Welcome
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Παρ 20 Αύγ, 2010 23:35

    Καλως ορισες Βασιλη στο forum και καλη παραμονη.Θεωρω πως εισαι λιγο ατυχος λογω χρονικων συγκυριων (διακοπες).
    Υπαρχουν παιδια που χρησιμοποιουν το cad και σιγουρα θα μπορουν να σε βηθησουν.
    Τωρα οσον αφορα το προβλημα σου μπορεις ν ανοιξης ενα καινουργιο θεμα στην ενοτητα σασσι και εκει να εξηγης τι ακριβως ζητας να μαθης.
    Ελπιζω να σου απαντηση καποιος οσο το δυνατον γρηγοροτερα
    http://locostbuilders.gr/viewforum.php?f=3
  • Άβαταρ μέλους
    JohnL
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 246
    Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ, 2008 12:33

    από JohnL » Δευ 06 Σεπ, 2010 10:12

    γεια σας παιδια!!!!!με λενε Βασιλη!!!στα πλασια της διπλωματικης μου θα σχεδιασω μεσω Cad(pro engineer) ενα πλαισιο Lowcost car σαν αυτα που παρουσιαζονται στο Forym..Ηδη εχω βρει μηχανολογικα σχεδια και η σχεδιαση στον Η/Υ εχει ξεκινησει δειλα δειλα...θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος απο εσας σχεδιασε πρωτα στον Η/Υ το σασι του...εχω καποιες αποριες οσον αφορα το σχεδιασμο και θα ηθελα καποιες διευκρινησεις...
    Βασίλη καλημέρα,

    Εγώ σχεδιάζω το σασί μου εκ του μηδενός σε SolidWorks. Προσπαθώ να κάνω και τα αντίστοιχα FEA simulations και νομίζω ότι κάτι καταφέρνω.
    ΔΕΝ έχω ιδιαίτερη εμπειρία, μόλις άρχισα και εγώ, αλλά αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άνοιξε ένα topic στο forum που λέει ο gerwn να τα πούμε.
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Τετ 08 Σεπ, 2010 07:26

    kalws ton. Eimai sigouros oti edw tha vreis arketh vohtheia se praktiko kai thewritiko epipedo.
    Kalh paraponh sou sto site kai kalo sxediasmo sou euxomai,.
    An pantws to teleiwseis (ton sxediasmo) h pragmatikothta (kataskeuh) den eiani polu makria....... skepsou to giati oxi ??
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    Ανασοπουλος Βασιλης
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 1
    Εγγραφή: Δευ 13 Σεπ, 2010 23:20

    από Ανασοπουλος Βασιλης » Τρί 14 Σεπ, 2010 09:31

    Χαιρεται και απο μενα! Με λενε Βασιλη (οπως φαινεται και στο nickname) ειμαι 24 δεν εχω ασχοληθει με τις εν λογω κατασκευες αλλα μοιαζουν πολυ δελεαστικες ως ιδεες ειδικα ενα Buggy πχ.. :wink: Συγχαρητηρια και για το forum!
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Τρί 14 Σεπ, 2010 13:16

    Kαλώς ήλθες Βασίλη στο σωστό τόπο, αν θέλεις να ασχοληθείς με κατασκευές.
  • Άβαταρ μέλους
    1axilleas
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 2
    Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν, 2009 17:52
    Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ

    από 1axilleas » Σάβ 25 Σεπ, 2010 18:22

    Καλησπερα και απο μενα κυριοι.Αν και ειμαι γραμμενος καιρο στο Forum σας για διαφορους λογους δεν καταφερα να συστηθω.Ονομαζομαι Ιατροπουλος Αρης και ειμαι απο το Βολο.εχω αρχησει κι εγω την κατασκευη μου απο το φλεβαρη,αλλα προχορω με αργους ρυθμους λογο δουλειας.
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Κυρ 26 Σεπ, 2010 15:16

    Υπομονή όλοι με ....τέτοιους ρυθμούς προχωρούμε!
  • Άβαταρ μέλους
    Pantelis
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Τετ 29 Σεπ, 2010 11:59
    Τοποθεσία: Thessaloniki

    από Pantelis » Τετ 29 Σεπ, 2010 17:13

    Καλησπερα,
    με λενε Παντελή και ειμαι 34 χρ. Βρήκα το site ψάχνοντας στο ίντερνετ για την πολύπαθη έγκριση τύπου για ιδιοκατασκευές. Νομίζω ότι σε κάποιο βαθμό και σ' ότι με ενδιαφέρει (ρεπλικα cobra, χωρίς δωρητή) έμαθα καποια πραγματα και θα ήθελα να τα μοιραστώ. Θα δω μηπως μπορεσω να τα αναρτήσω στο αντίστοιχο thread.
    Καλώς σας βρήκα!
    Παντελής Σ.
  • Άβαταρ μέλους
    zaxosfire
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 1
    Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ, 2009 18:30
    Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΚΡΗΤΗΣ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ

    από zaxosfire » Τρί 05 Οκτ, 2010 07:55

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΜΕ ΛΕΝΕ ΖΑΧΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΚΡΗΤΗΣ.
    ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ!!!
    ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΙΛΑ-ΔΕΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟ 7ΑΡΙ ΜΟΥ.
    ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΑΝΤΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ......
  • Άβαταρ μέλους
    GiannisP.
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Κυρ 03 Οκτ, 2010 21:06
    Τοποθεσία: Leicester (UK)

    από GiannisP. » Τρί 05 Οκτ, 2010 09:30

    Καλημέρα κι από μένα, είμαι ο Γιάννης, 31 και μένω στην Αγγλία (Λέστερ). Για 2 χρόνια θα είμαι εδώ ακόμα, οπότε σκέφτηκα και γω να κατεβάσω, και όχι να κατασκευάσω μόνος, ένα Tiger Racing. Ελπίζω να βγάλω κάποια άκρη.
  • Άβαταρ μέλους
    gerwn
    Που και που εδώ
    Που και που εδώ
    Δημοσιεύσεις: 84
    Εγγραφή: Δευ 03 Μάιος, 2010 00:14
    Τοποθεσία: Santa Barbara
    Επικοινωνία:

    από gerwn » Τρί 05 Οκτ, 2010 16:36

    Kαλως ορισατε και οι δυο,
    Ευχομαι να πραγματοποιηθουν οι επιθυμιες σας οσο το δυνατον ποιο γρηγορα
  • Άβαταρ μέλους
    GiannisP.
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Κυρ 03 Οκτ, 2010 21:06
    Τοποθεσία: Leicester (UK)

    από GiannisP. » Τρί 05 Οκτ, 2010 20:07

    Kαλως ορισατε και οι δυο,
    Ευχομαι να πραγματοποιηθουν οι επιθυμιες σας οσο το δυνατον ποιο γρηγορα
    Βe good my friend :D

    Όπως προείπα, δε με ενδιαφέρει η κατασκευή, αλλά η εισαγωγή από Αγγλία έτοιμου αυτοκινήτου, συγκεκριμένης μάρκας. Μπήκα να δω "τι παίζει" με το θέμα άδεια/πινακίδες και τώρα είμαι στο "διάβασμα".΄

    Ποτέ δε ξέρεις όμως, ίσως βρεθεί ο χρόνος για κατασκευή, αν και έχω γίνει πλέον ανυπόμονος (λόγω ηλικίας μάλλον :lol: )
  • Άβαταρ μέλους
    Thabishop
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 9
    Εγγραφή: Τετ 01 Δεκ, 2010 16:56
    Τοποθεσία: Elefsina

    από Thabishop » Τετ 01 Δεκ, 2010 17:22

    Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Δημήτρης Κατσιώτης 26 Μαϊων και είμαι από Ελευσίνα.
    Χρόνια λάτρης των caterham χωρίς όμως την οικονομική δυνατότητα απόκτησης τους. Εχω τελειώσει Computer Science και πριν περίπου μια εβδομαδα μόλις ανακάλυψα την ύπαρξη των locost και του site σας κατ επέκταση.
    Μιας και σας συστήθηκα να αναφέρω ότι εγω μαζί με έναν φίλο μηχανολόγο και ακόμα έναν φίλο είμαστε στα σκαριά να ξεκινήσουμε ένα locost, είμαστε στην διαδικασία υπολογισμού των πρώτων εξόδων για σίδερα για το σασί μιας κ από εργαλεια είμαστε καλυμένοι. έχουμε βρει και ενα donor car ford sierra gt με μηχανή αλλαγμένη προ 2ετίας σε πολλή καλή τιμή!

    Έχω λοιπόν 2-3 απορίες :
    1. Δεν βλέπω πολύ κινητικότητα στο site τους τελευταίους μήνες χασατε το ενδιαφέρον σας η απλά όλοι φτιάξατε τα Locost σας και κανετε βόλτες όλη μέρα ?χαχα
    2. Σαν βιβλίο βάση Build Your Own Sports Car: On a Budget Mr. Chris Gibbs ?
    ή
    Build Your Own Sports Car for as Little as £250 and Race It!, 2nd Ed. Ron Champion
    στο δεύτερο είναι λάθος οι διαστάσεις ή έχω καταλάβει λάθος εγώ?
    3. Με το θέμα λέσχης, πινακίδες κτλ υπάρχει κάποια εξέλιξη ?

    Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το site και τα αψογα αυτοκίνητα σας!
  • Άβαταρ μέλους
    JohnL
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 246
    Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ, 2008 12:33

    από JohnL » Τετ 01 Δεκ, 2010 20:49

    Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Δημήτρης Κατσιώτης 26 Μαϊων και είμαι από Ελευσίνα.
    Χρόνια λάτρης των caterham χωρίς όμως την οικονομική δυνατότητα απόκτησης τους. Εχω τελειώσει Computer Science και πριν περίπου μια εβδομαδα μόλις ανακάλυψα την ύπαρξη των locost και του site σας κατ επέκταση.
    Μιας και σας συστήθηκα να αναφέρω ότι εγω μαζί με έναν φίλο μηχανολόγο και ακόμα έναν φίλο είμαστε στα σκαριά να ξεκινήσουμε ένα locost, είμαστε στην διαδικασία υπολογισμού των πρώτων εξόδων για σίδερα για το σασί μιας κ από εργαλεια είμαστε καλυμένοι. έχουμε βρει και ενα donor car ford sierra gt με μηχανή αλλαγμένη προ 2ετίας σε πολλή καλή τιμή!

    Έχω λοιπόν 2-3 απορίες :

    1. Δεν βλέπω πολύ κινητικότητα στο site τους τελευταίους μήνες χασατε το ενδιαφέρον σας η απλά όλοι φτιάξατε τα Locost σας και κανετε βόλτες όλη μέρα ?χαχα
    Κοίτα, με την οικονομική κρίση που υπάρχει γενικά, είναι μια πολυτέλεια.
    Προσωπικά εχω ανακόψει τον ρυθμό μου αλλά δεν τα έχω παρατήσει. Το ίδιο και οι υπόλοιποι νομίζω. Επίσης εγώ έφαγα κοντά ένα χρόνο να τελειοποιήσω τις κολλήσεις μου, και γενικά παίρνει κάποιο χρόνο να εκπαιδευτείς.
    2. Σαν βιβλίο βάση Build Your Own Sports Car: On a Budget Mr. Chris Gibbs ?
    ή
    Build Your Own Sports Car for as Little as £250 and Race It!, 2nd Ed. Ron Champion
    στο δεύτερο είναι λάθος οι διαστάσεις ή έχω καταλάβει λάθος εγώ?
    Το πρώτο είναι μονόδρομος αφού έχεις donor Sierra. Και τα δύο έχουν λάθη, το πρώτο λίγα και γνωστά, το δεύτερο περισσότερα. Το δεύτερο όμως είναι για παλαιότερα αυτοκίνητα με άξονα πίσω. Οπότε απλώς δεν ασχολείσαι.
    3. Με το θέμα λέσχης, πινακίδες κτλ υπάρχει κάποια εξέλιξη ?
    Δεν βλέπω φως. Α ρε Ελλάδα ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JohnL την Πέμ 02 Δεκ, 2010 11:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Πέμ 02 Δεκ, 2010 08:26

    Καλώς ήλθες! Όπως τα λέει και ο Γιάννης, για την άδεια, εμείς πρέπει να κάνομε την πρώτη κίνηση, σαν λέσχη. Πιθανόν η οικονομική κρίση να μας βοηθάει!!!!!!! Επειδή το κράτος δεν μπορεί να ικανοποιεί οικονομικά αιτήματα, ίσως φιλοτιμηθεί να ικανοποιείσει άλλα.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες