ΜΟΤΕΡ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΕ BUGGY.ΠΩΣ?
  • Άβαταρ μέλους
    VAGROUL
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 10
    Εγγραφή: Δευ 19 Οκτ, 2009 02:21
    Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

    ΜΟΤΕΡ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΕ BUGGY.ΠΩΣ?

    από VAGROUL » Τρί 20 Οκτ, 2009 02:34

    καλως σας βρηκα.επαθα πλακα με το forum.τωρα νιοθω πιο σιγουρος οτι θα ξεκινησω και θα τελειωσω την κατασκευη μου.
    θαλω να φτιαξω μια χωματινη φορμουλα(οχι off road kart) με μοτερ απο μηχανη και ανεξαρτητες αναρτησεις...
    99% θα μπει μοτερ απο R1 2002(140HP ΤΡΟΧΟ)
    Το ολο project το εχω σκεφτη χωρις να εχω σχεδια.
    το πλαισιο δεν με απασχολη γιατι διαβασα αρκετα εδω μεσα και το εχω σκεφετι πως θα γινει.
    ΕΡΩΤΗΣΗ:
    1)πως μπορω να φτιαξω το συστημα μεταδοσης και την πισω αναρτηση.
    αν ηταν καρτ θα το εφτιαχνα με αξονα και αλυσιδα(απλο και ευκολο)
    εδω τι θα κανω που πρεπει να εχω αναρτηση πισω?

    ευχαριστω εκ των προτερων και συγχαρητηρια για το forum.
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Τρί 20 Οκτ, 2009 07:43

    Θα βρεις πληροφορίες στο forum για αυτό που ψάχνεις. Το έχομε συζητήσει. Για τόσο μεγάλη ιπποδύναμη μη κάνεις σχέδια κουτουρού. Ούτε έχουν σχέση σχεδιαστικά οι αναρτήσεις του επταριού με τις μέχρι και μισού μέτρου διαδρομής αναρτήσεις των off road buggy. Θα πρέπει να αγοράσεις σχέδια για σκελετό και αναρτήσεις, αν δεν μπορείς να σχεδιάσεις ο ίδιος. Έτσι θα είναι το αποτέλεσμα απολαυστικό και αντάξιο των κόπων σου και της ιπποδύναμης. Καλή συνέχεια!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος γκ την Τρί 20 Οκτ, 2009 12:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • Άβαταρ μέλους
    ChrisZ750
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 31
    Εγγραφή: Σάβ 17 Οκτ, 2009 19:18
    Τοποθεσία: Ροδος

    από ChrisZ750 » Τρί 20 Οκτ, 2009 11:43

    Να αναφερω μια σκεψη που μου ηρθε στο μυαλο?
    Λοιπον εστω οτι εχουμε εναν κινητηρα μηχανης και θελουμε να τοποθετησουμε πισω διαφορικο απο καποιο πισωκινητο οχημα πως θα μπορεσει να επιτευχθει η ολη κατασκευη? Και απαντω χωρις να ξερω αν γινεται κλπ Αν τοποθετουσαμε το κινητηρα με το γραναζι ετσι ωστε να κοιταει το διαφορικο και με μια κατασκευη στον τορνο τυπου γραναζι να μπαινει στον αξονα κινησης του κινητηρα αλλα θα ειναι ενα στρογγυλο πλακακι ετσι ωστε να μπορει να συνδεθει με το διαφορικο θα ειναι εφικτο? Ενα πλακακι δλδ κατεργασμενο ετσι ωστε να δενει με τον κιητηρα και να μεγαλωνει και να γινεται στρογγυλο με τρυπες και να κουμπωνει επανω ο αξονας?
    Το θεμα τωρα που σκεφτομαι πιο ειναι?Ο αξονας για να παρει κινηση προς τα εμπρος ποια ειναι η φορα του αριστερα η δεξια? το κινητηρα αν τον τοποθετησουμε ετσι ωστε να κοιταει το διαφορικο τοτε γυρναει αριστερα,θα ερχετε μπροστα η θα κανει οπισθεν????
  • Άβαταρ μέλους
    ChrisZ750
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 31
    Εγγραφή: Σάβ 17 Οκτ, 2009 19:18
    Τοποθεσία: Ροδος

    από ChrisZ750 » Τρί 20 Οκτ, 2009 12:06

    Καπως ετσι το σκεφτηκα κ γω μετα εψαξα κ ειδα οτι εχει ξαναγραφτει!
    Συνημμένα
    Image8.jpg
    Image13.jpg
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Τρί 20 Οκτ, 2009 12:41

    Τα πράγματα είναι πιό εύκολα, γιατί ακόμα και με ανεξάρτητες αναρτήσεις τα buggy δεν έχουν διαφορικό αλλά οι δυο τροχοί γυρίζουν πάντα με τις ίδιες στροφές. Η κίνηση γίνεται με γρανάζι όπως στις γουρούνες, αλλά υπάρχουν σταυροί στην περίπτωση ανεξάρτητης ανάρτησης. Τον κινητήρα λογικά θα τον τοποθετήσεις πίσω σου.
  • Άβαταρ μέλους
    VAGROUL
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 10
    Εγγραφή: Δευ 19 Οκτ, 2009 02:21
    Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

    από VAGROUL » Τετ 21 Οκτ, 2009 02:16

    τον κινητηρα θα τον βαλω πισω απο το καθισμα και τοποθετημενο κατα το εγκαρσιο.
    την μεταδοση θα την κανω με αλυσιδα και γραναζι.
    το θεμα ειναι πως θα την μεταδοσω στους τροχους που θα εχουν ανεξαρτητη αναρτηση και οχι αξονα.
    δεν θελω και δεν νομιζω οτι συμφερει να μπλεκω με διαφορικα σε μια τετοια κατασκευη αλλιως θα ηταν καλη η πιο πανω λυση.
    καμια φωτο θα με βοηθουσε πολυ στο να καταλαβω πως γινετε αλλα δεν εχω βρει.
  • Άβαταρ μέλους
    K11
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 12
    Εγγραφή: Δευ 31 Δεκ, 2007 21:59

    από K11 » Πέμ 22 Οκτ, 2009 10:40

    Θέλεις εναν αξονα που να έχει σταυρους σε 4 σημεία για να μπορει να δουλέυει η αναρτηση.Μια ιδέα είναι να αγοράσεις αξονα απο κάποια γουρουνα η buggy με ανεξάρτητη αναρτηση χωρίς διαφορικό.

  • Άβαταρ μέλους
    JohnL
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 246
    Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ, 2008 12:33

    Quaife

    από JohnL » Παρ 23 Οκτ, 2009 14:24

    Μπορείς πάντα να πάρεις μπλοκέ διαφορικό της Quaife που είναι φτιαγμένο ακριβώς για τέτοιες εφαρμογές και παίρνει κίνηση από αλυσίδα με γρανάζι. κάπου έχω μια φωτό, αν την βρώ και σε ενδιαφέρει ανεβάζω.
  • Άβαταρ μέλους
    petrosk
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 11
    Εγγραφή: Σάβ 17 Οκτ, 2009 11:51

    από petrosk » Παρ 23 Οκτ, 2009 17:04

    Υπάρχουν σχέδια για Piranha II όποιος ενδιαφέρετε μου στέλνει ένα pm κ τον κανονίζω....
  • Άβαταρ μέλους
    VAGROUL
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 10
    Εγγραφή: Δευ 19 Οκτ, 2009 02:21
    Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

    από VAGROUL » Τετ 28 Οκτ, 2009 01:39

    σου εσετιλα και πμ.στειλε αν ειναι να κανονισουμε για τα σχεδια.ενδιαφερομαι.
  • Άβαταρ μέλους
    VAGROUL
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 10
    Εγγραφή: Δευ 19 Οκτ, 2009 02:21
    Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

    από VAGROUL » Τετ 11 Νοέμ, 2009 21:37

    σου εστειλα και με πμ το μαιλ μου που ειναι vagroulias@hotmail.com
    αν μπορεις στειλε μου τα.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες