Trackdays sta Megara
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    Trackdays sta Megara

    από kastrato » Κυρ 01 Αύγ, 2010 13:02

    Το αυτοκινητοδρόμιο Μεγάρων - Athens Circuit οργανώνει to επόμενο καλοκαιρινό track day το ερχόμενο Σάββατο 7 Αυγούστου από τις 15:30 με 20:30.Kόστος συμμετοχής:40euro ανά αυτοκίνητο.
    Οι εκδηλώσεις αυτές έχουν σαν σκοπό την γνωριμία με την πίστα για τους νέους οδηγούς που θέλουν να οδηγήσουν υπό ελεγχόμενες συνθήκες , και την δυνατότητα πιό εξειδικευμένων δοκιμών για τους προχωρημένους του είδους ή τους αγωνιζόμενους.
    Σε αυτή την εκδήλωση ΔΕΝ επιτρέπεται η ελεγχόμενη πλαγιολίσθηση ( drifting ) ή κάθε άλλου είδους μορφή αυτοσχέδιου αγώνα ή χρονομέτρησης .
    Η εκδήλωση επιθυμίας για συμμετοχή γίνεται μέσω e-mail στο glkarting@hotmail.com ή με sms στο 6979977864. Δηλώνετε ονοματεπώνυμο , τον τύπο οχήματος και προηγούμενη εμπειρία σε πίστα αν δεν έχετε ξαναλάβει μέρος για την ομαλότερη διεξαγωγή της εκδήλωσης.
    Το όριο των συμμετοχών ανά γκρούπ ορίζεται στα 10-12 οχήματα αυστηρά .Θα υπάρχει διαχωρισμός σε γκρουπ ανάλογα με την εμπειρία των οδηγών σε πίστα και τα χαρακτηριστικά των αυτοκινήτων.Τα γκρουπ είναι τα ακόλουθα:

    Γαλάζια ομάδα - Πρωτοεμφανιζόμενοι οδηγοί στην πίστα ,πολιτικά αυτοκίνητα ή μέσοι χρόνοι 1.14 -1.20*
    Πράσινη ομάδα- Iστορικά αυτοκίνητα , αυτοκίνητα sport τουρισμού -Group N ή μέσοι χρόνοι 1.09-1.13*
    Kίτρινη ομάδα - Tετρακίνητα και αυτοκίνητα Group A , Kit car ή μέσος χρόνος πίστας 1.05-1.09*
    Κόκκινη ομάδα - Formula 3-Gloria-BMW & Open wheels (Super Seven-Westfield-Radical-KTM-Buggie )
    *ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΛΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ.
    Το πρόγραμα της ημέρας έχει ως εξής:
    -15:30 Προσέλευση στην πίστα , ετοιμασία αυτοκινήτων, εγγραφή στην γραμματεία.
    -16:00 Eνημέρωση οδηγών για θέματα ασφαλείας & τεχνικές συμβουλές*.
    -16:30 Άνοιγμα πίστας & έναρξη δοκιμών.
    -20:30 Κλείσιμο πίστας.
    To κάθε γκρούπ θά έχει καθαρό χρόνο 15 λεπτών μέσα στην πίστα εναλλάξ.
    Όσοι από τους συμμετέχοντες έρθουν αργότερα θα υπάρξει επιτόπου ενημέρωση-briefing στην πίστα.
    *Προαιρετικά σε όσους πρωτοεμφανιζόμενους επιθυμούν θα υπάρξουν και έξτρα τεχνικές συμβουλές για την σωστή και ανώδυνη χρήση του αυτοκινήτου τους μέσα στην πίστα.
    Στην πίστα θα υπάρχει ασθενοφόρο και επιβλέπων προσωπικό ασφαλείας-κριτές με πυροσβεστικά μέσα & όχημα ρυμούλκησης.
    Τα οχήματα που θα λάβουν μέρος θα πρέπει να βρίσκονται σε άρτια μηχανολογική κατάσταση ,να μην υπερβαίνουν τα 95-100db στις 3000 στρ/λεπτό.Απαγορεύεται η χρήση τρακτερωτών ελαστικών (gravel tyres).Tα μονοθέσια & Open Wheels πρέπει να είναι εφοδιασμένα με αυτόματη πυρόσβεση και να έχουν ζώνες τριών σημείων τουλάχιστον.Οι οδηγοί πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με κράνη open ή full face.Τέλος οδηγοί των κατηγοριών Formula - Open wheels ( Caterham-Westfield-Radical) πρέπει να είναι εφοδιασμένοι απαραιτήτως με αγωνιστικό ρουχισμό.

    COPY PASTE APO EMAIL TOU GEORGE LAZARAKOS
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    westy turbo
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 210
    Εγγραφή: Τετ 27 Αύγ, 2008 00:15

    από westy turbo » Κυρ 01 Αύγ, 2010 13:52

    + cage na ypotheso?
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Κυρ 08 Αύγ, 2010 20:17

    Mπορει να ειμαι σε διακοπες αλλα υπαρχουν και οι ανταποκριτες του seat club που παρακολουθουν τα track days των Μεγαρων.Ετσι ο φιλος μας Makis_TSI 1.8 R εδωσε την παρακατω ανταποκριση.

    Xτές αργά το απόγευμα, και ακούγοντας από νωρίς τα formuloειδή να "στροφάρουν", επισκέφτηκα την πίστα για να δώ από κοντά το track day της 07/08....

    Παρόντες τα γνωστά formuloειδή, πιστά στο rendez-vous όπως κάθε φορά, RADICAL SR3 , Caterham 7 & και μία Formula GLORIA... Τα δέ υπόλοιπα, πολιτικής και μή περιβολής, ζήτημα αν ξεπερνούσαν τον αριθμό 10 sfyrao (βλέπετε καλοκαίρι και οι περισσότεροι είναι διακοπές) : Yπήρχαν τρία saxoralla group A (ή κιτ car), ένα S2000 & δύο ΜΧ5, (και τα τρία με πολιτική περιβολή) ένα TYPE R το τελευταίο μοντέλο (με περιβολή GROUP N) και ένα Citroen ZX Group A. Όλα μαζί τρέχανε στο ίδιο group, με τα αγωνιάρικα να κάνουν τρελούς θορύβους και χρόνους. (ξεχώριζε ένα RALLY 106 με χρόνο που κατέγραψα στο 1,11).

    Το super Θέαμα εστιάστηκε στα τρία formuloειδή με τις απίστευτες επιταχύνσεις στις εξόδους και τα φοβερά κρατήματα/πατήματα στις στροφές λόγω αεροδυναμικής. To ταχύτερο που έτυχε να χρονομετρήσω ήταν η FORMULA GLORIA με χρόνο οριακά (προς τα κάτω) 1 λεπτό. Για την ακρίβεια, δύο φορές που την μέτρησα με το κινητό μου κατέγραφε 59 sec +/- 0,5 sec, γεγονός που επαλήθευσε την δήλωση του οδηγού του σε ερώτησή μου για το πόσο γρήγορα "γυρίζει". Ο ίδιος μου ανέφερε ότι το εν λόγω όχημα φορούσε κινητήρα από μοτοσικλέτα YAMAHA R1 με καρμπυρατέρ (απόδοσης περί τα 160 HP) ενώ το μονοθέσιο ζυγίζει περί τα 400 Kιλά.

    Εικόνα

    Παρακάτω και το αγαπημένο για πολλούς CATERHAM 7 με οδηγό τον γνωστό "Καστράτο" (Γιώργο)....Δύο γύρους που τον χρονομέτρησα είδα το χρονόμετρο να σταματά στο 1,07-1,08.

    Εικόνα

    Tέλος το RADICAL SR3 "ατύχησε" στο τελευταίο σκέλος της συνάντησης εγκαταλείποντας εντός πίστας από σύστημα διεύθυνσης/ανάρτησης. Απ' ότι είδα αργότερα, κόπηκε ο κάτω σύνδεσμος της μπάρας διεύθυνσης με την πλήμνη του μπροστινού δεξιού τροχού.

    Any way, .....next time
    Makis_TSI 1.8 R

    Υ.Γ Γιωργο δεν φταιω εγω.Εσεις με αφησατε και γραφτηκα !!! :D :D :D gerwn
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Δευ 09 Αύγ, 2010 07:29

    Γεια σας και από μένα,
    Στο trackday του σαββάτου περάσαμε αρκετά καλά παρόλο του υπερβολικού της ζεστης. Εγώ έφτασα ήδη ζαλισμένος από τον αέρα και τον ήλιο αλλα μετά από δυο νερά ένα καφέ και λίγο σκιά κάπως συνήλθα.
    Το αυτοκίνητο, ένα Caterham Roadsport A 1600, υπέφερε και αυτό από τον αυγουστιάτικο καιρό έτσι στα πρώτα sessions το πήγα λιγάκι χαλαρά αφού και τα λάστιχα μου ήταν στα τελευταία τους.. έτσι μετά από μερικούς γύρους βγήκα έξω προς ανεύρεση σκιάς και δροσιάς.
    Μετά από δυο sessions και μια βόλτα με το Radical (αυτή η βόλτα θα με βάλει σε πολλά έξοδα το ξέρω.... τι πράμα είναι αυτό ρε παιδιά δεν υπάρχει το εργαλείο απλά δεν υπάρχει!!!) ετοιμάστηκα να κάνω και εγώ την προπονησουλα μου με τον νεροχύτη με ρόδες (έτσι μου φαινόταν το caterham μετά το radical τι να κάνω...?)
    Η πιστα είχε πολλή σκόνη και δυστυχώς λίγα αυτοκίνητα για να την καθαρίσουν οποτε φυσικά γλίστραγε αρκετά και εγώ όπως προείπα τα λάστιχα μου ήταν στα τελευταία τους.
    Στην αρχή λοιπόν έκανα μερικούς καλους γύρους με πολύ υποστροφή όμως, που με εκνεουριζει, για αυτό έπαιξα λιγάκι με τις πιέσεις μπας και γίνει τίποτα αλλα δεν είδα πολύ φως. Μετά προσπάθησα να αλλάξω λιγάκι το στύλε οδήγησης για να προσαρμοστώ στα δεδομένα της υποστροφής και βελτιώθηκε λιγάκι η κατάσταση αλλα κάπου εκεί με αφήσανε τα λάστιχα (ιδίως τα πίσω) και το αυτοκίνητο είχε αρχίσει να γλιστράει suxexeia με κίνδυνο να μην έχω λάστιχα να γυρίσω σπίτι οποτε και εγώ βγήκα από την πιστα με τον ήλιο να δύει πίσω από τα βουνά.
    Οι χρόνοι ήταν γύρω στο 1.07 από χαμηλά μέχρι ψηλά κοντά στο 1.08, Χρόνοι αρκετά καλή αν αναλογιστούμε τις συνθήκες και την αδυναμία του αυτοκινητου (του λείπουν άλογα του κακόμοιρου) όταν το record του αυτομινητου σε αυτή την πιστα είναι 1.07.02
    Κάποια στιγμή θα παραθέσω και την τηλεμετρία όταν με το καλο αξιωθώ και την αναλύσω στο pc μου αλλα για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να βρω χρόνο που δυστυχώς κανένας δεν μου χαρίζει λιγάκι....
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    westy turbo
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 210
    Εγγραφή: Τετ 27 Αύγ, 2008 00:15

    από westy turbo » Δευ 09 Αύγ, 2010 08:53

    Panta na pernate kala!! trlo to Radical e? :twisted:
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Παρ 17 Σεπ, 2010 07:52

    Το radical είναι το απόλυτο για μένα .
    Είναι μια κατηγορια πάνω από οτιδήποτε έχω οδηγήσει η έχω βιώσει γενικά (και δεν έχω παράπονο είχα έως τώρα ευκαιρία για μια αρκετή μεγάλη γκάμα αυτοκινήτων) Είναι απλά τρελό και απλά σε μια κατηγορια άλλη δικη του.... δεν έχω λόγια ακριβώς να το περιγράψω.
    Anyway παρακάτω παραθέτω αυτούσιο το ενημερωτικό email από τον γιώργο για το επόμενο trackday στα μέγαρα.
    Aγαπητοί φίλοι,

    Το αυτοκινητοδρόμιο Μεγάρων - Athens Circuit ξεκινάει την χειμερινή σεζόν με μία νέα σειρά Open track days με έναρξη το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου.Πρόκειται για μία ολοήμερη εκδήλωση με έναρξη του προγράμματος στις 9:00 και λήξη στις 19:30 . Οι εκδηλώσεις αυτές έχουν σαν σκοπό την γνωριμία με την πίστα για τους νέους οδηγούς που θέλουν να οδηγήσουν υπό ελεγχόμενες συνθήκες , και την δυνατότητα πιό εξειδικευμένων δοκιμών για τους προχωρημένους του είδους ή τους αγωνιζόμενους.
    Στην συγκεκριμένη εκδήλωση ΔΕΝ επιτρέπεται η ελεγχόμενη πλαγιολίσθηση ( drifting ) ή κάθε άλλου είδους μορφή αυτοσχέδιου αγώνα ή χρονομέτρησης .
    Η εκδήλωση επιθυμίας για συμμετοχή γίνεται μέσω e-mail στο glkarting@hotmail.com ή αυστηρά με sms στο 6979977864. Δηλώνετε ονοματεπώνυμο , τον τύπο οχήματος και προηγούμενη εμπειρία σε πίστα για την ομαλότερη διεξαγωγή της εκδήλωσης.
    To κόστος συμμετοχής θα κυμαίνεται από τα 20euro έως τα 80euro ανά αυτοκίνητο.Πιό συγκεκριμένα ο τιμοκατάλογος καθορίζεται ως εξής:
    -Συμμετοχή για χρήση της πίστας για ένα μόνο σκέλος : 20euro
    -Συμμετοχή μισής ημέρας-half day (4 σκέλη) : 50euro
    -Συμμετοχή ολοήμερη-full day (8 σκέλη) : 80euro
    Να ενημερώσουμε τους ενδιαφερόμενους ότι με την σύμφωνη γνώμη της οργάνωσης θα υπάρχει η δυνατότητα κατά την διάρκεια των δοκιμών κάποιος συμμετέχων να αλλάξει το πρόγραμμα συμμετοχής του από μισή σε ολόκληρη ημέρα ή από ένα σκέλος σε πακέτο μισής ή ολόκληρης ημέρας.
    Το όριο των συμμετοχών ανά γκρούπ ορίζεται στα 12 έως 14 οχήματα αυστηρά .Θα υπάρχει διαχωρισμός σε γκρουπ ανάλογα με την εμπειρία των οδηγών σε πίστα και τα χαρακτηριστικά των αυτοκινήτων.Τα γκρουπ είναι τα ακόλουθα:


    Γαλάζια ομάδα - Πρωτοεμφανιζόμενοι οδηγοί στην πίστα ,πολιτικά αυτοκίνητα ή μέσοι χρόνοι 1.15 -1.22*
    Πράσινη ομάδα- Iστορικά αυτοκίνητα , αυτοκίνητα sport τουρισμού -Group N ή μέσοι χρόνοι 1.10-1.14*
    Kίτρινη ομάδα - Tετρακίνητα και αυτοκίνητα Group A , Kit car ή μέσος χρόνος πίστας 1.05-1.09*
    Κόκκινη ομάδα - Formula 3-Gloria-BMW & Open wheels (Super Seven-Westfield-Radical-KTM-Buggie )
    *ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΛΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ.
    Το πρόγραμα της ημέρας έχει ως εξής:
    -09:00 Προσέλευση στην πίστα , ετοιμασία αυτοκινήτων, εγγραφή στην γραμματεία.
    -09:30 Eνημέρωση οδηγών για θέματα ασφαλείας & τεχνικές συμβουλές.
    -10:00 Άνοιγμα πίστας & έναρξη δοκιμών.
    -10:00-14:30 A κύκλος δοκιμών
    -14:30-15:00 Διάλειμμα-Ενημέρωση οδηγών Β κύκλου δοκιμών.
    -15:00-19:30 B κύκλος δοκιμών
    -19:30 Κλείσιμο πίστας.
    To κάθε γκρούπ θά έχει χρόνο 15 λεπτών μέσα στην πίστα εναλλάξ.Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες όπως είναι συνεπείς με το πρόγραμμα για την καλύτερη διεξαγωγή της εκδήλωσης.Όσοι από τους συμμετέχοντες έρθουν αργότερα θα υπάρξει επιτόπου ενημέρωση-briefing στην πίστα.
    Στην πίστα θα υπάρχει ασθενοφόρο και επιβλέπων προσωπικό ασφαλείας-κριτές με πυροσβεστικά μέσα & όχημα ρυμούλκησης.
    Τα οχήματα που θα λάβουν μέρος θα πρέπει να βρίσκονται σε άρτια μηχανολογική κατάσταση ,να μην υπερβαίνουν τα 95-100db στις 3000στρ/λεπτό. Απαγορεύεται η χρήση τρακτερωτών ελαστικών (gravel tyres).Tα μονοθέσια & Open Wheels πρέπει να είναι εφοδιασμένα με αυτόματη πυρόσβεση και να έχουν ζώνες τριών σημείων τουλάχιστον.Οι οδηγοί πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με κράνη open ή full face.Τέλος οδηγοί των κατηγοριών Formula - Open wheels ( Caterham-Westfield-Radical) πρέπει να είναι εφοδιασμένοι απαραιτήτως με αγωνιστικό ρουχισμό.

    Με εκτίμηση

    Λαζαράκος Γεώργιος
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    Psilos
    Συχνά εδώ
    Συχνά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 126
    Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2007 15:45
    Τοποθεσία: Γλυφάδα - Πεύκη

    Re: Trackdays sta Megara

    από Psilos » Δευ 19 Δεκ, 2011 22:39

    Από την τελευταία επίσκεψη στα Μέγαρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες