται με την τριβη μεσα στο νερο και οχι με κρουση οπως γινεται της οικοδομης.
    Αυτο πιστευω της δινει ενα πλεονεκτημα ως προς τις μηχανικες αντοχες.
    Ο λογος που δεν το εγραψα ειναι επειδη εχω παρατηρησει ολα αυτα τα χρονια πως οταν ριξεις μια ιδεα μπορει οι υπολοιποι να εγκλωβιστουν ασυναισθητα σ αυτη και να μην μπορουν να προχωρησουν σε κατι αλλο.
    Αυτος αλλωστε ειναι και ο λογος υπαρξης πολλων επιστημονικων ομαδων που ψαχνουν για το ιδιο αποτελεσμα με διαφορετικες μεθοδους.
    Αρκετα σας ζαλισα ομως με τις αμπελοφιλοσοφιες μου.

    Αν καποιος εχει καποια αλλη ιδεα ας τη γραψη δεν ειναι ντροπη γιατι μια απλη ιδεα μπορει να γεννηση μια αλλη λαμπροτερη και τα δεκα χρονια που εχω απομακρυνθει απο τη δουλεια και την εξελιξη της ειναι παρα πολλα
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Τετ 30 Ιουν, 2010 03:30

    Τελικα δεν καταφερα να βγαλω ακρη με τις τουμποσωληνες.
    Η ολη ιδεα παει κατα διαολου και το ηθικο 50 υπο το μηδεν.
    Διαφορες αντιξοοτητες μεσα σ αυτες οι ποιο ελαφριες το καψιμο του λαπτοπ με ολα τα σχεδια δικα μου και απο το ιντερνετ off,βαλε και το τρακαρισμα της νεαρας κυριας που βγηκε απο stop και ευτυχως λογω της ψυχραιμιας μου δεν καταφερε να με κοψη στα δυο τι αλλο θελω για να μου ανακοψη τον ενθουσιασμο ;;;

    Μαλλον παμε για σεπτεβρη ελπιζοντας οτι οι επερχομενες διακοπες θα ανυψωσουν το πεσμενο μου ηθικο.
    Να ευχηθω σε ολους οσους ξεκινανε οι αδειες τους τον ιουλιο καλες διακοπες και να περασουν πολυ καλα ωστε να εχουν δυναμη και αντοχη για τον πολυ δυσκολο χειμωνα που μας ερχεται
  • Άβαταρ μέλους
    JohnL
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 246
    Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ, 2008 12:33

    από JohnL » Σάβ 03 Ιούλ, 2010 18:13

    Γιατί δεν έβγαλες άκρη με τις κοιλοδοκούς ?
    Εννοείς ότι δεν βρήκες στις διαστάσεις που ήθελες ή δεν βρήκες γενικά ?

    Όσο για το ηθικό, με αυτά που γίνονται γενικά δεν εκπλήσσομαι, πολύ περισσότερο με αυτά που σου συνέβησαν. Όμως αν αφήσεις το περιβάλον να σε επηρεάσει δεν θα κάνεις το χόμπι σου και δεν θα είσαι ευτυχής.

    Δεν νομίζω ότι πρέπει να αφήσεις να συμβεί αυτό.
    Επ' ώμου σωλήνες, εμπρός μάρς!
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Σάβ 03 Ιούλ, 2010 20:14

    Όσο για το ηθικό, με αυτά που γίνονται γενικά δεν εκπλήσσομαι, πολύ περισσότερο με αυτά που σου συνέβησαν. Όμως αν αφήσεις το περιβάλον να σε επηρεάσει δεν θα κάνεις το χόμπι σου και δεν θα είσαι ευτυχής.

    Δεν νομίζω ότι πρέπει να αφήσεις να συμβεί αυτό.
    Επ' ώμου σωλήνες, εμπρός μάρς!
    +1 αλλά και οι διακοπές, διακοπές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες