Welcome
  • Άβαταρ μέλους
    TheodoreSavvidis
    Administrator
    Administrator
    Δημοσιεύσεις: 200
    Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ, 2007 23:40
    Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Επικοινωνία:

    Welcome

    από TheodoreSavvidis » Κυρ 05 Αύγ, 2007 19:39

    Σας καλωσορίζω και εγώ μη την σειρά μου στο forum αυτό με κύριο θέμα τις κατασκευές οχημάτων.

    Ελπίζω μέσα από αυτό το forum να λυθούν πολλά ζητήματα σε σχέση με προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στις κατασκευές όπως και άλλου είδους προβλήματα όπως π.χ. το πρόβλημα εκδώσεος άδειας κυκλοφορίας που είναι τροχοπέδη για πολλούς που σκέφτονται να ξεκινήσουν μια κατασκευή στην Ελλάδα.

    Τέλος πιστεύω ότι θα είναι καλό να υπάρχει ένας κοινός χώρος συνάντησες για εμάς τους κατασκευαστές.

    Σας ευχαριστώ όσους εγγραφήκατε ή θα εγγραφείτε στο μέλλον και σας εύχομαι μέσα από αυτό το forum να βρείτε λύσεις και να έρθουμε ποιο κοντά εμείς οι κατασκευαστές.

    Με εκτίμηση,
    Σαββίδης Θεόδωρος
  • Άβαταρ μέλους
    drg_vti
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 19
    Εγγραφή: Δευ 27 Αύγ, 2007 22:19
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ

    Γεια και απο εμενα

    από drg_vti » Τρί 28 Αύγ, 2007 00:35

    Καταρχην συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια να φτιαξετε αυτο το σιτε ωστε να
    υπαρχει ενα μερος που μπορουμε να συζηταμε αλλα και να μας δινεται τα φωτα σας σε οτι εχει να κανει με τα αγαπημενα μας Seven!!

    Συγχαρητηρια και σε εσας που ειχατε την υπομονη και το κουραγιο να φτιάξετε απο το μηδεν τα αυτοκινητα σας και μακαρι να ειμαστε αρκετοι αυτοι που θα ακολουθήσουμε.
    Ψάχνοντας ειχα βρεί και το σιτε σου στο νετ θοδωρη (tsv) αλλα και αναφορες για αλλους που εχουν ξεκινησει την κατασκευή.

    Εγώ εχω 2-3 χρονια που εχω κολησει με τα seven αλλα αυτο που με αποθαρινει απο κάποια αποφαση να προχωρήσω παραπέρα είναι κυριως το θέμα με την εκδοση ελληνικών πινακίδων καθως το θεωρω βασικη προύποθεση.
    Γιαυτο και κατευθύνομαι κυριως προς την λύση της αγορας ενος μεταχειρισμένου με κινητηρα μοτοσυκλετας και στη συνέχεια στον εκτελονισμό του.

    Υπαρχουν πολλα εκει στην αγγλια προς πωληση και οταν πλεον θα είναι εδω θα μπορουν να γίνουν οτι αλλαγες θα θελησω εφόσον δεν θα μπορεί να το καταλαβει και κανενας.

    Ο χρονος θα δείξει....
    Γιώργος
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Τρί 28 Αύγ, 2007 08:43

    Ontws giwrgo uparxoun polla sthn agglia!
    Kai xairomai pou strefesai pros BEC!!
    An xreiazesai kati let me know...
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    drg_vti
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 19
    Εγγραφή: Δευ 27 Αύγ, 2007 22:19
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ

    από drg_vti » Τρί 28 Αύγ, 2007 13:15

    Βλεπω πως ηδη εχετε οργανωθει και εχετε συναντηθει μερικοι απο εσας.

    Απο οκτωβρη που θα ειμαι και εγω αθηνα θα τα λεμε και απο κοντα...

    Προς το παρον ειμαι στην πατρα και παλευω με τα βιβλια μου για να τελειωνω απο τη σχολη...


    Καστρατο οπως βλεπεις ηδη χρειαστηκα την βοηθεια σου (βλεπε αλλαγη δισκων συμπλεκτη..)

    Αληθεια στην αγγλια με τι ασχολεισαι? Δουλεια η σπουδες?
  • Άβαταρ μέλους
    Kostas Papamichalis
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 32
    Εγγραφή: Δευ 20 Αύγ, 2007 11:55
    Τοποθεσία: Κορωπί Αττικής

    από Kostas Papamichalis » Τρί 28 Αύγ, 2007 19:00

    Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου όλα τα παιδιά, όλους τους ομοιοπαθείς, με το μικρόβιο της δημιουργίας ενός χειροποίητου σπόρ αυτοκινήτου. Ενός αυτοκινήτου που από πιτσιρίκια είχαμε στην σκέψη μας.

    Πιστεύω πως μέσα απο εδώ και ενώνοντας όλοι μαζί τις δυνάμεις μας κάτι θα μπορέσουμε να κάνουμε με το βαρυά κοιμούμενο Δημόσιο και να κινήσουμε διαδικασία για νομιμοποίηση των αυτοκινήτων μας.

    Έχω ξεκινήσει και εγώ με ένα φίλο μου την κατασκευή 2 L7 από το 2002. Έχουμε δύο έτοιμα σασί με κινητήρες, αναρτήσεις τροχούς κ.λ.π. και από το 2005 αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με την εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου και να του δώσουμε μορφή Ελληνικής τρέλας και όχι Αγγλικής, για όσους θεωρούν το Αγγλικό πολύ λιτό ... ( Τι να κάνουμε όλα είναι θέμα τρέλας του καθενός).

    Πιστεύω σε 6 - 8 μήνες (πρώτα ο θεός γιατί είναι πολύ τρελή διαδικασία εάν θέλεις να κάνει κάτι καλό) θα έχουμε τα τελικά καλούπια ολοκληρωμένο και θα προχωρήσουμε στο ντύσιμο και των δύο αυτοκινήτων.

    Θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες του αυτοκινήτου για να δείτε τις γραμμές του Ελληνικού L7, όπως το σκεφτήκαμε εμείς.

    Πολλά είπα ... Αύριο πάλι

    Να είστε καλά όλοι ... Καλές κατασκευές.....
  • Άβαταρ μέλους
    ligos
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 30
    Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2007 19:38

    από ligos » Τρί 28 Αύγ, 2007 19:52

    nai 'mai kai ego. dystyxos den imoun edo liges meres noritera gia na eimai kai stis afidnes alla ti na kanoume :-)

    de me kserete, isos kai na mi me mathete pote, alla kalos sas vrika! elpizo epitelous ta sxedia mou na karpoforisoun kapoia stigmi!! giati apo sxedia allo tipota. vevaia, etsi opos to exo programatisei, ama ksekinisei, tha teleiosei se xrono dt, alla ok, oloi etsi legame :-))

    cheers babes
  • Άβαταρ μέλους
    opelcorsa-a
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 17
    Εγγραφή: Κυρ 26 Αύγ, 2007 15:50
    Τοποθεσία: Αρτεμις-Αθηνα

    από opelcorsa-a » Σάβ 01 Σεπ, 2007 12:09

    Γεια σας ειμαι ο Φρεντης και μου αρεσουν τα trackdays και το αυτοκιητα kitcar.Οταν μπενω στην πιστα μπενω με ενα Opel Corsa A '92 sport που εχω.
  • Άβαταρ μέλους
    AlexV
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 1
    Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2007 18:26

    από AlexV » Σάβ 01 Σεπ, 2007 18:36

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Ονομάζομαι Αλέξανδρος! Συγχαρητήρια σε αυτούς που είχαν την έμπνευση και το μεράκι να δημιουργήσουν το παρόν site! Προς το παρόν η κατασκευή ενός "ειδικού" οχήματος μόνο ακαδημαϊκό ενδιαφέρον παρουσιάζει για μένα... Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις... Καλώς σας βρήκα και πάλι!!!
  • Άβαταρ μέλους
    Pegan
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 59
    Εγγραφή: Παρ 31 Αύγ, 2007 17:19

    από Pegan » Κυρ 02 Σεπ, 2007 11:42

    Γεια σας και απο εμενα, με λενε Πετρο, 27χρονων, μενω στα Βριλησσια και τωρα αρχιζω την κατασκευη του seven.
    Εχω απο μικρος παθος με τα αυτικινητα, αυτη τη στιγμη εχω μια Alfa Romeo Veloce 2000cc του 1973 και μια Lotus elise Mk2.
    Περιμενω τα σιδερα και ετοιμαζω το τραπεζι κατασκευης τωρα, σκοπευω το αμαξι να το κανω τελειως track oriented χωρις φωτα πορειας κτλ. και μαλλον bike engined, η πορεια θα δειξει...
  • Άβαταρ μέλους
    tgs
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2007 10:52
    Τοποθεσία: ΝΑΥΠΛΙΟ
    Επικοινωνία:

    από tgs » Τρί 04 Σεπ, 2007 01:22

    Επιτέλους σας βρήκα, υπαρχουν τελικα και αλλοι

    Συγχαρητήρια σε αυτούς που είχαν την ορεξη και το μεράκι να δημιουργήσουν το site!

    Εχω κατάσκευασει πριν λιγα χρονια ένα χωματινο φορμουλακι με κινητηρα GSX 750 (παλιο μοτερ) και συντομα θα ξεκινησω κατι αντιστιχο για ασφαλτο.

    Σπουδασα Automotive Engineering στην Αγγλια .

    Θα ηθελα να συνεργαστω με αλλους για τη δημιουργια ενος CLUB για ιδιοκατασκευες οχηματων Kit cars Στην ελλαδα
  • Άβαταρ μέλους
    ligos
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 30
    Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2007 19:38

    από ligos » Τρί 04 Σεπ, 2007 17:46

    more mpravo. na kai kapoios pou kserei ti kanei :-)
  • Άβαταρ μέλους
    tgs
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2007 10:52
    Τοποθεσία: ΝΑΥΠΛΙΟ
    Επικοινωνία:

    από tgs » Τρί 04 Σεπ, 2007 22:52

    more mpravo. na kai kapoios pou kserei ti kanei :-)


    αν το λες για μενα...

    αλλαξε το σε ... καποιος που ξερει τι χανει!
  • Άβαταρ μέλους
    TheodoreSavvidis
    Administrator
    Administrator
    Δημοσιεύσεις: 200
    Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ, 2007 23:40
    Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Επικοινωνία:

    από TheodoreSavvidis » Τετ 05 Σεπ, 2007 14:55

    Την ιδέα για ένα Locost club την συζητούσαμε πέρυσι με τον Vangelis7 και
    πιστεύω πως κάποια στιγμή θα μαζευτούμε αρκετοί και θα κάνουμε ένα club
    αλλά μάλλον με ποιο γενικό θέμα ώστε να πιάνει και άλλες ιδιοκατασκευές αλλά και εταιρικά οχήματα Lotus 7 Replica.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheodoreSavvidis την Τετ 05 Σεπ, 2007 17:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • Άβαταρ μέλους
    ligos
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 30
    Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2007 19:38

    από ligos » Τετ 05 Σεπ, 2007 16:38

    more mpravo. na kai kapoios pou kserei ti kanei :-))
    more mpravo. na kai kapoios pou kserei ti kanei )

    αν το λες για μενα...

    αλλαξε το σε ... καποιος που ξερει τι χανει!
    gia sena paei....alla gia to automotive engineering.

    emeis edo eimaste "afti i vida....katse na do....miso....oxi, eeeeee, les na peiraksei ama kopso afto to kommati?..."

    :-D
  • Άβαταρ μέλους
    Echidna
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 315
    Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ, 2007 17:33
    Τοποθεσία: Αίγιο

    από Echidna » Τρί 16 Οκτ, 2007 19:18

    Χαιρετώ κι εγώ όλα τα παιδιά σε αυτή την υπέροχη παρέα και να δώσω τα συγχαρητήριά μου σε όσους έχουν ήδη κατασκευάσει το δικό τους Locost ή βρίσκονται εν μέσω της διαδικασίας κατασκευής.
    Λέγομαι Θοδωρής, 25 ετών, είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός και μένω στο Αίγιο.
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω κι εγώ το δικό μου project και θα ήθελα να ρωτήσω όσα παιδιά έχουν τελειώσει το δικό τους project, λίγα πράγματα σχετικά με το τελικό κόστος κατασκευής αλλά και το βαθμό δυσκολίας του όλου εγχειρήματος.

    Καλή αρχή στο forum που έχετε φτιάξει και εύχομαι ό,τι το καλύτερο για το μέλλον! :D

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες