Project "Echidna"
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    Project "Echidna"

    από Echidna » Πέμ 06 Δεκ, 2007 23:56

    Ξεκινάω κι εγώ σιγά σιγά το δικό μου project και για όσο μου επιτρέπει ο ελεύθερός μου χρόνος. Αποφάσισα να ονομάσω το project μου με το συμβολικό όνομα "Echidna" (εξ'ού και το nickname μου) επηρεασμένος από την ελληνική μυθολογία. Για την ιστορία, η Έχιδνα ήταν η μητέρα των σημαντικότερων τεράτων της μυθολογίας. Είχε το κεφάλι όμορφης και δυναμικής γυναίκας και σώμα ερπετού.

    Πρώτη δουλειά η κατασκευή του πάγκου εργασίας. Το καλό είναι ότι προχωράω αρκετά γρήγορα και μέσα σε ένα απόγευμα κατάφερα να τον φτιάξω σχεδόν κατά το ήμισι. Η Telmig μου σταθερός και χρήσιμος συνεργάτης! Με τον καιρό καταφέρνω και βελτιώνω την ποιότητα των κολλήσεών μου όλο και περισσότερο και διασκεδάζω χρησιμοποιώντας την όλο και περισσότερο. Δε νομίζω ότι θα χρησιμοποιήσω ξανά την απλή ηλεκτροσυγκόλληση τόξου τουλάχιστον γι'αυτές τις "ντελικάτες" δουλειές. Το επόμενο βήμα μου θα είναι να κάνω χρήση του σωστού αερίου. Αυτή τη στιγμή δουλεύω με αργό (pure argon) κάτι το οποίο δεν ενδύκνειται για ηλεκτροσυγκόλληση ατσαλιού, παρά μόνο για κόλληση αλουμινίου. Η ποσότητα αερίου στη μπουκάλα μου έχει αρχίσει να πέφτει κάτω από το μισό, οπότε το επόμενό μου βήμα θα είναι να τη γεμίσω με 75%/25% Argon/CO2 που είναι και το πλέον ενδεδειγμένο μίγμα για ατσάλι. Προν τελειώσει η μπουκάλα με το αργκόν όμως, δε θα χάσω την ευκαιρία να αγοράσω μια μικρή κουλούρα αλουμινίου και να πειραματιστώ λίγο με την κόλληση αλουμινίου! :)

    Παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες από τη σημερινή δουλειά. Χρησιμοποίησα εξ'ολοκλήρου τετράγωνους στρατζαριστούς σωλήνες 30x30x1.5mm, ενώ τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσει και πλήρης "report" από τη σχεδίαση του πάγκου σε CAD και ανάλυση των δομικών του χαρακτηριστικών σε λογισμικό πεπερασμένων στοιχείων (FEA) :D

    http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... 6p514k.jpg
    http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... 7q8qtn.jpg
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Παρ 07 Δεκ, 2007 22:41

    Προχώρησα λίγο και σήμερα το απόγευμα, φτάνοντας στο τελικό στάδιο κατασκευής του πάγκου μου. Κόλλησα και το 6ο πόδι του πάγκου που είχε απομείνει από χθες, τις 3 κάθετες δοκούς στα κατά μήκος ζευγάρια ποδιών, καθώς και το "σταυρό" στο επάνω τμήμα του πάγκου ο οποίος θα δώσει την απαραίτητη στιβαρότητα για τη στήριξη του σασί αλλά και την επιπεδότητα ώστε να κάτσει σωστά το κόντραπλακέ.

    Εικόνα

    Εικόνα

    Εικόνα

    Κατάφερα επίσης να βελτιώσω λιγάκι την ποιότητα των κολλήσεων παρά το μη κατάλληλο αέριο που χρησιμοποιώ.

    Εικόνα
  • Άβαταρ μέλους
    DUKE
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 375
    Εγγραφή: Κυρ 28 Οκτ, 2007 22:30
    Τοποθεσία: Kifisia

    από DUKE » Δευ 10 Δεκ, 2007 00:16

    Ante re file kalh arxh k kouragio.
    Oti k na ginei mhn to baleis katw!!!

    Krata mas enhmerous.
    Shedding tears

    7 Rulez - Keep Drifting
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    από ex_hustler » Σάβ 22 Δεκ, 2007 12:47

    Echidna σου εύχομαι κι εγώ καλή αρχή. Να ανεβάσεις φωτογραφίες με τη πρόοδο σου καθώς προχωράς :)
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Σάβ 22 Δεκ, 2007 21:02

    Ο πάγκος μου ολοκληρώθηκε σήμερα το απόγευμα (απομένει το βίδωμα των ξύλινων επιφανειών πάνω στις δοκούς αλλά αυτό είναι το 1% της συνολικής προσπάθειας) και δημοσιεύω μερικές φωτογραφίες του.
    Δείχνει τέλειος και από κοντά είναι πολύ πιο όμορφος απ'ό,τι δείχνει στις φωτογραφίες.
    Έφτιαξα και ένα "παταράκι" κάτω από τον κυρίως πάγκο όπου και θα αποθέσω την αρκόν και τα εργαλεία μου!
    Πάμε για το σασί!!
    :fix: :fix: :fix:

    Πώς σας φαίνεται;;

    Εικόνα Εικόνα Εικόνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Echidna την Τετ 23 Ιαν, 2008 23:28, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
  • Άβαταρ μέλους
    Pegan
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 59
    Εγγραφή: Παρ 31 Αύγ, 2007 17:19

    από Pegan » Κυρ 23 Δεκ, 2007 12:28

    Πολυ καλο!!! :shock:
    Αν εκανες με τετοιο μερακι τον παγκο, φαντασου τι σασσι θα βγαλεις!
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    από ex_hustler » Κυρ 23 Δεκ, 2007 12:33

    Πολύ καλός μου φαίνεται. Προφανώς είναι "αλφαδιασμένος ε?". Να προσέξεις τα ξύλα να μην έχουν ελαστικότητα γιατί μπορεί να κολλάνε στραβά τα σίδερα με μικρές κλίσεις λίγων μοιρών (όπως έπαθα εγώ με τα χαζοξύλα από το τραπέζι ping pong).

    Για υλικό του σασσί τι θα χρησιμοποιήσεις? Στρατζαριστό σαν αυτό που έβαλες στον πάγκο?
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Κυρ 23 Δεκ, 2007 14:18

    Ευχαριστώ παιδιά!
    Ο πάγκος είναι αλφαδιασμένος (και για να το πετύχεις αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο!) και φρόντισα η επάνω επιφάνεια των δοκών να είναι εκτός από αλφαδιασμένη και επίπεδη ώστε να κάτσει σωστά το MDF χωρίς να χρειαστεί να πετσικαριστεί είτε βιδώνοντάς το είτε από το βάρος των δοκών του σασί.

    Το επόμενο βήμα είναι η σχεδίαση του περιγράμματος του πάτου του σασί πάνω στο MDF, καθώς και η αναμονή για το φαλτσοπρίονο που έχω παραγγείλει με το οποίο θα πετύχω τη μέγιστη δυνατή ακρίβεια!! :fix:

    Για τις δοκούς του σασί, θα χρησιμοποιήσω τις κλασικές στρατζαριστές 25x25x1.5
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Τρί 01 Ιαν, 2008 17:48

    Πλέον σχεδίασα και το σχεδιάγραμμα της βάσης του σασί πάνω στον πάγκο έτσι ώστε να τοποθετηθούν οι δοκοί σωστά και με ακρίβεια και να αποτελέσουν τη σωστή βάση για την κατασκευή του υπόλοιπου σασί. Προσπάθησα να πετύχω τη μέγιστη δυνατή ακρίβεια, κάτι που μου στοίχισε σε χρόνο, όμως το αποτέλεσμα με δικαίωσε αφού το σφάλμα που έχω δεν είναι μεγαλύτερο από 0.5mm για συνολικό μήκος σασί της τάξης των 2360mm!
    Όσοι έχουν ασχοληθεί με μηχανολογικό σχέδιο γνωρίζουν ότι η ακρίβεια είναι δύσκολο πράγμα και ιδιαίτερα όταν σχεδιάζεις σε μεγάλες κλίμακες όπου δεν υπάρχει ευχέρεια όσον αφορά τα μετρητικά όργανα.
    Εν αναμονή του Evolution Rage3 που έχω παραγγείλει (φαλτσοκόφτης) ώστε να κόψω τις δοκούς και να αρχίσω να κολλάω! :fix:

    Εικόνα Εικόνα Εικόνα
    Εικόνα Εικόνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Echidna την Τετ 23 Ιαν, 2008 23:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Σάβ 19 Ιαν, 2008 19:11

    Επιτέλους έφτασε στα χέρια μου και ο "τίγρης" (φαλτσοκοπτικό Evolution Rage3)!
    Έχω να πω ότι δεν το περίμενα τόσο καλό!
    Πολύ στιβαρό και ποιοτικό εργαλείο, επαγγελματικής κλάσης!
    Έχει ανακλινόμενη και συρόμενη κεφαλή, καθώς και περιστρεφόμενη βάση, κάτι που επιτρέπει μεγάλη ελευθερία στις διαθέσιμες γωνίες κοπής.
    Τσέκαρα επίσης και την ακρίβεια κοπής του. Πραγματικά εκπληκτικό! Δείτε και τη φωτογραφία με τη δοκό!

    Δυστυχώς ακόμη δεν έχω πάρει τα σίδερα! Από Δευτέρα...

    Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Echidna την Τετ 23 Ιαν, 2008 23:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Τετ 23 Ιαν, 2008 16:56

    Σήμερα το πρωί πήρα τα σίδερα και ξεκίνησα το κόψιμο.
    Χωρίς το Rage3 θα ήταν αδύνατον να πετύχω τόσο καλή ακρίβεια!
    Ακόμη δεν έχω ποντάρει τα σίδερα πάνω στον πάγκο, απλά τα έχω ευθυγραμμίσει πάνω στο σχέδιο ώστε να τσεκάρω την ακρίβεια.


    Εικόνα Εικόνα Εικόνα
    Εικόνα Εικόνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Echidna την Τετ 23 Ιαν, 2008 23:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Τετ 23 Ιαν, 2008 22:17

    Και το ποντάρισμα όλων των σωλήνων της βάσης του σασί!

    Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Πέμ 24 Ιαν, 2008 01:42

    Pragmatika entupwsiastika!
    Mpravo re file exeis meraki! Pisteuw pws to autokinito sou 8a vgei polu wraio!
    Posa edwses an epitrepetai gia ton e3oplismo?
    Ti moter skeftesai na valeis?
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    από ex_hustler » Πέμ 24 Ιαν, 2008 01:45

    Ειδικά το τραπέζι είναι απίστευτο και πολύ πολύ πρακτικό!!! :)

    Συνέχισε τη καλή δουλειά! Να βάζεις σιγά σιγά φωτογραφίες να ζηλεύουμε
    μπας και ξανα-ενεργοποιηθούμε και μεις σιγά σιγά και τελειώσουμε το σασσί!!!
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Πέμ 24 Ιαν, 2008 01:48

    Giwrgo egw lew na 3anarxiseis giati oti afineis se afinei!!
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες