Ξεκινησα και εγω ...
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Τετ 30 Ιουν, 2010 15:36

    Με ολο το σεβασμο ως προς την προσπαθεια σου και το ατομο σου θα σου συνηστουσα να τσεκαρης λιγο τις κολλησεις σου.Μου φαινονται λιγο (ψυχρες) και επιφανειακες.Δεν βοηθαει και το ρημαδι το netbook για να δω καλυτερα.Αν σου δημιουργησα εστω και την παραμικρη αμφιβολια καλο θα ειναι να τις δη καποιος εμπειρος και σοβαρος (ηλεκτρο)συγκολλητης.Μην ξεχνας οτι ρισκαρεις τη ζωη σου αν δεν ειναι οπως πρεπει.
    Υ.Γ φυσικα αν δεν εχει αλλαξει κατι απο τοτε που ανεβασες τις φωτογραφιες και συγνωμη που δεν το ειχα προσεξει ποιο νωρις
  • Άβαταρ μέλους
    theo11
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 56
    Εγγραφή: Πέμ 04 Ιουν, 2009 17:48

    από theo11 » Τετ 30 Ιουν, 2010 16:27

    εισαι πολυ σωστος και γιαυτο ειναι οι γερωντες να μας λενε κατι παραπανω ....σε καποιο αλλο ποστ μου λεω οτι οταν τελειωσει ολο το σασι 8α ξυριστουν με δισκο λυανσης και μετα 8α παει για αργον ολο :wink: οποτε ολα καλα σευχαριστω και δν ειμαι αν8ρωπος που παρεξιγιεμαι οποτε οτι αλλο στραβο δεις στην κατασκευη μ και εχεις καποια αλλη γνωμη 8α 8ελα να μ το πεις ....
  • Άβαταρ μέλους
    Nikos_Bugs
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 39
    Εγγραφή: Παρ 10 Αύγ, 2007 21:18
    Τοποθεσία: Ntrafi - Greece
    Επικοινωνία:

    από Nikos_Bugs » Τετ 30 Ιουν, 2010 17:10

    Αρχικά ζητώ συγγνώμη που παρεμβαίνω στο topic σου ρωτώντας κάτι πιο γενικό, αλλά έχει εφαρμογή και σε αυτή την περίπτωση η ερώτησή μου:

    Απ'οτι γνωρίζω και μπορώ να αντιληφθώ, η συγκόλληση του σασσί θα πρέπει να γίνει πάνω σε ένα -3διάστατο αν και όπου είναι δυνατό- jig ώστε να περιοριστούν στο ελάχιστο ή και να εξαλειφθούν οι τάσεις παραμόρφωσης του μετάλλου με τη τόσο μεγάλη συστολή και διαστολή (δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι λόγοι που συντελούν στην παραμόρφωση του σασσί κατά την κατασκευή του).
    Αν βγάλεις το σασί πάνω από το jig, ξύσεις τις κολλήσεις και το πας ξανά για κόλληση με MIG, εαν δεν κολληθεί με πάρα πολύ αργούς ρυθμούς (πράγμα που με τόσα σημεία κολλήσεων θα είναι αρκετά χρονοβόρο για όποιον το κάνει και μάλλον απίθανό να γίνει στην πράξη) το πιθανότερο είναι να "στραβώσει" η συνολική κατασκευή.

    Αν πιστεύει όποιος έχει φτιάξει ένα δικό του σασσί ότι το παραπάνω είναι όντως υπαρκτός φόβος, ας προτείνει κάτι στο φίλο theo11 για να αποφύγει ένα τέτοιο αποτέλεσμα.
    Westfield Duratec-R 230
  • Άβαταρ μέλους
    theo11
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 56
    Εγγραφή: Πέμ 04 Ιουν, 2009 17:48

    από theo11 » Τετ 30 Ιουν, 2010 18:11

    σκεφτηκα οτι απο την μια η αργον δν αναιβαζει τετοια 8ερμοκρασια οσο η ηλεκτροκολυση απο την αλλη εχει κολη8ει ηδει για να στραβωσει τωρα δν ξερω παλι μπορει να εχω και λα8ος... επεισης τωρα που το λες σκεφτομαι και το ενδεχομενο να κολη8ει σε 4-5 μερες συνολικα ασ πουμε για να μην αναιβασει ολο μαζι 8ερμοκρασια αν και δν νομιζω μ η αργον σε σχεση με την ηλεκτροκολυση δν εχει καμια σχεση ουτε τετοια 8ερμοκρασια ...βλεποντασ και κανοντας ασε που εχω χρησιμοποιησει λιγο πιο χοντρα σε παχος σιδερα για λογους περισσοτερης ασφαλειας οποτε βοη8αει και αυτο ..
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Παρ 02 Ιούλ, 2010 01:50

    φιλε Νικο οπως βλεπεις ειναι το ζητουμενο οι παρεμβασεις και η ανταλλαγη αποψεων.Η ελλειψη γνωσης αγγλικων δεν μου επιτρεπει να διαβασω το βιβλιο κατασκευης μπορω ομως να διαβασω τα σχεδια και να κανω την κατασκευη.μαζι με διαφορες φωτο απο το διαδυκτιο απο πολλες και διαφορετικες κατασκευες κατεληξα στο πως θελω να κανω τη δικη μου.Αυτο το αναφερω για ενα και μονο λογο.αναφερεσαι στο jig που οσο και αν εψαξα στο διαδυκτιο δεν βρηκα ικανοποιητικη εξηγηση για το τι ακριβως ειναι.ετσι εκ των συμφραζομενων κατεληξα οτι ειναι μια τρισδιαστατη πλακα εφαρμογης οπου μπαινουν τα κομματια του σασσι και κολλιουνται μεταξυ τους χωρις να αφηνη περιθωρια παραμορφωσης.Τωρα εαν ο φιλος μας theo 11 εχει καταφερει να κολληση το σασσι χωρις παραμορφωσεις εστω και αν οι κολλησεις δεν ειναι πολυ καλες δεν υπαρχει προβλημα.Αυτο που πρεπει να κανη αρχικα ειναι να μετρηση διαγωνια ολα τα πλαισια που σχηματιζονται μεσα στο σασσι αφου πρωτα βεβαιωθει οτι η βαση του βρισκεται παντου στο ιδιο επιπεδο.Μετα τα πραγματα ειναι ευκολα γιατι δεν χρειαζεται να τροχηση μια και εξω ολες τις κολλησεις.Ξεκιναει τροχιζοντας απο τα πισω κομματια που ειναι ευθεια τροχιζει μια κολληση και στο καπακι την κολλαει.μετα τροχιζει την ακριβως απεναντι απο την αλλη πλευρα και την κολλαει.Επιστρεφει στην πρωτη τροχιζει την απο επανω πλευρα και κολλαει μετα επισρεφει στη δευτερη και κανει το ιδιο συνεχιζει με τον ιδιο τροπο προς τα μπροστα.Αυτο το συμμετρικο κολλημα τροχισμα θα του δωσει την ευκαιρια αφενος τη γρηγορη εναρξη της κολλησης λογω της θερμοκρασιας που ανεβαζει απο το τροχισμα και αφ εταιρου σαν δεμενο πλαισιο την αποφυγη των παραμορφωσεων.Πολλες φορες η επιλογη του που θα κολλησης βοηθαει στο να εξαλειψης υπαρχουσες μικροπαραμορφωσεις.Οσο για το jig ετσι οπως το αντιληφθηκα εγω ειναι πολυδαπανο χρονοβορο και χρειαζεται πολλα μηχανουργικα μηχανηματα για να φτιαχτη.Οποτε συμφερει μονο σε καποιον που θελει να βγαλη παραγωγη.Για ενα κομματι σε 1-2 χρονια δεν αξιζει τον κοπο το χρονο και το χρημα.Ελπιζω ο τροπος που εγραψα το σκεφτικο μου να ειναι κατανοητος γιατι υφισταμαι τρικυμια εν κρανιω.Αρκει να σας πω οτι επιχειρησα καμμια 15αρια φορες να γραψω απο την ωρα που διαβασα τις απαντησεις σας αλλα δεν τα καταφερα.Καλο βραδι
    Υ.Γ ευτυχως που πριν πατησω υποβολη ειχα κανη αντιγραφη.Μεχρι να γραψω αυτα τα λιγα το συστημα με ειχε πεταξει εξω και δεν υπηρχε περιπτωση να τα γραψω απο την αρχη.
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Παρ 02 Ιούλ, 2010 07:42

    Εγώ παιδιά δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει για να κολληθεί το σασί σωστά σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Αλλα όταν είχα πάει επίσκεψη στην caterham είχα δει ότι τα κολλάνε με jig, ένα προκατασκευασμένο μεταλλικό patron θα το μετάφραζα το jig. Τα σιδερα τότε όντως δεν παραμορφώνονταν καθόλου και οι κολλήσεις γινόντουσαν γρήγορα και με ακρίβεια και το σασί έβγαινε ίσιο. Τώρα κάποιος που κάνει το σασί του στην αυλή του η στο garage του ίσως όντως να είναι δύσκολο να φτιάξει ένα jig (ας το πούμε καλούπι) και ίσως να του κοστίσει αρκετά πιο ακριβά, αλλα μην ξεχνάμε ότι και τα νοσοκομεία στοιχίζουν και οι γιατροί επίσης....
    Όμως δεν θέλω να πανικοβάλω κανέναν ούτε η γνώμη μου πρέπει να γίνει μονόδρομος γιατί όπως προείπα δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο θέμα οποτε μάλλον (ίσως) ξέρετε τι κάνετε με το σασί. Εγώ το μονο σίγουρο που ξέρω είναι ότι αυτά τα αυτοκίνητα είναι αρκετά γρήγορα και οποιος το θέλει για πιστα (προσωπικά δεν βρίσκω κανένα άλλο λόγο ύπαρξης του seven) πρέπει να είναι σίγουρος για το τι κάνει με τις κολλήσεις του (σασί) γιατί δεν θέλω ούτε να σκεφτώ τι μπορεί να γίνει αν το σασί σπάσει στα 180 χλμ ας πούμε. Χωρίς να θέλω να σας πανικοβάλω προτείνω την γνωμάτευση ενός ειδικού μετά το τέλος της κατασκευής σας. Επίσης κάτι ακόμα που αναφέρθηκε παραπάνω. Η χρήση turbo σε ένα seven είναι ένα θέμα που θέλει αρκετή συζήτηση. η ροπή του turbo δεν ξέρω κατά ποσο θα κάνει καλο σε ένα seven η θα κάνει κακό. Χρειάζεσαι κάποια ροπή στην πιστα δεν λέω αλλα αν είμαστε ρεαλιστές ακόμα και η ροπή από το μοτέρ του CBR εμενα μου έφτανε (μιλάμε για λίγη ροπή και αρκετά άλογα σε υψηλές στροφές) τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει το αντίθετο (turbo μοτέρ "χαμηλοροπο" και ψιλά xmmmm) δεν ξέρω αν θα είναι ιδανικό.
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    Nikos_Bugs
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 39
    Εγγραφή: Παρ 10 Αύγ, 2007 21:18
    Τοποθεσία: Ntrafi - Greece
    Επικοινωνία:

    από Nikos_Bugs » Παρ 02 Ιούλ, 2010 09:20

    gerwn, είμαι απολύτως σύμφωνος με όσα γράφεις.
    Και εκεί στάθηκα. Στο ότι πρέπει να είναι προσεκτικός με τον τρόπο που θα κολλήσει σε δεύτερη φάση το σασσί ώστε να μην έχει παραμορφώσεις.
    Ελλείψη jig (που είναι ακριβώς αυτό που έγραψες) μπορεί να μετρήσει όντως τις διαγώνιες του σασσί απλά αυτό είναι ένα μέτρο για να διαπιστώσει εαν είναι ίσιο ή έχει υποστεί κάποια συνολική παραμόρφωση, αφού όμως έχει προχωρήσει με κάποιες κολλήσεις (εννοώ ότι δεν διασφαλίζει κάπως την αποτροπή παραμόρφωσης) και συνεπώς αν κάτι δεν πάει καλά θα το διαπιστώσει αφού έχει προχωρήσει κάπως με την κατασκευή του πλαισίου.

    Όπως και να έχει, το jig έχει σαν σημαντική χρησιμότητα αυτό που ανέφερες κι εσύ, την βελτιστοποίηση και στανταροποίηση της παραγωγής.
    Δεν παύει όμως να χρησιμοποιείται και από κάποιους in-house κατασκευαστές.

    Με λίγα λόγια, οι συμβουλές των εμπειρότερων (εγώ δεν έχω καμία πρακτική γνώση πάνω στις συγκολλήσεις) θα ήταν χρήσιμες στην παρούσα περίπτωση κατασκευής σασσί, αφού προστίθεται ένα ακόμη σημείο που ενδεχομένων θέλει προσοχή (η κόλληση -τσιμπήματα- με ηλεκτροκόλληση και η σε 2ο στάδιο κόλληση με Αργκόν)
    Westfield Duratec-R 230
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Παρ 02 Ιούλ, 2010 10:10

    Mia pou milagame gia jig koitaxte poso aplo alla leitourgiko jig eftiakse o dan gia na ftiaksei ta psalidia tou.

    http://www.danstuff.info/furyracer.html
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Σάβ 03 Ιούλ, 2010 14:36

    Νικο και Γιωργο με βαζετε σε ασχημα τρυπακια αναφεροντας ο μεν ενας τους in home κατασκευαστες που χρησιμοποιουν jig ο δε αλλος με το link που εδωσε και μ εκανε να διαβαζω ολη νυκτα με αυτοματη μεταφραση.Γιωργο εξεπιτηδες το εκανες :twisted: :lol: :lol: :lol: και εδωσες το link του site και οχι αυτο που σε βγαζει απ ευθειας σε αυτο που αναφερεσαι. http://www.danstuff.info/furyracer.html μου εκανε ομως καλο και γεμισε τις αυπνιες μου. :lol: Ενεκα επαγγελματικης διαστροφης αν και τα εχω παρατησει πολλα χρονια σκεφτομαι συνεχως με γνωμονα την παραγωγη οποτε δεν μπορω αν και θα ηταν πολυ καλο να μπορουσα να σκεφτομαι και γω σαν τον Dan.Ειναι δυσκολο ομως για μενα στα γεραματα ν αλλαξω μυαλα.Ο λογος που τα γραφω αυτα ειναι πως αν υπαρχουν σχεδια jig να δωθουν ωστε οποιος θελει να αποκλειση η να περιοριση σφαλματα να ξερει πως να το κανη.Ελπιζω να μην ειμαι πολυ off topic
  • Άβαταρ μέλους
    JohnL
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 246
    Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ, 2008 12:33

    από JohnL » Σάβ 03 Ιούλ, 2010 17:31

    Με ολο το σεβασμο ως προς την προσπαθεια σου και το ατομο σου θα σου συνηστουσα να τσεκαρης λιγο τις κολλησεις σου.Μου φαινονται λιγο (ψυχρες) και επιφανειακες.Δεν βοηθαει και το ρημαδι το netbook για να δω καλυτερα.Αν σου δημιουργησα εστω και την παραμικρη αμφιβολια καλο θα ειναι να τις δη καποιος εμπειρος και σοβαρος (ηλεκτρο)συγκολλητης.Μην ξεχνας οτι ρισκαρεις τη ζωη σου αν δεν ειναι οπως πρεπει.
    Υ.Γ φυσικα αν δεν εχει αλλαξει κατι απο τοτε που ανεβασες τις φωτογραφιες και συγνωμη που δεν το ειχα προσεξει ποιο νωρις
    theo11 κάνε μια παλικαριά. Σπάσε με ένα σφυράκι την κρούστα πάνω από μια δυο κολλήσεις και πάρε κοντινές καθαρές φωτογραφίες. Ανέβασέ τες να τις δούμε γιατί όντως είναι σημαντικό το ζήτημα. Το τρόχισμα και μετά MIG πιθανώς δεν είναι καλή ιδέα αν οι κολλήσεις που έχεις κάνει έχουν σοβαρά προβλήματα.
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Σάβ 03 Ιούλ, 2010 20:25

    Mia pou milagame gia jig koitaxte poso aplo alla leitourgiko jig eftiakse o dan gia na ftiaksei ta psalidia tou.

    http://www.danstuff.info/furyracer.html
    Ο Dan φτιάχνει αντίγραφο της Lotus 11; Σλούρπ!!!!
  • Άβαταρ μέλους
    nillion
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 24
    Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ, 2008 00:37

    από nillion » Σάβ 03 Ιούλ, 2010 20:33

    mporeis na grapseis ligo tin diadikasia sigkolisis sou

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες