Buggy from Tripolis
  • Άβαταρ μέλους
    Zetor
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 4
    Εγγραφή: Παρ 30 Δεκ, 2011 16:00

    Buggy from Tripolis

    από Zetor » Παρ 30 Δεκ, 2011 16:30

    Χαιρετώ την παρέα του locostbuilders.gr. Είμαι ο Γιώργος Δελφάκης απο Δάρα Αρκαδίας και πρόσφατα ολοκλήρωσα την κατασκευή ενός beach/mountain buggy. Το όλο project στοίχησε δύο μήνες δουλειά και 2800 ευρώ, αλλά η αίσθηση της πρώτης βόλτας όπως ξέρετε είναι ανεκτίμητη. Φωτογραφίες υπάρχουν στο προφίλ μου στο facebook

    http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 606f996afb

    Δέν είναι τόσο όμορφο σάν τις lotus που είδα στις δημοσιεύσεις άλλων μελών, αλλά σάν ερασιτέχνη κατασκευαστή χωρίς πείρα στις μεταλικές κατασκευές με καλύπτει. Προς το παρόν περιμένω να φτιάξει ο καιρός και να γίνει ένα θαύμα για να βρεθεί ένας τρόπος να μπορώ να το κυκλοφορώ έστω και με περιορισμούς.
  • Άβαταρ μέλους
    JohnnyBuilder
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 8
    Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ, 2011 16:22

    Re: Buggy from Tripolis

    από JohnnyBuilder » Σάβ 31 Δεκ, 2011 15:04

    Καλησπερα φιλε γιωργο.

    Το buggy σου ειναι καταπληκτικο,μην τυχον σκεφτεις οτι δεν ειναι ομορφο,για την ακριβεια ως ομορφια δεν μπορω να δω κατι ασχημο πανω του.

    Οπως και σε ολους εδω μεσα,μπραβο σου,μπραβο σου που εκτος απ'την δουλεια δεν ακουσες και επηρεαστηκες απο αρνητικες γνωμες τριτων περι τετοιων κατασκευων που θα σε καναν να κανεις πισω οπως και ολοι μας εχουμε ακουσει,αν και εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα την κατασκευη αυτοκινητου (οχι λοκοστ) που παντα ονειρευομουν.

    Η αδεια κυκλοφοριας ειναι το downside του project αλλα μην μασας και ΜΗΝ σε παρει απο κατω,απλα ειχες την ατυχια να το φτιαξεις στην ελλαδα,καπου αλλου το κυκλοφορεις κανονικα.

    Δεν ξερω ακριβως στην ευρωπη τι γινεται με τις αδειες για buggy,αλλα αν εχεις ακρη στην Αμερικη αναλογως σε τι πολιτεια επεσες αν το στειλεις μια βολτα τις πινακιδες τις εχεις ετοιμες,μονο που παλι εμπλεκεσαι με εκτελωνισμους κτλ.

    Σοφη επιλογη οι αξονες και η μηχανη απο beetle,αν ειναι για καλυτερη αισθηση κολλα ενα πλεξι γκλας παμπριζ με τρυπες γυρο γυρο και πλαστικους σφυκτιρες απο αυτους που βαζουν στα καλωδια κτλ.

    Καλες βολτες να εχεις ακομα και αν το κυκλοφορας μονο στα αγρια!
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    Re: Buggy from Tripolis

    από γκ » Δευ 02 Ιαν, 2012 10:35

    Mπράβο Γιώργο,
    Καλή δουλειά και καλή η επιλογή του σκαθαριού για donor. Πόσα κιλά σου βγήκε;
    Αισθητικά είναι μιά χαρά, όλα τα μπάγκι έτσι είναι.
    Αν κρατούσες το κομμάτι του σκαραβαίου με τον αριθμό πλαισίου στην κατασκευή, που μάλλον δεν το κράτησες, και αν ο σκαραβαίος είχε άδεια, θα μπορούσες να συνεχίσεις με την παληά άδεια του σκαραβαίου. Κάπως έτσι κυκλοφορούν και τα μπάγκι των βιοτεχνιών.
  • Άβαταρ μέλους
    JohnnyBuilder
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 8
    Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ, 2011 16:22

    Re: Buggy from Tripolis

    από JohnnyBuilder » Δευ 02 Ιαν, 2012 20:45

    Καλησπερα ΓΚ,για πες λιγα περισσοτερα για την αδεια... Γινεται να κρατησεις την αδεια του donor? Αν σε σταματησουν και πχ λεει σκαραβαιος και εχεις locost η buggy τι τους λες. :lol:

    Το εχω δει να το λεει και ελληνας κατασκευαστης porsche replica που τα βασιζει σε VW σασσι αλλα δεν ξερω κατα ποσο δεν θα σε μπουζουριασουν μεσα αν η αδεια λεει vw beetle και απ´εξω μοιαζει με porsche,δηλαδη το οχημα να μην μπορει να αναγνωριστει οπως ειναι δηλωμενο στην αδεια...

    Καλα εχω δει αυτοκινητοσαλατες που κανουν μερικοι που εχουν πχ φωτα merc,μασκα honda,οροφη audi κτλ οχι μονο κυκλοφορανε αλλα περνανε και νομιμα ΚΤΕΟ,για το buggy θα πεις,αλλα ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα.
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    Re: Buggy from Tripolis

    από γκ » Τρί 03 Ιαν, 2012 10:07

    Ο έλεγχος για το αν ένα αυτοκίνητο είναι μαϊμού γίνεται κυρίως με τον αριθμό πλαισίου και τον αριθμό κινητήρα. Αν ταυτίζονται οι αριθμοί της άδειας και του αυτοκινήτου είναι δύσκολο να στοιχειοθετηθεί κατηγορία, επειδή άλλαξες ας πούμε τα λάστιχα, ή τον προφυλακτήρα, ή τον ουρανό.
    Δεν είναι νόμιμο, αλλά το αλαλούμ της ελληνικής νομοθεσίας αποβαίνει μερικές φορές σε όφελος του πολίτη.

    Αν αντιθέτως δεν συμφωνούν οι αριθμοί πλαισίου και κινητήρα της άδειας και του οχήματος, το όχημα κατάσχεται και η δίωξη είναι για λαθρεμπορεία. Οι άλλες παραβάσεις είναι πιό ελαφρές.

    Για όχημα που κυκλοφορεί χωρίς να έχει πληρώσει τέλη και ασφάλεια, το πρόστιμο έχει αναίβει στις 9.000€.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος γκ την Τετ 04 Ιαν, 2012 17:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • Άβαταρ μέλους
    Zetor
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 4
    Εγγραφή: Παρ 30 Δεκ, 2011 16:00

    Re: Buggy from Tripolis

    από Zetor » Τρί 03 Ιαν, 2012 14:44

    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που σας αρέσει το buggy.
    Έχω κρατήσει ένα μικρό κομματάκι απο το σασί του σκαραβαίου, αυτό που γράφει τον αριθμό πλαισίου, αλλά δέν αρκεί. Μόνο επεμβάσεις μικρής κλίμακας γίνονται δεκτές απο τις υπηρεσίες, πχ μετατροπή του σκαραβαίου σε cabrio. Μου έχουν προτείνει δύο λύσεις για πινακίδες που είναι εφικτές, μία ακριβή και μία φτηνή, αλλά είναι και οι δύο παράνομες, οπότε δέν τις συζητάμε.
    Η νόμιμη οδός (τεχνική έκθεση-ειδικό κτέο-έγκριση τύπου) εκτός οτι είναι ακριβή είναι και πρακτικά ανέφικτη αφου ζητάνε πράγματα στα οποία μία ιδιοκατασκευή δέν μπορει να ανταποκριθεί. Για να είμαστε δίκαιοι πάντως, άν ήταν χαλαρά τα πράγματα θα είχαν γεμίσει οι δρόμοι με σκοτώστρες και δρεπανηφόρα άρματα.
    Το πρόβλημά μας είναι όπως και σε άλλα θέματα, πρόβλημα επικοινωνίας. Τί εννοώ. Πρέπει ώς ιδιοκατασκευαστές να έρθουμε σε επαφή με κάποιον αρμόδιο, πρόσωπο ή υπηρεσία, να θέσουμε το θέμα και να προτείνουμε εμείς τις λύσεις. Στην Ελλάδα πρέπει αυτός που έχει το πρόβλημα να βάζει τον αρμόδιο στη διαδικασία να σκεφτεί για να δώσει λύσεις. Εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα: Ποιός είναι αρμόδιος? και γιατί να κάτσει να μας ακούσει, και τί θα κάνει αφού μας ακούσει? Αφού δέ δουλεύει τίποτα. Τέλος πάντων, ας πούμε οτι μας ακούει. Εγώ θα πρότεινα τη δημιουργία μιάς νέας κατηγορίας οχημάτων ελευθέρου χρόνου με συχνότερο έλεγχο κτέο, με περιορισμό ιπποδύναμης με χαμηλότερο όριο ταχύτητας με ακριβότερα ασφάλιστρα και απαγόρευση κυκλοφορίας στους κλειστούς αυτοκινητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας, να επιτρέπεται όμως η ρυμούλκηση των οχημάτων αυτών γιατί τώρα απαγορεύεται καί αυτό. Δέ νομίζω οτι έχω παράλογες απαιτήσεις, ούτε και κάποιος απο το φόρουμ πιστεύω. Και άν τότε καταφέρει να με πείσει ο αμόδιος αυτός, οτι το buggy που έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με ένα όχημα που πούλησε τόσα εκατομμύρια αντίτυπα, οτι είναι πιό επικίνδυνο απο ένα scooter 50 κυβικών με έγκριση τύπου που επιτρέπεται να το οδηγούν δεκαεξάχρονοι, ή απο το segway, τότε σας ορκίζομαι οτι με το ίδιο τροχάκι 125 που το κατασκεύασα, με το ίδιο θα το κόψω κοματάκια του μέτρου, για να μή θέτω τον εαυτό μου σε τέτοιο μεγάλο κίνδυνο. Μέχρι να βρεθεί ο αρμόδιος, θα παίρνουμε άλλοι τα βουνά και άλλοι τις πίστες, πάντα με σεβασμό προς τους άλλους και διπλάσια προσοχή, γιατί μία στραβή με τέτοιο όχημα είναι ισόβια καταδίκη. Για τα locost και το αλκοόλ ισχύει το ίδιο: απολαύστε υπεύθηνα.
  • Άβαταρ μέλους
    JohnnyBuilder
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 8
    Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ, 2011 16:22

    Re: Buggy from Tripolis

    από JohnnyBuilder » Τρί 03 Ιαν, 2012 19:22

    Ενδιαφέρον τα παραπάνω.

    Εγώ πάντως αν και λίγο άσχετο με το Buggy του Γιώργου,μιας και είμαστε όλοι τις ιδιοκατασκευής και μιλάμε άνετα χωρίς να θεωρούμε ο ένας τον άλλον τρελό που μιλάει για ταμπού,να σας πω τι σκέφτομαι να κάνω.

    Αυτο που ονειρεύομαι εδώ και δεκαετία είναι να έφτιαχνα ένα δικό μου concept με όλες τις ανέσεις ενος σύγχρονου αυτοκινήτου αλλά με Design όπως τα αυτοκίνητα του 1950,είμαι μεγάλος εραστής του κλασικού αυτοκινήτου,αλλά θέλω πάντα κάτι πρωτότυπο και σύγχρονο,είναι κάπως άβολο να έχεις μια κατασκευή πχ 1945 ακόμα και να είναι σαν του εργοστάσιου,ακόμα και αν το παίρνεις μια βόλτα το σαββατοκύριακο.

    Το έχει κάνει η Holden με το Efijy και το έχουν κάνει και ιδιοκατασκευαστές στην Ρωσσία με Α-Ψ-Ο-Γ-Ο Αποτέλεσμα,δειτε εδω:
    http://www.smilorama.com/awesome-homemamde-car/

    Κατασκευστικά έχω γνώση σε μεταλλικές κατασκευές και άλλα από παρόμοια χόμπι μου πχ Γλυπτά,υλικά από καλούπια Τσιμέντου μέχρι Πηλό,και υλικά και τεχνικές όπως σκάλισμα Ουρεθάνης και επικάλυψη με Fiberglass (Fiberglass Over Foam),Fiberglass σε μεταλλικό/ξύλινο σκελετό και μορφοποίηση,και άλλα πολλά,και φτάνουμε σε βαψίματα με αερογράφο και οικοδομικές κατασκευές με σοβάδες και γυψοσανίδες.

    Έχω και μηχανικούς,φαναρτζίδες κτλ που θα με βοηθήσουν σε τεχνικό επίπεδο,αλλά αυτό που με τρώει είναι ρε παιδιά το τι θα κάνω με την άδεια.

    Δεν μιλάμε όμως για ιδιοκατασκευή 100%,αλλά για ένα κουτί που θα του βάλεις διαφορετικό καπάκι,όπως κάνανε οι Ρώσοι,το μόνο κόψε ράψε θα είναι μια διαφορετική οροφή,πόρτες (2),και το "σώμα" που θα είναι άλλο.


    Τόσο για το Buggy όσο και για μένα δεν θα κυκλοφορούσα πάντως γιατί το τελευταίο πράγμα που θέλω να ακούσω είναι να γίνεται καμιά κατάσχεση επειδή όπως και εγώ ο ίδιος ομολογώ στην θέση της τροχαίας αν δεν πηγαίναμε για εξακρίβωση του οχήματος και τεχνικό έλεγχο να δούμε τι είναι δεν θα μπορούσα να ξέρω απ'τα χαρτιά που θα δω αν είναι ιδιοκατασκευή ή έχουν κλέψει καμιά... Lamborghini (!!!!) και έχουν κολλήσει νούμερα από Toyota MR2,στο οποίο πολλές Lamborghini Replicars είναι βασισμένο.
  • Άβαταρ μέλους
    Zetor
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 4
    Εγγραφή: Παρ 30 Δεκ, 2011 16:00

    Re: Buggy from Tripolis

    από Zetor » Τρί 03 Ιαν, 2012 22:42

    Φίλε γκ δέν το έχω ζυγίσει ακόμα, γενικά δέν το έχω κυκλοφορίσει γιατί ο καιρός είναι χάλια, άν εξαιρέσεις την πρώτη βόλτα στις 21/12/2011 όπου έγινε χαμός. Είχα πάρει τον Άγιο Βασίλη του δήμου Τρίπολης να τον πάω στα εγκαίνια του Χριστουγενιάτικου χωριού και επι 40 λεπτά τριγυρνούσα στο κέντρο της πόλης με την αστυνομία να ανοίγει τις μπάρες στους πεζόδρομους για να περάσουμε! Όνειρο ζώ μή με ξυπνάτε!

    http://www.youtube.com/watch?v=_gR4u-pG ... r_embedded
    Ξεκινάει στο 0,55 min
  • Άβαταρ μέλους
    maik
    Συχνά εδώ
    Συχνά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 134
    Εγγραφή: Παρ 24 Απρ, 2009 12:25

    Re: Buggy from Tripolis

    από maik » Παρ 13 Ιαν, 2012 17:35

    χαχαχαχα polh wreo mpabo. :fix:
    tis solines tis koyrmpares esy h mhxanoyrgio??
  • Άβαταρ μέλους
    Zetor
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 4
    Εγγραφή: Παρ 30 Δεκ, 2011 16:00

    Re: Buggy from Tripolis

    από Zetor » Σάβ 14 Ιαν, 2012 12:53

    Τις σωλήνες τις κούρμπαρα εγώ με δανεικό κουρμπαδόρο. Μετά κολλήθηκαν όλες με inverter γιατί δέν έχω αργκόν, που σημαίνει άσχημα κολλήματα (οπτικά) και ταλαιπωρία στο στοκάρισμα. Πάντως σε δύο μήνες ετοιμάστηκε.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες