Πινακίδες ΚΙΤ και άλλα – μάλλον έχω την λύση σας
  • Άβαταρ μέλους
    γκ
    Καθημερινά εδώ
    Καθημερινά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 281
    Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν, 2009 17:55
    Τοποθεσία: ΧΙΟΣ

    από γκ » Δευ 18 Οκτ, 2010 08:55

    Απογοητευτική η κατάσταση στη χώρα της φαιδρής πορτοκαλέας. Να πρέπει να εξάγεις το αυτοκίνητο για να πάρεις πινακίδες. Και μετά να πληρώσεις ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΣ ΕΔΩ!
  • Άβαταρ μέλους
    Pantelis
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Τετ 29 Σεπ, 2010 11:59
    Τοποθεσία: Thessaloniki

    από Pantelis » Δευ 18 Οκτ, 2010 09:00

    Φίλε Τόλη,

    η Ολλανδία σίγουρα εχει αντίστοιχο οργανισμό, απλα το ανεφερα σαν TUV για ευκολία συζητησης. Δεν ξερω αν το λενε TUV ή καπως αλλίως. Αυτο που εχει σημασία ειναι οτι σιγουρα μπορεί κανεις εκεί να βγαλει εγκριση τυπου. Και λεω σιγουρα γιατι α) επικοινωνησα με ανθρωπο που εφτιαξε εκει cobra ρεπλικα και εβγαλε και β) η εταιρια μεσα απο την οποια ηθελα/θελω να αγορασω το κιτ (hammink performance) και με την οποια επικοινωνησα μου ενημερωσε για το οτι υπαρχει στην ολλανδια επισημη διαδικασία.
    Ακομα και αν ενα αυτοκινητο κοπει στο TUV ή SVA, μπορει να προβει στις διορθωσεις και να ξαναεξαστει. Επισης, αν αγορασεις το κιτ απο ευρωπαιο κατασκευαστη, και ειδικα αν το κιτ δεν ειναι low cost (locost) αλλα πληρες αυτοκινητο, ειναι πιθανο να εχει και εξαρτηματα ειδικα για το SVA.
    Τελος, οταν μιλαω για να βγαλεις ξενες πινακίδες, εννοω μετα να το εκτελωνήσεις Ελλαδα, οπως θα εκτελωνιζες κανονικο αυτοκινητο. Αλλα ο εκτελωνισμος στην ελλαδα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
    Η συζητηση ειναι μεγαλη. Ειμαι συνδρομητης πλεον στο complete kit car και ενημερωνομαι σιγα σιγα πιο ολοκληρωμενα. Εχω καποιες σκεψεις στο μυαλο μου, αλλα προς το παρον θα ειμαι Γερμανια για 2-3 χρονια και θα κανω υπομονη. Οταν γυρναω (πχ χριστουγεννα) ελλαδα, μενω τρικαλα και θεσσαλονικη. Εσυ που εισαι?
    Παρεπιπτοντως, το Ultima ειναι αρρωστια. Οχι στα δικα μου γουστα, αλλα σε νιωθω. Εγω κοιταω το factory five roadster (cobra rep) που πλεον εισαγαγει Ελλαδα η hammink.
  • Άβαταρ μέλους
    TOLiS_GR
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Πέμ 08 Ιούλ, 2010 02:21

    από TOLiS_GR » Δευ 18 Οκτ, 2010 10:54

    8) πάω πάσο για την Ολλανδία ;) αν το κόστος είναι στο χιλιάρικο συμφέρει (ειδικά αν είσαι στη Γερμανία) ..

    Κάποτε είχα σκεφτεί κι εγώ να φτιάξω κάτι εδώ, να το στείλω στον αδερφό μου Αγγλία να βγάλει πινακίδες, και να το φέρω εδώ.. αλλά και το κόστος είναι μεγάλο, και η όλη υπόθεση με τους εκτελωνισμούς των αυτοκινήτων είναι τραγική.

    Σε κάποια φάση είχα δει και το 7 του Irmscher (το εργοστάσιο ήταν πολύ κοντά στην πόλη που έμενα) αλλά 50 χιλιάρικα.. είναι ΠΟΛΛΑ .. με αυτά τα χρήματα, φτιάχνεις κάτι δικό σου, πέρνεις και έγκριση τύπου, πουλάς κι όλας.. Κάτι αντίστοιχο έχουν κάνει κάτι τυπάδες με τα Ultima στη Γερμανία! Αγοράζουν το κιτ στο όνομά σου, το συναρμολογούν σε λίγους μήνες, συνεργάζονται με τον TUV και βγάζουν άδεια .. το κόστος δεν το γνωρίζω ακόμα, αλλά λογικά πήραν έγκριση τύπου - κι εφόσον τα βασικά χαρακτηριστικά είναι όλα ίδια, και αναλαμβάνουν οι ίδιοι την συναρμολόγηση, το κόστος για κάθε νέο όχημα είναι ελάχιστο..

    Γερμανία κι εσύ? σε πια πόλη?

    Όποτε είσαι Θεσσαλονίκη, πες! Κάστρα μένω.. να κανονίσουμε κάνα καφέ!

    Cobra.. χεχε.. Ultima.. ... πάει η φιλοσοφία του locost.. :oops:


    Άσχετο (ίσως κι όχι..) .. κάποτε είχα ακούσει ότι η όλη φάση με τους εκτελωνισμούς αυτοκινήτων από χώρες της ΕΕ είναι παράνομη κι Ελλάδα πληρώνει πρόστιμα.. και ότι η ΕΕ έχει δώσει τελεσίδικο να σταματήσει αυτό το πράγμα.. γνωρίζει κανείς τίποτα γι' αυτό ?
  • Άβαταρ μέλους
    Pantelis
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Τετ 29 Σεπ, 2010 11:59
    Τοποθεσία: Thessaloniki

    από Pantelis » Τρί 19 Οκτ, 2010 16:04

    Ετσι οπως το βλεπω, η μονη λυση ειναι να βγαλει κανεις πινακιδες εξωτερικου. Τωρα απο κει και περα...στην διακριτικη ευχερεια του καθενος.
    Για εκτελωνισμο με τα παροντα δεδομενα ειναι δραμα. Ειδικα για μενα που σκεφτομαι καινουργιο cobra replica με κινητηρα 5 λιτρων. Αλλα αν καποιος θελει ενα lotus 7 replica, μπορει να εκτελωνίσει ενα μεταχειρισμενο με κυβισμο 1600-1800 κεκ χωρις μεγαλα εξοδα.
    Αλλα, αν θελεις να το φτιαξεις (οπως εγω) τα πραγματα ειναι ζορικα.
    Η ελλαδα δε συμμορφωνεται με τις ευρωπαικες οδηγιες για εκτελωνισμο. Ειμαστε η μονη χωρα της ΕΕ που εχει τελωνειο. Και πληρωνει προστιμο. Αλλα τα κερδη απο τους εκτελωνισμους ηταν μεγαλυτερα απο το προστιμο. Δεν ξερω βεβαια αν αυτο ισχυει και τωρα, που με την κριση και τους φορους πολυτελειας στα αμαξια ο εκτελωνισμος εχει πεθανει.
    Ελπιζω μετα το 2011 ή 2012 να καταργηθει το τελωνειο.
    Αλλα μωρε εδω στην ελλαδα, εκτος απο ηλιθιους στα διαφορα γραφεια (μηχανολογικο, υπ. μεταφορων κλπ) ειμαστε και μεις ανοργανωτοι. Εδω το site ειναι φιλοτιμη προσπαθεια, αλλα ειδες να μιλαει κανενας εκτος απο μας?
    Θα επρεπε να δημιουργηθει συλλογος, να σταλουν ανοιχτες επιστολες σε ολα τα περιοδικα, να βγουμε στον Αυτια ή δεν ξερω και γω που με κραυγαλεο τιτλο "φτιαχνουν αυτοκινητα αλλα δεν μπορουν να τα κυκλοφορήσουν" και να γινει τζερτζελο. Γερμανια κολωνια.
    Αν κατεβω θεσσ θα τηλ για καφε. Στειλε μου σε προσωπικο μηνυμα το κινητο σου.
  • Άβαταρ μέλους
    TOLiS_GR
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Πέμ 08 Ιούλ, 2010 02:21

    από TOLiS_GR » Τρί 19 Οκτ, 2010 21:10

    Δυστυχώς έτσι είναι.. φταίμε κι εμείς.. ένα περίεργο πράγμα όμως.. μιλούσα με έναν γερμανό κάποια φάση και ο άνθρωπος είχε προβληματιστεί με μας .. εσείς λέει οι έλληνες, έρχεστε εδώ και δουλεύετε σα τα σκυλιά, πάτε στην Ελλάδα και το μόνο που κάνετε είναι να τα ξύνετε.. δεν μπορω να σας καταλάβω..

    Τι να πείς.. θυμάμαι κάποτε, όταν πρωτοπέρασα σε σχολή κι έπρεπε κάπως να περνάω την ώρα μου, άρχισα να σχεδιάζω ένα αμαξάκι στο solidworks .. δεν υπήρχε ούτε ένας να πει "μπράβο" ή έστω κάτι θετικό (τα μόνα που άκουγα ήταν ότι χάνω χρόνο και δεν βγαίνω για φραπέδες συνέχεια).. ανεβαίνω Γερμανία.. και σε λίγες μέρες είχα δουλιά.. αν ήξερα και γερμανικά..... :oops: Τώρα έχει πόσο καιρό ψάχνω να βρω εταιρείες να φτιάξω πλακέτες και κουτάκια για τα ηλεκτρονικά μου, και κατέληξα ότι πρέπει να αγοράσω μηχάνημα για injection molding, να φτιάξω τα καλούπια στην Γερμανία και τις πλακέτες στη Βουλγαρία... και αν πάνε όλα καλά, να ξεκινήσω μια μικρή εταιρεία οπουδήποτε έξω απ'εδώ.. δυστυχώς..

    (είπα να βάλω και μια φώτο απ'το παλιό μου σχέδιο.. δεν ειναι "λειτουργικό", αλλά πριν 5-6 χρόνια δεν ήξερα καλύτερα 8) τί παίζει με τα όρια στις φώτος?)
  • Άβαταρ μέλους
    GiannisP.
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Κυρ 03 Οκτ, 2010 21:06
    Τοποθεσία: Leicester (UK)

    από GiannisP. » Τρί 02 Νοέμ, 2010 14:10

    Γειά σας, τα αγγλικά περιοδικά "Kit Car" και "Complete Kit Car" Οκτωβρίου είχαν στα "νέα" τους ένα ταξίδι της Breat British Sportscars στην Ελλάδα. Να υποθέσω πως σκοπός του ταξιδιού ήταν η γνωριμία και η σύμπραξη των δύο εταιριών;
  • Άβαταρ μέλους
    tweety
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 2
    Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν, 2009 00:39

    από tweety » Κυρ 30 Ιαν, 2011 01:55

    Τελικα και με ολα αυτα που διαβαζω εδω, καταλαβαινω απολυτα γιατι αυτη η χωρα παει κατα διαολου.
    Μας κυβερνουν ηλιθιοι που οι λεξεις οραμα, παιδεια και αναπτυξη απλα δεν υπαρχουν στα κουφια κεφαλια τους.
    Αντι να βοηθουν τους νεους να ασχολουνται με τετοιες κατασκευες (εστω και για να κανουν το κεφι τους) τους μπλοκαρουν με λυσσα.
    Πως η ερμη Ελλαδιτσα να αποκτησει τεχνολογικο υποβαθρο οταν μας σπρωχνουν να ξενιτευτουμε οι ερμοι.
    Αντ αυτου δινουν κινητρα να αποσυρουμε τα παλια αυτοκινητα μας για να αγορασουμε καινουργια φτιαγμενα απο τους εξυπνους Φραγκους και σχιστοματηδες που κανουν οτι μπορουν για να στρεψουν την νεολαια στην ιδιοκατασκευη διοτι αυτη ειναι το νηπιαγωγειο της βιομηχανιας.
    Ακομα και οι τουρκαλαδες μας περασαν και μας χαιρετανε...
    Αλλα οι τουρκαλαδες δεν εχουν Παγκαλους ομως...
    Ερμη Ελλαδα σκοτωνεις τα νειατα σου.
    Φτου και σε μενα που γυρισα ο μ@λ@κ@ς, δεν εμενα στην Αγγλια...
    Μην τους ψηφιζετε τους μπ@στ@ρδους, το μονο που κανετε ειναι να τους ενθαρρυνετε!
  • Άβαταρ μέλους
    GiannisP.
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 5
    Εγγραφή: Κυρ 03 Οκτ, 2010 21:06
    Τοποθεσία: Leicester (UK)

    από GiannisP. » Κυρ 30 Ιαν, 2011 01:58

    Ενώ εγώ αδερφέ, γύρισα Αγγλία στα 30 μου. Και δε βλέπω να επιστρέφω σύντομα....
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Δευ 31 Ιαν, 2011 09:11

    Ksereis poses fores eipa na gurisw sthn agglia??
    Alla den uparxei kaluteros kairos apo ths elladas!! mono gia auto eimaste oloi akoma edw.....
    Gnwmh mou vevaia....
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    tweety
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 2
    Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν, 2009 00:39

    από tweety » Δευ 31 Ιαν, 2011 15:44

    Ksereis poses fores eipa na gurisw sthn agglia??
    Alla den uparxei kaluteros kairos apo ths elladas!! mono gia auto eimaste oloi akoma edw.....
    Gnwmh mou vevaia....
    Οταν σου λειψει ο καιρος με λιγα λιρονια και 4 ωρες εφτασες... και οχι μονο εδω αλλα οπου θες στον κοσμο.

    Ξαπλα στο ηλιο λιγες μερες και ξανα πισω για δουλεια. Τοσα χρονια το εκανα στο Λονδινο, δεν μου ελειψε η Ελλαδα ποτε.

    Ασε που αν κυνηγας αγωνες η ΤDs δεν θα εχεις ουτε Σαββατοκυριακο ελευθερο... γινεται χαμος.
    Ασε που υπαρχουν πιστες σε καθε γειτονια.
    Ασε που μπηκες στο τραινο/ferry και SPA Zandvoort κλπ ειναι δικα σου.

    Τι γυρισα γ@μ* την τυχη μου και τωρα στα 50 με παιδια σκυλια γατια δεν φευγεις ευκολα.
  • Άβαταρ μέλους
    kastrato
    Moderator
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 828
    Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2007 14:25
    Τοποθεσία: Dyonisos, Athens
    Επικοινωνία:

    από kastrato » Τρί 01 Φεβ, 2011 12:59

    odissea mhn apelpizesai.
    Mpora einai tha perasei.... elpizw...
    Alliws kai sta 50 kai sta 60 kai sta 70 me paidia h xwris pali feugeis.....
    MK Indy Fireblade900RR
    Den mporw na katalavw giati vazetai moter apo autokinita sta autokinita sas
  • Άβαταρ μέλους
    maik
    Συχνά εδώ
    Συχνά εδώ
    Δημοσιεύσεις: 134
    Εγγραφή: Παρ 24 Απρ, 2009 12:25

    από maik » Παρ 04 Φεβ, 2011 19:55

    δυστυχώς τα δισκολα τωρα ερχοντε ,και αναμενοντε μεγαλυτερα αγγουρια.ολοι κοιταμε να την κοπανισουμε απο την ελλαδιτσα ετσι οποσ την κανανε.
  • Άβαταρ μέλους
    maddim
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος
    Δημοσιεύσεις: 3
    Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ, 2010 21:03
    Τοποθεσία: ATHENS

    Re: PINAKIDES KIT KAI ALLA - MALLON EXW THN LUSH SAS

    από maddim » Παρ 04 Νοέμ, 2011 09:33

    Kalispera ,
    Kapoioi apo edw mesa me gnwrizoun ,( DUKE- psilos klp ) . Logw ths sxizofreneias pou me katexei ta teleutaia 28 xronia ths zwhs mou , apofasisa na moirastw me mia agglikh etairia tous 2 typous sasi pou exw sxediasei ( dipla mpros kai pisw , kai to 2o me ta inboard pushrod), prin apo mia evdomada vriskomoun sthn agglia gia na kleisw tis trupes pou mporei na exei ena autokinhto typou 7 gia na parei pinakides sto Elladistan . Exontas loipon to 50% ths etairias kai exontas poulisei 19 autokinhta ton teleutaio xrono sthn agglia kai 7 kit h sugkekrimeni etairia , exontas ena fantastiko xwro , kai exontas to proion antoistoixo kai kalutero apo ta gnwsta se olous mas caterham , kai exontas enan timokatalogo pou den uparxei se kamia agora , apofasisa na proxwrisw kai sthn Ellhnikh agora .
    Thn perasmeni evdomada mas theorisan ton Tomokatalogo mas apo to Vretaniko upourgeio emporiou , kai se 2 evdomades tha isxuei kai to idio gia thn poluagapimeni mas yphresia aksiwn .
    San metoxos kai san antiproswpos sthn ellada , tha ftiaxnontai ta Kit edw kai logw ths Genikhs Egkrishs typou tha pernoun pinakides kanonika .
    Ena kit tha vgenei sto kostologio twn 6.ooo Euro prwta o theos kathos tha exei kai adeia .

    Etoimazw ton xwro ston opoio tha mporeitai polu suntoma na erthete oloi gia ena kafe kai na lusoume kai to provlima.

    Sas euxaristw polu ,


    Τελικά τι έγινε με το εγχείρημα;

    Giwrgos ,
    DREAMS' GARAGE

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες