Έκδοση άδειας κυκλοφορίας σε Westfield
  • Άβαταρ μέλους
    TheodoreSavvidis
    Administrator
    Administrator
    Δημοσιεύσεις: 200
    Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ, 2007 23:40
    Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Επικοινωνία:

    Έκδοση άδειας κυκλοφορίας σε Westfield

    από TheodoreSavvidis » Τετ 05 Σεπ, 2007 13:30

    Αντώνη ( Psilos ) θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις την όλη διαδικασία που χρειάστηκε, στο τελώνιο σαν τι το περάσανε και τι extra σου βάλανε.
    Γιατί απ’ ότι μου είπες σε ταλαιπώρησαν αρκετά
  • Άβαταρ μέλους
    Psilos
    Συχνά εδώ
    Συχνά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 126
    Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2007 15:45
    Τοποθεσία: Γλυφάδα - Πεύκη

    από Psilos » Τετ 05 Σεπ, 2007 13:52

    Οκ λοιπόν, θα σας πω αυτά που ξέρω γιατί εγώ παρήγγειλα το αυτοκίνητο στην εταιρεία Rallystar με σκοπό να μου το φέρει με το κλειδί στο χέρι. Επειδή ακριβώς δεν έχω χρόνο για τελωνεία και υπουργεία, μου αρέσει περισσότερο η οδήγηση, προτίμησα να τα κάνει άλλος αυτά και απλά να με ειδοποιήσουν να έρθω να το πάρω...

    Στο τελωνείο επιλέχθηκε η γρήγορη λύση της εισαγωγής ως μεταχειρισμένου από χώρα Ε.Ε. με προδιαγραφές καυσαερίων Euro 3. Κατόπιν, το αυτοκίνητο πέρασε ΚΤΕΟ, πήρε μεμονωμένη έγκριση τύπου και με την έγκριση τύπου αυτή και μαζί με τα τιμολόγια πήγε στο Υπουργείο για ταξινόμηση και πινακίδες.

    Αυτό βέβαια που δεν περίμενα σε τέτοιο βαθμό ήταν η καθυστέρηση όλων των υπηρεσιών που είχε αποτέλεσμα να παραλάβω το αυτοκίνητο μόλις την προηγούμενη βδομάδα, αντί για τέλος Ιουνίου...Κάθε αρχή και δύσκολη βέβαια! Τώρα, όπως ξέρω, έχουν παραγγελθεί άλλα 3 Westfield τα οποία θα είναι εδώ μέχρι το Νοέμβριο.

    Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε :)
  • Άβαταρ μέλους
    TheodoreSavvidis
    Administrator
    Administrator
    Δημοσιεύσεις: 200
    Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ, 2007 23:40
    Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Επικοινωνία:

    από TheodoreSavvidis » Τετ 05 Σεπ, 2007 13:59

    Για αυτήν την μαμιμένη μεμονωμένη έγκριση τύπου ψάχνουμε να βρούμε άκρη
    να βγάλουμε και για τις ιδιοκατασκευές αλλά….. μάλλον το κρατάνε μυστικό ή
    εμείς δεν ξέρουμε να ψάχνουμε. :( :( :(
  • Άβαταρ μέλους
    Psilos
    Συχνά εδώ
    Συχνά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 126
    Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2007 15:45
    Τοποθεσία: Γλυφάδα - Πεύκη

    από Psilos » Τετ 05 Σεπ, 2007 14:20

    Όταν υπάρχει βεβαίωση από κατασκευάστρια εταιρεία καθώς και ταξινόμηση στο εξωτερικό, τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα, όπως καταλαβαίνεις Θοδωρή...Τους λύνει τα - προβληματικά τους - χέρια...
  • Άβαταρ μέλους
    Nikos_Bugs
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 39
    Εγγραφή: Παρ 10 Αύγ, 2007 21:18
    Τοποθεσία: Ntrafi - Greece
    Επικοινωνία:

    από Nikos_Bugs » Παρ 06 Μαρ, 2009 18:21

    update..

    επιτέλους, το αυτοκίνητό μου απέκτησε μετά από 40 (και βάλε) κύματα, ελληνικές πινακίδες...
    1493907857_megabird_bugs_500.jpg Παράξενα συναισθήματα...

    Γολγοθάς που τελικά δεν είναι δεδομένος, πλέον. Σίγουρα η διαδικασία θέλει.. "ελιγμούς" αλλά σχεδόν όλα είναι δυνατά. Αρκεί να παραμένει συμφέρουσα η εκάστοτε περίπτωση.
    Westfield Duratec-R 230
  • Άβαταρ μέλους
    westy turbo
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 210
    Εγγραφή: Τετ 27 Αύγ, 2008 00:15

    από westy turbo » Παρ 06 Μαρ, 2009 23:30

    To seiw kit pou tha paro sta telh tou xronou(mazeuo thn proika!)yparxei periptosh na bgalei pinakides,an kai endiknhte logo kybikon 2.0,apla tha eithela na ksero..:)
  • Άβαταρ μέλους
    Nikos_Bugs
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 39
    Εγγραφή: Παρ 10 Αύγ, 2007 21:18
    Τοποθεσία: Ntrafi - Greece
    Επικοινωνία:

    από Nikos_Bugs » Σάβ 07 Μαρ, 2009 02:01

    Σαν kit οχι, δεν θα μπορέσεις να βγάλεις. Μόνο αν έχει ήδη ξένες πινακίδες.
    (ή αν το πας έξω, να περάσει SVA, να πάρει πινακίδες, και το ξαναφέρεις Ελλάδα ................. :shock: )
    Westfield Duratec-R 230
  • Άβαταρ μέλους
    DUKE
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 375
    Εγγραφή: Κυρ 28 Οκτ, 2007 22:30
    Τοποθεσία: Kifisia

    από DUKE » Κυρ 08 Μαρ, 2009 08:42

    Νικο καλορίζικες. Χαιρομαι που επιτέλους βρήκες άκρη. Μπορεις να μας περιγραψεις τη διαδικασία που ακολούθησες?
    Τελικά αξιζε η προσπάθια? Η μηπως επρεπε να ειχες παρει το αυτοκίνητο οπως και ο Αντωνης?
    update..

    επιτέλους, το αυτοκίνητό μου απέκτησε μετά από 40 (και βάλε) κύματα, ελληνικές πινακίδες...
    1493907715_megabird_bugs_500.jpg Παράξενα συναισθήματα...

    Γολγοθάς που τελικά δεν είναι δεδομένος, πλέον. Σίγουρα η διαδικασία θέλει.. "ελιγμούς" αλλά σχεδόν όλα είναι δυνατά. Αρκεί να παραμένει συμφέρουσα η εκάστοτε περίπτωση.
    Shedding tears

    7 Rulez - Keep Drifting
  • Άβαταρ μέλους
    westy turbo
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 210
    Εγγραφή: Τετ 27 Αύγ, 2008 00:15

    από westy turbo » Κυρ 08 Μαρ, 2009 19:11

    Σαν kit οχι, δεν θα μπορέσεις να βγάλεις. Μόνο αν έχει ήδη ξένες πινακίδες.
    (ή αν το πας έξω, να περάσει SVA, να πάρει πινακίδες, και το ξαναφέρεις Ελλάδα ................. :shock: )
    Baboura dylady.....its OK,etsi kai allios einai polla ta eksoda.....400 shma....ktl....me istorikes ginetai?
    By the way to megablade einai super!!!!
  • Άβαταρ μέλους
    Psilos
    Συχνά εδώ
    Συχνά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 126
    Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2007 15:45
    Τοποθεσία: Γλυφάδα - Πεύκη

    από Psilos » Δευ 09 Μαρ, 2009 09:50

    Νικο καλορίζικες. Χαιρομαι που επιτέλους βρήκες άκρη. Μπορεις να μας περιγραψεις τη διαδικασία που ακολούθησες?
    Τελικά αξιζε η προσπάθια? Η μηπως επρεπε να ειχες παρει το αυτοκίνητο οπως και ο Αντωνης?
    Σαφώς και άξιζε η προσπάθεια καθώς και μεταπωλητική αξία αποκτά και μία βολτίτσα το βγάζεις άμα θέλεις χωρίς να παρανομείς και δεν εξαρτάσαι από το τρέιλερ για να πας μια βόλτα μέχρι το καρτόδρομο...Δεν γνωρίζω το κόστος συνολικά της ταξινόμησης αλλά όσο και να 'χει...άξιζε...

    Καλορίζικος Νίκο :!:
  • Άβαταρ μέλους
    Nikos_Bugs
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 39
    Εγγραφή: Παρ 10 Αύγ, 2007 21:18
    Τοποθεσία: Ntrafi - Greece
    Επικοινωνία:

    από Nikos_Bugs » Δευ 09 Μαρ, 2009 16:11

    Νικο καλορίζικες. Χαιρομαι που επιτέλους βρήκες άκρη. Μπορεις να μας περιγραψεις τη διαδικασία που ακολούθησες?
    Τελικά αξιζε η προσπάθια? Η μηπως επρεπε να ειχες παρει το αυτοκίνητο οπως και ο Αντωνης?
    Σαφώς και άξιζε η προσπάθεια καθώς και μεταπωλητική αξία αποκτά και μία βολτίτσα το βγάζεις άμα θέλεις χωρίς να παρανομείς και δεν εξαρτάσαι από το τρέιλερ για να πας μια βόλτα μέχρι το καρτόδρομο...Δεν γνωρίζω το κόστος συνολικά της ταξινόμησης αλλά όσο και να 'χει...άξιζε...

    Καλορίζικος Νίκο :!:
    ακριβώς έτσι.

    σ' ευχαριστώ Αντώνη μου.

    "westy turbo" σε τι αναφέρεσαι όταν λες ότι είναι πολλά τα έξοδα?

    DUKE: το κόστος αγοράς ενός Westfield σαν του Αντώνη από την εδώ αντιπροσωπεία είναι κατά την γνώμη μου πολύ υψηλό. Αν επιπλέον θέλεις να φτάσεις το αυτοκίνητο σε κάποιο συγκεκριμένο spec, τότε γίνεται ακόμα υψηλότερο και η λύση του μτχ είναι θεωρώ η πιο συμφέρουσα (αρκεί να βρεις αυτό που θέλεις και να είναι σε καλή κατάσταση)
    Τώρα για το αν άξιζε η βαβούρα.. Από την άποψη που το εξετάζει ο Αντώνης πιο πάνω, άξιζε αδιαμφισβήτητα. Αλλά όταν σκέφτομαι το άγχος, τα νεύρα, την πίεση όλης της κατάστασης, όλο αυτό το διάστημα, αλλά και το χρήμα σίγουρα δεν είναι τόσο ξεκάθαρη η καταφατική απάντηση. :wink:

    Πάντως δεν θεωρώ ότι η δική μου εμπειρία πρέπει να λειτουργεί ανασταλτικά σε όποιον το σκέφτεται. Ισως βγάλουμε άκρη πιο εύκολα τώρα, σε μία νέα περίπτωση. Και λέω ίσως, επειδή ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με το τι μπορεί να προκύψει στην πορεία...
    Westfield Duratec-R 230
  • Άβαταρ μέλους
    westy turbo
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 210
    Εγγραφή: Τετ 27 Αύγ, 2008 00:15

    από westy turbo » Δευ 09 Μαρ, 2009 20:45

    Eksoda apo thn apopsh oti sta 2 litra to shma einai 400euro + asfaleia...opote mazeuonte gia daily car....opote track day car.
  • Άβαταρ μέλους
    Psilos
    Συχνά εδώ
    Συχνά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 126
    Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2007 15:45
    Τοποθεσία: Γλυφάδα - Πεύκη

    από Psilos » Δευ 09 Μαρ, 2009 21:04

    Είναι γεγονός ότι πλήρωσα ακριβά τρία πράγματα:

    1. Την άγνοιά μου για την ύπαρξη τόσο μεγάλης αγοράς μεταχειρισμένων στην Αγγλία και γενικά για την συγκεκριμένη κατηγορία αυτοκινήτων, πριν αρχίσω να ασχολούμαι με αυτά. Μέχρι τότε η ασχολία μου ήταν μόνο με 2 τροχούς (συνήθως αρκούσε ο ένας από τους δύο :lol: )
    2. Την επιλογή μου να μην πατήσω ποτέ σε τελωνεία, γραφεία εκτελωνισμού, διεκπεραιώσεων, υπουργείων, ΚΤΕΟ κτλ κτλ κτλ...
    3. Το nickname μου που, λόγω του ότι είναι πραγματικό, δεν με διευκόλυνε ιδιαίτερα να χωρέσω σε Westfield χωρίς ειδικές προδιαγραφές (lower floor, καθίσματα χωρίς βάση και σιδηρόδρομο, ψηλωμένη κολόνα τιμονιού κατά μία ίντσα για να μην βρίσκουν (πολύ) τα γόνατα).

    Αν έπαιρνα σήμερα ίσως να έπαιρνα κάποιο καλό (σχετικό αυτό) μεταχειρισμένο, προσπαθώντας να κρατάω την ψυχραιμία μου όταν θα πήγαινα στα (γ@μώ τα) υπουργεία μου...

    Νίκο, πάμε για παρέλαση στο δρόμο τώρα που γίναμε πολλοί!!! ντε και οι επόμενοι λέμεεεεεεεεε
  • Άβαταρ μέλους
    Nikos_Bugs
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 39
    Εγγραφή: Παρ 10 Αύγ, 2007 21:18
    Τοποθεσία: Ntrafi - Greece
    Επικοινωνία:

    από Nikos_Bugs » Τρί 10 Μαρ, 2009 00:52

    μην ξεχνάς και το αριστερό σου τιμόνι. :wink:
    Σημαντικό σε H σασμάν

    Το δικό μου πριν από εμένα το είχε κάποιος στο κυβικά σου (και ίσως λίγο πιο εύσωμος) και καθόταν σε κάτι που ονόμαζε αυτός κάθισμα..

    Πριν το πάρω, παρήγγειλα ένα (δεύτερο) κάθισμα και του το έστειλα για να είναι έτοιμο όταν θα πήγαινα (όχι ότι το είχε ετοιμάσει.. το έβαλε την ώρα που πήγα, και χάσαμε το καράβι του Dover στο γυρισμό :o )
    Westfield Duratec-R 230
  • Άβαταρ μέλους
    westy turbo
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 210
    Εγγραφή: Τετ 27 Αύγ, 2008 00:15

    από westy turbo » Τετ 04 Νοέμ, 2009 15:00

    Σαν kit οχι, δεν θα μπορέσεις να βγάλεις. Μόνο αν έχει ήδη ξένες πινακίδες.
    (ή αν το πας έξω, να περάσει SVA, να πάρει πινακίδες, και το ξαναφέρεις Ελλάδα ................. :shock: )
    San kit,tha mporei na treksei se agones? prepei na omologaristh?
    esthla mail sthn ETHEA, alla apanthsh den mphra...

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες