Το ταπεινό μου Buggy (Ron Champion plans)
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    από ex_hustler » Κυρ 23 Μαρ, 2008 23:14

    Μη φανταστείς ότι διαβάζοντας το βιβλίο θα βρεις λύση για όλα τα προβλήματα.
    Θα βρεις λύσεις πχ για το πως θα φτιάξεις τα μπροστά άκρα μόνος σου και πως θα ταιριάξεις ρόδες με εσωτερικό ρουλεμάν. (εγώ πάντως όπου έψαξα για ρόδες μικρές 6-7-8 ίντσες με εσωτερικό ρουλεμάν για να ταιριάξει στον άξονα του άκρου έβρισκα κάποιες ψεύτικες που κάνουν μόνο για καροτσάκια και μικρά μηχανήματα. Οι μόνες καλές που είχα βρει ήταν κάποιες από ένα ανθεκτικό κράμα που είχαν τεράστια αντοχή και τις αγοράσαν στο Αγρίνιο για τα μονοθέσια εκπαιδευτικά αεροπλανάκια της αερολέσχης....
    Με τιμή 200ευρώ η μία...

    Τελικά στο δικό μου buggy κατέληξα σε κάποια άκρα με σιδερένιες ζάντες τα οποία ήταν από κάποιο μικρό αμάξι που ακόμη δεν έχω μάθει από τι ήταν...

    Γενικά έχει κάποιες γενικές ιδέες και σου δίνει τη κατεύθυνση αλλά λεπτομέρειες δεν έχει.
    Πχ ένα πρόβλημα θα είναι το τι γρανάζι πρέπει να βάλεις πίσω έτσι ώστε να μην κρεμάει η μηχανή αλλά και να μην τερματίζει αμέσως χωρίς να έχεις πιάσει κάποια ταχύτητα.
  • Άβαταρ μέλους
    leo20
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 68
    Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ, 2008 14:56
    Τοποθεσία: veroia
    Επικοινωνία:

    από leo20 » Δευ 24 Μαρ, 2008 20:42

    Εικόνα
  • Άβαταρ μέλους
    leo20
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 68
    Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ, 2008 14:56
    Τοποθεσία: veroia
    Επικοινωνία:

    από leo20 » Δευ 24 Μαρ, 2008 20:44

    Εικόνα


    to sysima diey8insis poy 8a valo telika
  • Άβαταρ μέλους
    swtiriskal
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Δευ 16 Μαρ, 2009 16:06

    από swtiriskal » Τρί 18 Αύγ, 2009 22:46

    Ρε συ γιωργο αξιζει να το παρω το βιβλιο του ron? Γιατι εγω θελω να φτιαξω καρτ και οχι buggy.... Δλδ θα με βοηθησει ή θα πανε στο βροντο τα λεφτα?Επισης ειναι το μονο βιβλιο που εχει βαλει ή εχει κι αλλα?
  • Άβαταρ μέλους
    ChrisZ750
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 31
    Εγγραφή: Σάβ 17 Οκτ, 2009 19:18
    Τοποθεσία: Ροδος

    από ChrisZ750 » Σάβ 17 Οκτ, 2009 21:28

    Καλησπερα ειμαι καινουριος εδω και διαβασα το ποστ σου ειναι καταπληκτικο αυτο που κατασκευασες πολυ καλο.Σε ποιο σταδιο βρισκεται το buggy σου τωρα?
  • Άβαταρ μέλους
    ChrisZ750
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 31
    Εγγραφή: Σάβ 17 Οκτ, 2009 19:18
    Τοποθεσία: Ροδος

    από ChrisZ750 » Σάβ 17 Οκτ, 2009 21:39

    Και κατι ακομα.Επειδη μ'αρεσει αυτο που εκανες και βλεπω οτι μπορω να το κανω κ γω καθως εχω γνωσεις ηλεκτροκολησης εχω και δισκο κοπης κλπ κλπ απλα το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι να φωλιασω τον εναν σωληνα με τον αλλον.
    35515318ej6.jpg
  • Άβαταρ μέλους
    thanasis kos
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 74
    Εγγραφή: Κυρ 15 Φεβ, 2009 02:17
    Τοποθεσία: ΚΩΣ

    από thanasis kos » Δευ 19 Οκτ, 2009 22:05

    Στο τέλος του βιβλίου του Ron Champion υπάρχει πατρόν με τις μοίρες και το μαρκάρεις ακριβός. Εγώ έκανα την εφαρμογή τρώγοντας το με τροχό 125mm.
  • Άβαταρ μέλους
    ChrisZ750
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 31
    Εγγραφή: Σάβ 17 Οκτ, 2009 19:18
    Τοποθεσία: Ροδος

    από ChrisZ750 » Δευ 19 Οκτ, 2009 22:45

    Thnx!!!! :wink:
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Τρί 20 Οκτ, 2009 07:58

    Τελείωνε με το buggy Γιώργο, έχεις αφήσει και το επτάρι μισό μου φαίνεται.
  • ex_hustler
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 182
    Εγγραφή: Σάβ 04 Αύγ, 2007 16:40
    Τοποθεσία: Αιγάλεω
    Επικοινωνία:

    από ex_hustler » Τετ 21 Οκτ, 2009 13:02

    Μετά από διάφορα θέματα που με απασχόλησαν καιρό τώρα (καλά και κακά) το buggy από ταπεινό έχει καταντήσει και σκουριασμένο!
    Αν σκεφτείς ότι το μόνο που του λείπει είναι μια ντίζα γκαζιού και ένα φρένο για να είναι σε φάση να προχωράει τότε καταλαβαίνεις ότι είναι πραγματικά κρίμα που σκουριάζει έτσι!!!

    Εικόνα
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Πέμ 22 Οκτ, 2009 08:33

    Κάπου ο Βαγγέλης νομίζω προτείνει πρώτα σκούριασμα, μετά καθάρισμα και πλύσιμο, μετά γαλβανιζέ αστάρι κλπ. Μικρό το κακό λοιπόν με τη σκουριά. Καλές βόλτες. Αν επιτρέπεις μιά παρατήρηση κάθεσαι πολύ πολύ ψηλά.
  • Άβαταρ μέλους
    boxerman
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 4
    Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ, 2007 10:37

    από boxerman » Παρ 31 Δεκ, 2010 19:57

    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Έχω ξεκινήσει και εγώ την κατασκευή ενός buggy σύμφωνα με το βιβλίο του Ron. Εκεί που έχω κολλήσει είναι στο σημείο των τσοκ για τις ζάντες ή καρέ (wheel hub) και στο τσοκ του δισκόφρενου και του γραναζιού. O Ron χρησιμοποιεί wheel hub από πισωκίνητο Ford, εγώ που έψαξα δεν κατάφερα να βρω στην Αθήνα. Πήγα σε μηχανουργείο και μου ζήτησε 200 ευρώ για 4 τσοκ και μου φαίνονται πολλά. Εσύ από που τα προμηθεύτηκες? Μια άλλη λύση που έχω βρει είναι να αγοράσω από κατάστημα cart τα τσοκ και με πατέντα να προσαρμόσω τις 10'' ζάντες που έχω.
    Καλή Χρονιά με υγεία και ακόμα καλύτερες κατασκευές! Ευχαριστώ, Φάνης.
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Τρί 04 Ιαν, 2011 11:54

    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Έχω ξεκινήσει και εγώ την κατασκευή ενός buggy σύμφωνα με το βιβλίο του Ron. Εκεί που έχω κολλήσει είναι στο σημείο των τσοκ για τις ζάντες ή καρέ (wheel hub) και στο τσοκ του δισκόφρενου και του γραναζιού. O Ron χρησιμοποιεί wheel hub από πισωκίνητο Ford, εγώ που έψαξα δεν κατάφερα να βρω στην Αθήνα. Πήγα σε μηχανουργείο και μου ζήτησε 200 ευρώ για 4 τσοκ και μου φαίνονται πολλά. Εσύ από που τα προμηθεύτηκες? Μια άλλη λύση που έχω βρει είναι να αγοράσω από κατάστημα cart τα τσοκ και με πατέντα να προσαρμόσω τις 10'' ζάντες που έχω.
    Καλή Χρονιά με υγεία και ακόμα καλύτερες κατασκευές! Ευχαριστώ, Φάνης.
    Το μηχανουργείο δικαιολογημένα ζητάει αυτά τα χρήματα, αλλά το ποσόν είναι πάνω από τη λογική και το κόστος του μπάγκι. Το ίδιο και με τα εξαρτήματα κάρτ, τα οποία θα χρειαστούν πατέντα, δηλαδή μηχανουργείο. Ψάξε σε μεταχειρισμένα ή καλύτερα στους "ανακυκλωτές" αυτούς που μαζέυουν αυτοκίνητα γαι σκραπ.
  • Άβαταρ μέλους
    thanasis kos
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 74
    Εγγραφή: Κυρ 15 Φεβ, 2009 02:17
    Τοποθεσία: ΚΩΣ

    από thanasis kos » Τρί 04 Ιαν, 2011 15:39

    Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά!!! Για κάποια πράγματα όπως ο πίσω άξονας δεν μπορείς να αποφύγεις το μηχανουργείο. Εμένα μου πήραν 150 ευρώ για άξονα με καρέ για μουαγέ και δύο φλάντζες για γρανάζι και δισκόπλακα.
    1493907872_13.jpg 1493907818_dsc04524.jpg
  • Άβαταρ μέλους
    boxerman
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 4
    Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ, 2007 10:37

    από boxerman » Τετ 05 Ιαν, 2011 21:15

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Θα ψάξω μπας και βγάλω καμιά φτηνή πατέντα αλλιώς πάω μηχανουργείο.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες