ΛΙΓΟ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ
  • Άβαταρ μέλους
    mcray1983
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 2
    Εγγραφή: Δευ 15 Δεκ, 2008 10:03
    Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

    ΛΙΓΟ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ

    από mcray1983 » Πέμ 18 Δεκ, 2008 09:39

    Καλημεριζω ολη την παρεα ειναι το πρωτο μου post και θα ηθελα την βοηθεια σας.
    Με αφορμη το post του LEO20 (Κατασκευάζοντας ενα buggy)
    αποφασισα να φτιαχω και εγω ενα αλλα με την μονη διαφορα οτι το ονειρευομαι 2θεσιο,και εδω ειναι τα ερωτηματα μου.
    1)Τι να αλαξω απο τις διαστασης να τις 2πλασιασω ολες ή μονο το πλατος και λιγο το μηκος ή οσο μου βγει στο ματι;
    Παιζουν ρολο οι διαστασεις;
    2)Απο τι υλικο να κατασκευασω το σασσι;
    Γιατι γιορτες ερχονται και θα παρουμε και κανα kg παραπανω ασε που το τρωμε και ολο το φαει μας.
    Ευχαριστω προκαταβολικα και sorry αν σας κουρασα;
  • Άβαταρ μέλους
    JohnL
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 246
    Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ, 2008 12:33

    από JohnL » Παρ 19 Δεκ, 2008 15:54

    Καλωσόρισες φίλε McRay,

    Νομίζω ότι έχει να κάνει με το όνειρο σου ...

    Πόσο γρήγορο θα είναι αυτό που πας να φτιάξεις ?
    Γιατί το φτιάχνεις ?
    Βασίζεσαι στο αντίστοιχο βιβλίο ή σχεδιάζεις κάτι από την αρχή ?

    Αν φτιάχνεις κάτι που θα πηγαίνει ΓΡΗΓΟΡΑ τότε θέλει πολύ μελέτη και έρευνα γιατί υπάρχει μεγάλο θέμα ασφάλειας. Το φτιάχνεις για να το φτιάξεις και να περάσεις καλά ? Για να οργώνεις τα βουνά ή για να κερδίσεις αγώνες ? Όσο μεγαλύτερες προσδοκίες έχει τόσο μεγαλύτερη μελέτη πρέπει να κάνεις.
    Φυσικά και παίζουν τεράστιο ρόλο οι διαστάσεις το οχήματός σου. Αν βασίζεσαι σε ήδη υπάρχοντα σχέδια με μικρές αποκλίσεις στις διαστάσεις και νορμάλ ταχύτητες θα είσαι μιά χαρά. Αν "διπλασιάσεις" κάτι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα φτιάξεις κάτι ανασφαλές ή και επικίνδυνο. Στην καλύτερη θα έχεις προοδευτική παραμόρφωση και τελικά πιθανώς καταστροφή του σασί στην χειρότερη θα σκοτωθείς στην πρώτη βόλτα. Όταν αλλάζουν σημαντικά οι διαστάσεις ενός σασί (πάνω από 10 cm ας πούμε, αν και είναι λίγο αυθαίρετο αυτό) πρέπει να ενισχυθεί για να διατηρήσει τις ιδιότητες του. Αν αλλάξουν δραματικά ουσιαστικά μιλάς για καινούριο σχέδιο που πρέπει να μελετηθεί από την αρχή. To πλάτος και το μήκος της κατασκευής σου καθορίζουν πως θα στρίβει. Αλλά πάντα όταν παίρνεις κάτι χάνεις κάτι άλλο.
    Παράδειγμα : μεγαλώνοντας το μήκος αυξάνεις την σταθερότητα αλλά χάνεις σε ταχύτητα στροφής. Τα πάντα παίζονται στο πόσο καλές ισορροπίες θα κρατήσεις.
    Ως προς το υλικό κατασκευής είναι ατσάλινοι σωλήνες τετραγωνικής ή κυκλικής διατομής. Είτε είναι mild steel είτε 4130 είτε κάποια μορφή ανοξείδωτου (304 - 316 κλπ). Το 99.9 % των home made κατασκευών είναι mild steel τετραγωνικής διατομής, τα γνωστά στραντζαριστά. Όσο μεγαλύτερο πάχος τοιχώματος τόσο μεγαλύτερη αντοχή. Όσο μεγαλύτερη διάμετρος τόσο εκθετικά μεγαλύτερη αντοχή.

    Πρέπει να καταλάβεις ότι μια τέτοια μετατροπή μίας κατασκευής ενέχει κινδύνους αν δεν ξέρεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι κάνεις. Μεγάλο παιδί είσαι γνωρίζεις για τον εαυτό σου τι μπορείς, τι δεν μπορείς, τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις να κάνεις. Μην αλλάξεις σημαντικά τις διαστάσεις κάποιου σχεδίου έτσι απλά. Μην φτιάξεις κάτι ρίχνοντας έτσι απλά μερικές σωλήνες στο πάτωμα και κολλώντας τες μεταξύ τους. Και στις δύο περιπτώσεις ο κίνδυνος είναι μεγάλος για την σωματική σου ακεραιότητα ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.

    Συμπερασματικά αν έχεις διάθεση να το ψάξεις το θέμα (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) σχεδίασε κάτι από την αρχή, κάτι που θα σε ευχαριστεί, αυτό που ονειρεύτηκες.
    Αν δεν έχεις τέτοια διάθεση ή δυνατότητα φτιάξε αυτό που λέει το βιβλίο ή τα σχέδια που έχεις βρει / αγοράσει σε πρώτη φάση και μετά βλέπεις πως θα κινηθείς. Ανάλογα και με την εμπειρία που θα έχεις αποκτήσει μετά μπορείς να μεγεθύνεις ελαφρώς την κατασκευή ή και να αποφασίσεις να μπεις στην πρώτη διαδικασία του ψαξίματος και σχεδίασης από την αρχή.

    Αυτά δεν σου τα λέω για να σε αποθαρρύνω. Καμία σχέση. Εγώ έχω μπει στην πρώτη διαδικασία και μάλιστα όχι για ένα buggy αλλά για ένα full size αγωνιστικό πρωτότυπο. Καθημερνά όμως καταναλώνω 2 ώρες τουλάχιστον σε έρευνα και σχεδίαση και το τέλος προβλέπεται περίπου σε 4-5 χρόνια (αν όλα πάνε καλά). Προσπαθώ να σου πω απλά ότι γίνεται ότι ονειρευτείς, αλλά ΜΟΝΟ με την κατάλληλη προετοιμασία και αλλαγή / βελτίωση του ίδιου σου του εαυτού. Και γνώσεις πρέπει να αποκτήσεις και χειρωνακτική δουλειά να κάνεις και πάρα πολύ χρόνο να αφιερώσεις, πάντα εκθετικά ανάλογο με το τι πας να πετύχεις. Μην μπεις σε διαδικασία να σκεφτείς έλα μωρέ με 20 - 30 άλογα τι έγινε ?

    Για ένα όχημα 100 κιλών τα 30 άλογα είναι 3,33kg/hp και ήδη έχεις πολύ καλύτερη αναλογία κιλών ανά ίππο από ένα αυτοκίνητο WRC. Ακόμα και αν προσθέσουμε το βάρος σου (80 kg ας πούμε) είναι 6kg/hp που είναι καλύτερο από ένα πειραγμένο Peugeot 106 rallye!
  • Άβαταρ μέλους
    mcray1983
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 2
    Εγγραφή: Δευ 15 Δεκ, 2008 10:03
    Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

    από mcray1983 » Τρί 23 Δεκ, 2008 11:04

    Καλημερα
    Ο μονος λογος που το φτιαχνω ειναι για την κ@@λα που λενε, δεν το θελω για αγωνες θελω να το παω στην παραλια και να κανω την πλακα μου με τους φιλους μου.
    Απο τι φαινεται θα φτιαξω για αρχη αυτο που ειναι μελετημενω και εχει και σχεδια και να δω πως θα παει η ολη διαδικασια και θα αφησω το ονειρο για ποιο μετα που θα εχω καποια ιδεα για το τι γινετε.
    Ευχαριστω για την απαντηση σου και για τις επισημανσης σου.
    Μετα τις καλες μερες θα βαλω μπροστα τις μηχανες για το μισο ονειρο.

    ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
  • Άβαταρ μέλους
    the-end
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 7
    Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ, 2007 13:47
    Τοποθεσία: Serres

    από the-end » Κυρ 01 Φεβ, 2009 15:23

    καλησπέρα και από μένα
    θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση
    γνωρίζει κανένας αν υπάρχει κάποιο βιβλίο - οδηγός για την κατασκευή buggy ??? εκτος αυτό του Ron Champion

    εσύ φιλε JohnL έχεις πάρει κάποιο έτοιμο σχέδιο σαν βάση και το τροποποιείς - βελτιώνεις η το έχει σχεδιάζεις από την αρχή μονο σου ??

    φιλικά
    Δημήτρης
  • Άβαταρ μέλους
    JohnL
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 246
    Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ, 2008 12:33

    από JohnL » Κυρ 01 Φεβ, 2009 16:05

    Το δικό μου όχημα είναι σχεδίαση εξ΄ αρχής γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό που θέλω να φτιάξω (!). Επίσης έχε υπ' όψη σου ότι δεν είναι buggy και ότι δεν ξέρουμε πότε και εάν θα τελειώσει ...

    ένα βιβλίο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι αυτό :

    http://www.amazon.com/gp/product/1880524260

    Εδώ υπάρχουν διάφορα links για σχέδια αλλά ΟΛΑ επί πληρωμή :

    http://www.dune-buggy.com/buggylinks/Commercial/Plans/
  • Άβαταρ μέλους
    the-end
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 7
    Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ, 2007 13:47
    Τοποθεσία: Serres

    από the-end » Δευ 02 Φεβ, 2009 14:25

    ευχαριστώ πολύ φιλε για το ενδιαφέρον

    φιλικά
    Δημήτρης
  • Άβαταρ μέλους
    leo20
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 68
    Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ, 2008 14:56
    Τοποθεσία: veroia
    Επικοινωνία:

    από leo20 » Σάβ 07 Μαρ, 2009 19:40

    να με και εγω!! για το μπαγκυ τα δικα μ σχεδια ειναι σχετικι αντιγραφι στο περιπου απο αυτο του ρον..
    εχο ομος στιν κατοχη μου !!! :) σχεδια για το πιρανχα μπαγκυ!!!αν τα 8εσ πες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες