λίστα κατασκευής
  • Άβαταρ μέλους
    Constantine
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 28
    Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 11:39

    λίστα κατασκευής

    από Constantine » Τρί 27 Σεπ, 2011 13:35

    Καλημέρα παιδιά
    Δε ξέρω σε ποιο topic έπρεπε να γράψω οπότε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη
    Έχει κανείς κρατήσει κάποια λίστα με τα πράγματα που χρησιμοποίησε για τη κατασκευή του (σίδερα, μοτέρ κτλ.) και πόσο του κόστισαν ;
    Σε blogs βρίσκω κάποια πράγματα αλλά όλα είναι με ξένο νόμισμα και παλαιές καταχωρίσεις οπότε δε μπορώ να έχω σαφή εικόνα
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    Re: λίστα κατασκευής

    από γκ » Τετ 28 Σεπ, 2011 09:46

    Λίστα αρκετά λεπτομερή έχουν τα βιβλία, αν χρησιμοποιείς κάποιο. Του Τσάμπιον και του Γκιμπς είναι τα πιό διαδεδομένα.
    Εξαρτάται και ποιό αυτοκίνητο θα χρησιμοποιήσεις.
    Σίδερα θα αγοράσεις από εδώ. Για εξαρτήματα ή εργαλεία το νόμισμα δεν είναι πρόβλημα αν έχεις πιστωτική κάρτα, ή pay pal.
  • Άβαταρ μέλους
    Constantine
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 28
    Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 11:39

    Re: λίστα κατασκευής

    από Constantine » Πέμ 29 Σεπ, 2011 07:24

    Καλημέρα :) έχω το βιβλίο του Chris Gibbs να σου πω την αλήθεια ποιο πολύ θα ήθελα μια ηδέα στο τι ξόδεψε ο καθένας πόσο βγήκε εκτός budget και κυρίως πόσο κοστίσανε τα σίδερα
    πάνω κάτω από τα άλλα ξέρω τιμές έχω βρει ένα sierra συν ότι έχω αρκετά από τα εργαλεία και ο γαμπρός μου έχει εργαλεία για ηλεκτροσυγκολλήσεις (ευτυχώς)
    Απλά μου ήρθε στο μυαλό προχτές γιατί διάβαζα ξανά το τι χρειάζομαι κοιτούσα σχέδια και βρήκα και ένα site που δίνει κάποια από τα δύσκολα (για εμένα ) κομμάτια του σασί οπότε άρχισα να σκέπτομαι το κόστος τις κατασκευής και ήθελα ένα μπούσουλα σαν λίστα από πού να ξεκινήσω και τι να μαζέψω (από μοτέρ μέχρι αναρτήσεις και ερωτήματα βασικά όπως BEC ή το μοτέρ του sierra)
    Γενικά είμαι ένα βήμα πριν και είμαι λίγο στο χάσιμο
    :?:
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    Re: λίστα κατασκευής

    από γκ » Πέμ 29 Σεπ, 2011 12:29

    Και εγώ στην αρχή είμαι και δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα.
    Τα σίδερα είναι το φτηνό κομμάτι της κατασκευής. Και θα ασχοληθείς αρκετό καιρό με αυτά.
    Τα υπέρ και κατά του BEC θα τα βρεις στο αντίστοιχο θέμα.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες