To νεο μου Project
  • Άβαταρ μέλους
    johnnyascona
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Δευ 21 Φεβ, 2011 12:40

    To νεο μου Project

    από johnnyascona » Σάβ 09 Απρ, 2011 10:48


    Καλημερα σας και συγχαριτηρια για το site!!!!!!!!
    Με λενε Γιαννη ειμαι 34 ετων απο Βολο ειμαι επαγγελματιας ηλεκτροσυγγολητης και η καψουρα μου ειναι τα αυτοκινητα απο 16 χρονων εχω μια OPEL ASCONA του 1977 πισωκουνα εξου και το nicename Johnnyascona.

    Oνειρο μου ηταν και ειναι να κατασκευασω ενα Caterham 7 απο τοτε που το ειδα για πρωτη φορα σε μια βιντεοκασετα με ξενους αγωνες. Εφτασε λοιπον η ωρα το ονειρο να γινει πραγματικοτιταααααααααααα...............

    Εβαλα λοιπον τον γιο μου να ψαξει στο net για πληροφοριες και τελικα βρηκε εσας και το αντηστοιχο site στην Αγγλια εχω σχεδια εχω Donorcar αλλα μου λοιπουν τα σχεδια απο τα εμπρος και πισω ψαλιδια. Θα σας παρακαλουσα εαν καποιος εχει καποια σχεδια και θελει ας μου τα δωσει ευχαριστω.....

    Κατα την εξεληξη της κατασκευης θα μπαινουν και φωτο..
  • Άβαταρ μέλους
    johnnyascona
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Δευ 21 Φεβ, 2011 12:40

    από johnnyascona » Σάβ 09 Απρ, 2011 12:22

    Ας ξεκινησουμε απο το Donercar ειναι απο την ASCONA μου και οτι ανταλακτηκα και κινητηρες εχω μαζεψει τοσα χρονια.
    απο μοτερ για αρχη θα μπει ενας C20NE 2000cc 8ν 117Hp με την αλουμινενια κεφαλη υπερκυβισμενος στα 2200cc το μοτερ ειναι ολο σφυριλατο JE pistons με διπλα ελατηρια και χωρις φουστες, ARROW μπιελες τυπου Η, εξτρα κιτακι απο Γερμανια(RISSE) τρομπα λαδιου υψηλης πιεσης και μπεκακια ψεκασμου λαδιου στους πειρους των εμβολων, τριμεταλικα μεταλα στα κουζινετα στροφαλος ελαφρομενος και ζυγισμενος με αλουμινενιο βολαν και 6φτερο δισκο χειροποιητο με πλατο ενυσχημενο απο ASTRA 2,0 OPC.
    Kεφαλη αλουμινενια με μεγαλητερες βαλβιδες retainers titanium εκκεντροφορο 316 μοιρες και ρυθμιζομενο γραναζι φλατζα κεφαλης μεταλλικη απο Γερμανια (RISSE) 1,38mm με συμπιεση 12,2 προς 1 και τροφοδοσια με WEBER DCOE 45 το μοτερ απεδοσε 187 ιππους με 27,2 κιλα ροπη. Για αρχη πιστευω πως ειναι καλα.

    Σασμαν ενα 5αρη GETRAG απο BMW M3 E30 με την 1η κατω

    Κοντη κρεμαριερα QUIEFE 2 στροφων απο ακρη σε ακρη.

    Φρενα 288χ24 δισκοι τρυπιτοι χαραχτοι δαγκανες απο VECTRA 2,0 2πιστονες με ζαντες 15χ8,5 με 205χ45 condinental για εμπρος και 15χ9,5 225x50 DUNLOP για πισω.

    Πισω θα μπει ενας κομπλε αξονας απο ASCONA 2,0 GSi με μπλοκε 75%ZF 6line δισκατο με φρενα 256χ12 δισκους απο BMW E30 M40 και δαγκανες απο CALLIBRA τις πισω που ειναι 2πιστονες με υδραυλικο χειροφρενο.

    Αυτα θα μπουν προσορινα πιστευω πως για αρχη ειναι καλα για αργοτερα βλεπουμε σας Ευχαριστω.......

    Φωτο δεν καταφερα ακομα να βαλω ας μου εξηγηση καποιος πως Thanx
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Τρί 12 Απρ, 2011 12:49

    Καλή αρχή και με καλά καλούδια!!!!!!!!!!!!
    Οι πιό έμπειροι του φόρουμ βέβαια θα λένε, στα seven μη κυνηγάς τους ίππους, αλλά το μικρό βάρος!
  • Άβαταρ μέλους
    johnnyascona
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Δευ 21 Φεβ, 2011 12:40

    από johnnyascona » Τρί 12 Απρ, 2011 16:04

    Καλησπερα σε ευχαριστω πολυ δεν κυνηγαω τους ιππους οπως πρωειπα αυτα τα πραγματα εχω καβατζα και αυτα βαζω προσορινα επετε συνεχεια γιατι ειναι κατι που κανω πρωτη φορα. Θα ηθελα σας παρακαλω εαν θελετε να με βοηθισετε ψαχνω σχεδια απο τα ψαλιδια εμπρος πισω εαν καποιος εχει και θελει ας μου τα δωσει γιατι εχω σταματησει την κατασκευη εκει το σασσι ειναι ετοιμο α να διευκρινησω οτι τα σχεδια που εχω ειναι απο το φαρδι σασσι. Ευχαριστω....

    Κατι ακομα πως βαζουμε φωτο??????? Ευχαριστω
  • Άβαταρ μέλους
    johnnyascona
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Δευ 21 Φεβ, 2011 12:40

    από johnnyascona » Τρί 12 Απρ, 2011 16:31

  • Άβαταρ μέλους
    johnnyascona
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Δευ 21 Φεβ, 2011 12:40

    από johnnyascona » Τρί 12 Απρ, 2011 18:57

  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Τετ 13 Απρ, 2011 09:59

    Πιθανόν δεν πατάς το κουμπί "Εισαγωγή εικόνας" πριν κάνεις αντιγραφή και επικόλληση της διεύθυνσης της εικόνας.
    Σχέδια για τα ψαλίδια, έχουν τα βιβλία του Champion και του Gibs και χρειάζονται uprights από Cortina και Siera αντίστοιχα. Δεν φτιάχνεις το σασί από κάποιο βιβλίο;
    Εγώ επειδή αποκλίνω λίγο από το σχέδιο του σασί του βιβλίου και χρησιμοποιώ uprights από Volvo, σχεδιάζω δικά μου ψαλίδια.
  • Άβαταρ μέλους
    johnnyascona
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Δευ 21 Φεβ, 2011 12:40

    από johnnyascona » Τετ 13 Απρ, 2011 20:25

    Tα σχεδια που εχω τα βρηκε ο γιος μου σε ενα site και ηταν σε μορφη PDF δεν εχω καποιο βιβλιο στα χερια μου. απλα ζητησα σχεδια απο ψαλιδια γιατι απο καπου πρεπει να αρχησω και να μην αναγκαστω να αγορασω βιβλιο ουτος η αλλος θα προσαρμοστουν στα δικα μου ακρα Τα ακρα που θα βαλω ειναι απο OPEL ASCONA Β i200
  • Άβαταρ μέλους
    johnnyascona
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Δευ 21 Φεβ, 2011 12:40

    από johnnyascona » Τετ 13 Απρ, 2011 20:36

  • Άβαταρ μέλους
    thanasis kos
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 74
    Εγγραφή: Κυρ 15 Φεβ, 2009 02:17
    Τοποθεσία: ΚΩΣ

    από thanasis kos » Τετ 13 Απρ, 2011 21:53

    Καλησπέρα και από εμένα και καλή συνέχεια… όπως σου είπε και ο γκ τα σχέδια για τα ψαλίδια είναι για άκρα από cortina και sierra με κάτω μπαλάκι για το sierra από Austin maxi και πάνω μπαλάκι από ακρόμπαρο ford transit. Όπως καταλαβαίνεις η χρησιμοποιείς ένα από τα παραπάνω άκρα και ξεμπερδεύεις γρήγορα (για sierra έχω να σου δώσω κωδικούς για τα μπαλάκια) ή αλλιώς ψάχνεσαι μόνος σου. Για τις φώτο στο photobucket πατάς αριστερό κλικ στο IMG code μετά πας στο site κάνεις δεξί κλικ και επικόλληση.
  • Άβαταρ μέλους
    johnnyascona
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Δευ 21 Φεβ, 2011 12:40

    από johnnyascona » Τετ 13 Απρ, 2011 23:25

    Σε ευχαριστω παρα πολυ και μαλλον θα επανασχεδιασω τα ψαλιδια απο το ASCONA γιατι εχω ετοιμα ακρα, φρενα, κρεμαριερα.Δεν θελω να μπω στο τρυπακι να ψαχνομαι απο την αρχη με κατι αγνωστο (για FORD λεω). Σε ευχαριστω πολυ παντος για την βοηθεια το εκτιμω. Που θα παει με τις φωτο θα βρω καποια στιγμη την ακρη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες